SOUL. Telá severokórejskej prebehlíčky a jej malého syna našli v ich byte v Soule, informovala v utorok juhokórejská polícia. Miestne médiá uviedli, že dvojica zrejme zomrela od hladu. Matku, identifikovanú iba priezviskom Han, a jej šesťročného syna našli 31. júla, približne dva mesiace po ich smrti, oznámili úrady.

 

Žiadne stopy po vražde a samovražde

"Neobjavili sme stopy po vražde alebo samovražde," povedal pre tlačovú agentúru AFP predstaviteľ policajnej stanice vo štvrti Kwanak v juhokórejskej metropole Soul. "Čakáme na výsledky pitiev od Národnej forenznej služby," dodal predstaviteľ. Zbehovia v Južnej Kórei majú nárok na peňažné dávky od úradov, ale niektorí majú problém so začlenením do veľmi odlišnej juhokórejskej spoločnosti.

 

V chladničke neboli potraviny

Han, údajne štyridsiatnička, si pred dvoma mesiacmi vybrala z bankového účtu 3858 wonov (3,16 dolára), uviedol juhokórejský denník Tonga ilbo. Mesačné nájomné a účty za plyn nemala žena zaplatené už rok a v jej chladničke neboli žiadne potraviny, keď telá v byte našli, dodal denník.

Tonga ilbo tiež napísal, že žena ušla do Južnej Kórey cez Čínu a Thajsko v roku 2009, neskôr sa vydala za muža kórejsko-čínskeho pôvodu a presťahovala sa do Číny. Po rozvode sa vlani vrátila so synom do Soulu, ale mala problém nájsť si prácu.

Polícia sa k správe denníka Tonga ilbo odmietla vyjadriť.

Južná Kórea je štvrtá najväčšia ekonomika Ázie, ale v posledných rokoch sa často objavujú správy o úmrtí rodín z dôvodu chudobu a sociálnej izolácie. Údaje vlády vlani ukázali, že zbehovia zo Severnej Kórey (KĽDR) sú trikrát viac náchylnejší spáchať samovraždu než Juhokórejčania - príčinou býva trauma, izolácia a finančné ťažkosti.