Na antuke sa objavila prvýkrát od Fed Cupu v utorok poobede. „Štvorhru som skrečla, mala som bolesti chrbta, druhý deň to predýchavám,“ hovorí nám Rebecca Šramková, ktorá sa dvoma bodmi zaslúžila o postu Slovenska do play-off o elitnú osmičku. 

„Idem si teraz prvýkrát zahrať od Talianska. V pondelok ráno sme len prileteli,“ hovorí Rebeca. Oficiálne má 20-ročná tenistka zmluvu podpísanú s TC EMPIRE Trnava, ale najčastejšie trénuje na kurtoch petržalskej  tenisovej školy TK Jednotka, ktorú vedie jej otec Jozef Šramka.  

 

Jozef Šramka, Tamarka, Mia a Lucia Šramková.  Foto - TASR/AP

 

 

Prežíva to celá rodina

Úspech patrí Rebecce Šramkovej zaslúžene. Tenis hrá od šiestich rokov a žije ním celá jej rodina. Mama Lucia organizuje za školu turnaje detí do desať rokov. Tenis hrá veľmi dobre aj Rebeccina mladšia sestra Tamarka. „Veľmi ju to inšpirovalo. V nedeľu o piatej ráno nás v hoteli budila, že si pozerá ešte raz Rebeccin zápas v televízii,“ smeje sa Šramka. Do Talianska šla sestru povzbudzovať aj najmenšia sestra, triapolročná Mia.

„Keď sme sa z Talianska vrátili, počuli sme v kuchyni vzdychy a zistili sme, že Mia imituje tenis s naberačkou. Vzdychala pri tom ako Talianka Schiavoneová. Keď sme sa pýtali, s kým hrala, povedala, že porazila  nemeckú profesionálnu Sabine Lisickú,“ smeje sa mama Lucia a ukazuje nám video.

 

 

Šramkovci si úspech užívajú a pociťujú to aj na počte detí, ktoré sa do ich tenisovej školy hlásia. „Za posledný mesiac nám počet veľmi stúpol,“ priznáva Šramka.

Po rokoch tvrdých tréningov veria, že čas, energia i peniaze začnú prinášať výsledky. Rebecca by chcela byť v rebríčku do 60. miesta, aby mohla hrať top turnaje. Otec Jozef Šramka mieri ešte vyššie. „Pokojne aj svetová jednotka,“ smeje sa. Obaja vedia, že viac ako na úderoch a stratégii treba pracovať na mentálnej príprave. Aby Rebecca zvládala súperky, tlak publika i tlak médií. Stále má len 20 rokov.

 

Rebecca Šramková.  Foto - TASR/AP

 

Mentálny štart na US Open

Ráno už Rebecca telefonovala s trénerom Matejom Liptákom a tešila sa, že im vylosovali Holandsko.  „Myslím si, že sme dostali najlepší los, aký sme mohli. Veľmi sa na to teším, tréner mi povedal, že so mnou ráta,“ teší sa. Na akom povrchu budú hrať, až tak nerieši. Viac jej v posednom čase sedí antuka, ale je pripravená aj na hard.

Mladá slovenská tenistka v Taliansku predviedla agresívny tenis, ale aj mentálnu silu skúsenej hráčky. V lete minulého roka si len začala zvykať na veľké publikum a tlak top turnajov. V auguste si prvý raz zahrala v 1. kole kvalifikácie jedného zo štyroch veľkých turnajov US Open. S Bulharkou Sesil Karatančevovou prehrala v troch setoch 1:6, 6:3, 4:6.

„US Open bol taký malý štart, bola som veľmi nervózna počas zápasu a na všetko som si zvykala,“ spomína si Rebecca Šramková. Vedľa na kurte v tej chvíli hrala Serena Williamsová, Rebeccin veľký tenisový vzor. „Veľmi ju to nakoplo, aby napriek prehre na kurte šla za svojím ďalej,“ hovorí jej otec Jozef Šramka.  

 

Víťazný tanec s Janette Husárovou. Foto - TASR

 

 

Tlak v Melbourne nezvládla

Začiatkom roka sa 120. hráčka v singlovom renkingu WTA dočkala premiéry v hlavnej singlovej súťaži na grandslamovom turnaji Australian Open. Ako nasadená sedmička zdolala skúsenú Francúzku Virginie Razzanovú za 82 minút 6:3, 7:5. Nastrieľala 9 es, kým jej súperka urobila 8 dvojchýb a využila 5 z 11 brejkových príležitostí.

