Kultový seriál, ktorý vytvoril Darren Star podľa knižnej predlohy od Candance Bushnell, má už 20 rokov. Prvý diel seriálu mal na stanici HBO v USA premiéru 6. júna 1998. Počas 6 sezón, 94 epizód a 2 filmov sme sa zžili s hlavnými predstaviteľkami, naučili sme sa ich zbožňovať aj nenávidieť, závidieť im aj ich ľutovať. Každá z nich bola iná, no spájalo ich výnimočné priateľstvo.

Bolo to tiež prvýkrát v televíznej histórii, čo sa seriál zameral na skupinu emancipovaných, nezávislých a častokrát aj vyzývavých žien po tridsiatke. Mottom filmu bolo: Carrie Bradshawová vie veľa o sexe a nebojí sa opýtať! Seriál si ako prvý tiež všimol fenomén singles žien a mužov. 

 

Na snímke zľava Cynthia Nixonová, Sarah Jessica Parkerová, Kim Cattrallová a Kristin Davisová počas scény z filmu Sex v meste 2. Foto - TASR/AP

 

Nová éra pre ženy

Každý si pamätá promiskuitné sms správy Samathy Jones (Kim Cattrall), sarkastické poznámky Mirandy Hobbes (Cynthia Nixon), nevyliečiteľný optimizmus Charlotty York (Kristin Davis) alebo posadnutosť topánkami Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker). Faktom je, že tento seriál odštartoval novú éru. Ukázal a umožnil ženám otvorene a prirodzene rozprávať o svojich pracovných aj sexuálnych zážitkoch.

Nikdy predtým sa televízny seriál neodvážil zájsť tak ďaleko a to nás všetkých zmenilo. Aj keď sme totiž vedeli, že takéto konverzácie sú bežné v kruhu priateľov, po prvýkrát dostali takú masovú platformu, akou je televízia. Seriál sa stal neuveriteľným hitom. Získal 50 nominácií na cenu Emmy, 24 nominácií na Zlatý glóbus a v roku 2007 sa dostal na zoznam „100 najlepších televíznych programov všetkých čias” magazínu Times.

 

Prečítajte si

 

Mohla si Carrie dovoliť všetky topánky? 

Osudy štyorch priateliek sa dočkali aj dvoch filmových pokračovaní. Prvý z filmov mal premiéru v roku 2008 a v USA za prvý víkend zarobil takmer 57 miliónov dolárov, čím sa stal najúspešnejšou romantickou komédiou. Celosvetovo zarobil až 415 miliónov dolárov. O Sexe v meste toho môžeme povedať veľa, hlavné však je, že za tie roky si vybudoval obrovskú základňu verných fanúšikov.

Tí sa našli aj v tíme ShopAlike, kde pri príležitosti 20. výročia seriálu pripravili špeciálnu infografiku. V tej nájdete množstvo zaujímavých faktov o seriáli a jeho hlavných predstaviteľkách. Chcete napríklad vedieť, či by si Carrie skutočne mohla dovoliť všetky tie topánky? Aký realistický bol jej životný štýl? A prečo Miranda, ktorá nebola najobľúbenejšou postavou v dobe, keď seriál bežal, je dnes vzorom pre ženy? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie zaujímavé otázky nájdete v infografike. Zaspomínajte si s nami.