Celý športový svet pred pár týždňami čakal na jej veľký tenisový comeback. Serena Williamsová (36) však po stratenom zápase so súperkou Jelenou Ostapenko z účasti na Australian Open nečakane vycúvala. A zároveň otvorila svoju trinástu komnatu. Nik netušil, aké komplikácie talentovaná športovkyňa prekonala.

Williamsová sa stala mamou 1. septembra 2017. Serenin pôrod však ani zďaleka nebol taký bezproblémový, ako jej agenti deklarovali vo vyjadreniach pre médiá. Svetová šampiónka sa až teraz v otvorenom rozhovore pre dámsky magazín Vogue priznala, že musela neplánovane rodiť cisárskym rezom.

 

 

Po pôrode niekoľko operácií

Po tom, ako počas pôrodu slabo počuli srdiečko dieťatka, sa lekári rozhodli pre sekciu. „Bol to super pocit, ale potom sa všetko pokazilo,“ povedala.  Na druhý deň sa jej začalo ťažko dýchať a lekári objavili drobné krvné zrazeninky na pľúcach. Nasledovalo niekoľko operácií. Do hlavnej žily jej lekári vložili špeciálny filter, ktorý mal zabrániť tvorbe nových zrazenín.

Najhorší bol fakt, že neustále kašľanie spôsobilo, že sa jej otvorila rana po cisárskom reze a čerstvá mama bola odkázaná na lôžko. Tam strávila dlhých šesť týždňov, o bábätko sa staral jej partner. Pre ženu, ktorá bola zvyknutá na tvrdú športovú drezúru, to boli najťažšie chvíle v živote.

 

 

„Uvedomiť si na moment, že telo je jednou z najúžasnejších vecí na planéte a vy ste v ňom uväznená...,“ popísala pre Vogue svoje pocity. „Nik nehovorí o tých zlých chvíľach – tlak, ktorý cítite, to sklamanie. Zakaždým, keď počujete vaše dieťa plakať. Neviem, koľkokrát som sa zosypala. Bola som naštvaná, že plačem, potom smutná, že som sa nahnevala a potom som sa cítila previnilo. Prečo som smutná, keď mám tak krásne bábätko? Emócie sú šialené,“ dodala.

Už 16. novembra minulého roku však bola opäť na nohách a celý svet sledoval jej veľkolepú svadbu so zakladateľom Redditu Alxisom Ohanianom. 

 

 

Rekord je 12 dní po pôrode

To, že na čas skončila s tenisom však nepovažuje za svoju prehru. V každom prípade, nebola by jediná úspešná športovkyňa, ktorá bola späť v hre len krátko po tom, ako sa stala mamou. Jednou z najväčších rekordérok je americká bežkyňa Paula Radcliffe, ktorá v roku 2007 začala trénovať len 12 dní po pôrode a ešte v ten istý rok sa jej podarilo vyhrať prestížny newyorský maratón.

Bežkyňa Sarah Brown sa vrátila do aktívneho športu len štyri mesiace po pôrode, treba však priznať, že trénovala aj počas tehotenstva. Sedembojárka Jessica Ennis Hill sa deväť mesiacov po tom, ako porodila syna Reggieho, v roku 2015 stala majsterkou sveta. Toto obdobie však pre ňu bolo tak náročné, že sa nakoniec na športovanie vykašľala.

Serena zatiaľ netlačí na pílu a chce si užiť materstvo. Raketu však neodkladá. „Čo si pamätám, tak som hrala tenis. V mojom veku už vidím cieľovú líniu a keď vidíte cieľ nespomalíte, pridáte,“ dodala na záver.