Ktorá mama by nechcela, aby jej dieťa dosahovalo veľké úspechy? Aby robilo medzinárodnú kariéru. Aby ho iní počúvali. Na druhej strane to vôbec nemusí byť jednoduché. Obzvlášť, keď ide o puberťáka. Počúvli by ste svoje dieťa, keby vám povedalo, aby ste prestali jazdiť na aute a začali používať bicykel? A zachránili tým Zem.

Rodičia jednej mladej Švédky mali tiež na začiatku problém svoje dieťa počúvnuť. Pochopili ale, že ich dcéra má pravdu, že každý z nás by si mal našu planétu vážiť, lebo ak tak neurobíme, nebudeme mať podmienky na život. Keď sa to zoberie naozaj vážne, tak si treba uvedomiť, že ide o život!

To dieťa je 16-ročná tínedžerka zo Švédska, ktorej záleží na tom, aby sa ľudstvo vyhlo hrozbe globálneho otepľovania s katastrofickými následkami.

 

 

Greta Thunbergová začala ako 8-ročná

Greta Thunbergová sa o klimatických zmenách prvýkrát dozvedela, keď mala osem rokov. Rodičia ju upozorňovali, aby zhasínala, keď nepotrebuje svietiť, neplýtvala vodou, triedila odpad a to zapríčinilo, že sa Greta začala pýtať na problémy, ktoré jej začali vŕtať v hlave: „Ak spaľovanie fosílnych palív ohrozuje našu existenciu, prečo ich môžeme spaľovať? Prečo neexistujú obmedzenia? Prečo to robíme, nie je ilegálne?,“ kládla otázky.

Určite ste už o nej počuli, lebo už vyše pol roka každý piatok stojí pred švédskym parlamentom, aby politikov upozornila na klimatické zmeny. Tým spôsobom Greta Thunbergová bojuje proti zásahom, ktorými my ľudia Zem ničíme. Chce silných tohto sveta prinútiť, aby začali planétu šetriť.

 

 

Jej protestné hnutie za niekoľko týždňov inšpirovalo desaťtisíce školákov po celom svete (študenti aj na 15. marca plánujú protesty pred radnicami a národnými parlamentmi vo vyše 70 krajinách vrátane Austrálie, Uruguaja, ale tiež Slovenska).

Ja som si ju všimla, keď dievča koncom minulého roka pricestovalo do poľských Katovíc na konferenciu OSN o boji proti klimatickým zmenám. Greta prehovorila nielen pred pochodujúcimi aktivistami, rečnila aj pred delegátmi z takmer dvesto štátov sveta.

„Naša biosféra je obetovaná boháčom, aby mohli žiť v luxuse,“ nakladala dospelým Thunbergová: „Hovoríte, že svoje deti nadovšetko ľúbite, ale kradnete im budúcnosť pred ich vlastnými očami. Pokiaľ pozornosť nezacielite na to, čo treba urobiť namiesto toho, čo je politicky možné, tak nádej neexistuje.“ Lídrom mocnosti vyčítala, že sú nezodpovední vo vzťahu k osudu budúcnosti Zeme: „Ignorovali ste nás v minulosti a ignorujete nás znovu.“  Dodala, že ak sa vlády nerozhodnú konať, nemá vlastne veľmi prečo študovať, pretože ju a celú mladú generáciu nemusí čakať žiadna ružová budúcnosť.

 

 

Greta Thunbergová je švédska Žena roka

A viete čo? Stále viac a viac ľudí jej dáva za pravdu. Minulý piatok bola Greta vo Švédsku v hlasovaní zvolená za Ženu roka, čo ukázal prieskum verejnej mienky, uskutočnený pri príležitosti Medzinárodného dňa žien!

Predstavte si, že Greta tak vážne berie problém záchrany Zeme, že sama necestuje lietadlami, v každodennom živote používa bicykel. Aj svojich rodičov inšpirovala k ekologickému správaniu -  aj oni presadli z auta na bicykle, pestujú zeleninu, na vykurovanie si zakúpili solárne panely, obstarali si auto na elektrický pohon, ktoré používajú len v nevyhnutnosti.

Čo je zaujímavé, dievča trpí Aspergerovým syndrómom a preto vidí svet čierno-bielo. „Riešenie je také jednoduché, že mu rozumie aj päťročné dieťa. Musíme zastaviť emisie,“ vysvetľuje Greta a cieľavedomo otvára oči dospelým, múdrym, vzdelaným ľuďom, ktorí by na to mohli prísť aj sami, keby nehovorili „ale“. Keď sa tak človek započúva do Gretiných slov, pochopí, že vlastne už žiadné „ale“ neexistuje. V tom prípade čierno - biele videnie sveta je nutnosť, lebo tu ide o naše životy.

A čo vy? Už ste začali triediť odpad? Čo tie igelitové tašky, stále do nich balíte nákup? Ja sa priznám, áno, doma triedime odpad, aj nákup balím do krabíc a obmedzujem igelitové sáčky, ale určite je ešte veľa toho, na čom by som mala popracovať. Nie je to zvláštne, že o tak závažných veciach nás musí presviedčať 16-ročné dievča, ktoré vidí podstatu problémov?

Áno, jej rodičia môžu byť na ňu hrdí, aj keď by boli určite radšej, keby ich dcéra každý deň navštevovala školu a postupne dozrievala, ako jej spolužiaci. Nuž, čierno-biele vnímanie sveta je v tomto prípade dar, ale aj záťaž, lebo Greta na svojich pleciach nesie budúcnosť ľudstva.