V hlavnej súťaži však nevedela predviesť, čo dokáže.  „V Austrálii išlo všetko postupne a zapadalo to do seba, ale v prvom kole hlavnej súťaže sa to na mňa zosypalo. Ako som vyšla z toho tunela, zbadala som, že je tam 10-krát toľko ľudí ako na kvalifikácii, televízie, jastrabie oko, sponzori, agenti športového oblečenia, celá som sa roztriasla. Bola to pre mňa veľká skúsenosť,“ spomína si dnes. Aj túto skúsenosť však zobrala pozitívne a verila, že ju posunie ďalej. 

 

Francesca Schiavoneová hecuje publikum.  Foto - TASR

 

 

Publika sa už nezľakla

Posunula. O reprezentácii Slovenska vždy snívala a naša víťazstvo v Taliansku tipovala skôr ako tenisoví odborníci. Užívala si to a publikum pri fedcupových zápasoch jej už strach nenaháňalo. „Bola som na to pripravená, že je to Fed Cup, že tam sa povzbudzuje. Taliani ma skôr hecovali, neprekážalo mi to, že povzbudzovali, to vytváralo super atmosféru,“ hovorí. Zvládla to, hoci prvý set s Erraniovou prehrala. Verila, že zvíťazí a dokázala obrátiť zápas vo svoj prospech.

Ešte ťažšia skúška ju čakala pri zápase so Schiavoneovou, ktorá sa súperku snažila vyviesť z rovnováhy tým, že hecovala publikum. Rebecca Šramková sa nechala vyviesť z rovnováhy len na chvíľu.  „Prekážalo mi, že kričali medzi prvým a druhým servisom, čo je nešportové. Aj som to po zápase vytkla hráčke i trénerke a uznali, že to bola súčasť ich stratégie,“ vysvetľuje dnes Rebecca.

Na tlak publika odpovedala esom s rýchlosťou 196 kilometrov za hodinu. Tým ukončila zápas a získala druhý bod. „Slovenky kričali eso, eso, tak som ho dala,“ dopĺňa so smiechom mladá tenistka.

Šramková tak v Taliansku zdolala víťazku Roland Garros z roku 2010 Francescu Schiavoneovú i finalistku antukového vrcholu sezóny z júna 2012 Saru Erraniovú a dvoma bodmi rozhodla o našom postupe.

Odvtedy Rebeccu Šramkovú médiá titulujú ako hrdinku úspešného fedcupového víkendu. Ona sama si to ešte neuvedomuje. „Nestihla som si ešte všetko pozrieť a prečítať si,“ hovorí. „Akurát včera som sa prešla Auparkom a traja ľudia ma zastavili a gratulovali mi,“ usmieva sa.

 

Rebecca Šramková.  Foto - TASR/AP

 

 

Hrať za inú krajinu

Ešte nedávno pritom jej otec Jozef Šramka uvažoval, že by mohla hrať za inú krajinu.

„Na tenis potrebujete peniaze. Ak vám doma neposkytnú prostredie, aby ste mohli hrať, keď o to nemá táto krajina záujem, boli sme pripravení ísť inde,“ pripúšťa Šramka. Nakoniec on sám získal peniaze z predaja rodinných pozemkov a celú pozornosť sústredili na Rebeccine výkony.

S výsledkami nakoniec prišla aj zmluva so Slovenským tenisovým zväzom a za reprezentáciu vo Fed Cupe získala aj peniaze na svoj ďalší rozvoj. „Dotácie sa dávajú na základe výkonnosti, na tie mala právo už po minuloročných výsledkoch, ale oni to podmienili účasťou na Fed Cupe,“ neodpustí si jej otec. 

Šramka už pred dvoma rokmi kritizoval pomery v Slovenskom tenisovom zväze a slabú podporu mladým hráčom a hráčkam. V článku, ktorý sme vtedy spolu s ním písali pre denník SME, kritizoval Igora Mošku, generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu. So Šramkom majú dlhodobo rozpory o tom, ako zväz funguje. Moška vtedy ani nechcel byť citovaný v spoločnom článku so Šramkom.  

 

Igor Moška s Rebeccou Šramkovou. Foto - TASR

 

Prečítajte si aj Pre deti je Minecraft fenoménom, učitelia majú obavy využiť hru v škole

 

 

 

 

 

.

Prečítajte si aj