To mám na ženách najradšej. Ženy proste nemajú čas na dlhé a zbytočné reči. Neviem, či to bola vec zostrihu, ale Silná zostava nasadila tempo, že som mala čo robiť, aby som všetko zachytila. A to som si nestihla k premiérovej ženskej diskusii na RTVS naliať víno, nevšimla som si, že sa moja dcéra hrá na balkóne, hoci už je večer a na konci by som si pokojne vyžiadala prídavok.

Asi to bude tým, že tam nesedeli len chlapi ako u Havrana či u Hríba, nemusela som počúvať siahodlhé monológy ľudí, ktorých som už počula hovoriť stokrát, ani sa pozerať na tie isté tváre diskutérov. Nebolo to premúdrelé, filozofické ani nadmieru teoretické.

Nebola to klasická diskusia, ale práve preto to malo švih. Zostava bola naozaj silná, lebo dala dokopy ženy zaujímavých profesií, názorov, ale aj veku. Všetky sa zladili s témou. Moderátorka Oľga Baková držala vysoké tempo, lebo ani ona nemá rada zbytočné reči. (Jedine z tempa by som možno trochu zľavila).

Podľa prvej časti je ešte skoro hodnotiť, ale verejnoprávna televízia priniesla niečo nové, niečo iné a mohla by tým meniť pohľad na našu konzervatívnu spoločnosť.   

Vo februári minulého roka nás šéfredaktorky na našej diskusii o Ženách v médiách presviedčali, že do článkov neoslovujú ženy, lebo ženy odborníčky nie sú. Silná zostava potvrdila, čo na Ženách v meste opakujeme často - že ženy s názorom sú. Sú obohatením každej diskusie, lebo hovoria k veci a prinášajú iný pohľad na vec.

Ak sa budú každý pondelok večer vyjadrovať ženy k relevantným témam, tak ten prvý stereotyp, ktorého sa zbavíme bude, že na dôležité témy sa pýtame hlavne mužov – najlepšie bielych, heterosexuálov a zo západu, rozumej z Bratislavy. Začneme si zvykať, že ženy majú názor. Naše dcéry a synovia budú o svojich mamách premýšľať inak. Budú mať ženské vzory. Konečne.

.

Prečítajte si aj Vezmite deti do práce alebo o tom aspoň rozmýšľajte