LONDÝN. Britský najvyšší súd si vypočul v utorok prvé argumenty v rámci právnej námietky voči zákazu interrupcií v Severnom Írsku. Informovala o tom agentúra DPA.  Na rozdiel od Anglicka, Škótska či Walesu totiž ženy v Severnom Írsku nemajú povolené umelé prerušenie tehotenstva v prípadoch znásilnenia či poškodenia plodu a interrupciu môžu podstúpiť výlučne v prípade, ak je v ohrození život matky. 

 

Zákaz interrupcií vs. ľudské práva

Očakáva sa, že pojednávanie na najvyššom súde by malo trvať tri dni. Zákon o potratoch napadla Severoírska ľudskoprávna komisia (NIHRC), pričom kľúčovou otázkou v tomto zmysle je, či možno prísny zákaz interrupcií v Severnom Írsku zladiť s ľudskými právami definovanými v medzinárodnom práve. 

 

Ženy chodia na potraty do Anglicka

Zo Severného Írska vycestuje za umelým prerušením tehotenstva každoročne zhruba 700 žien. Interrupcie najčastejšie podstupujú v Anglicku. Vláda v susednom prevažne katolíckom Írsku nedávno oznámila, že sa v máji či júni budúceho roka chystá usporiadať referendum o zrušení zákazu vykonávania interrupcií.

Írsky premiér Leo Varadkar v tejto súvislosti viackrát podotkol, že jeho krajina má v oblasti interrupcií "príliš reštriktívne" zákony. Tie sú totiž v rámci Európskej únie vôbec najprísnejšími.

 

Prečítajte si aj Legendárnu herečku Krystynu Jandu v minulosti potrat zachránil pred smrťou. Podľa nového zákona by ju za to zavreli