V jeden deň natrafila spisovateľka Sue Monk Kiddová na životný príbeh sestier Grimkéových, ktoré ju fascinovali. Sarah bola prvou ženou v Spojených štátoch, ktorá napísala vyčerpávajúci feministický manifest a obidve bojovali za okamžitú emancipáciu otrokov. Písal sa začiatok 19.storočia a myšlienky rasovej rovnosti boli na tú dobu absolútne neprípustné.

Kiddovú priťahovala najmä Sarah a to, čo musela prekonávať. Kým sa dostala do verejnej sféry, jej nádeje rozmetali, prežila sklamanie, neopätovanú lásku, osamelosť, ostrakizovanie. „Nadobudla som dojem,“ píše Sue Kiddová, „že svoje krídla si vynašla ani nie tak proti tomu všetkému, ale práve preto. Jej život reformátorky ma dojímal rovnako ako jej život ako ženy.“

A tak vznikol silný príbeh Vynález krídiel. Inšpiratívne rozprávanie o priateľstve a odvahe žien zmeniť svet.

 

 

Sarah je dievča z významnej rodiny. Oplýva nenásytným intelektom a buričskými názormi. Od útleho veku tuší, že je predurčená na niečo veľké, no bránia jej v tom konvencie obmedzujúce ženy na začiatku 19. storočia. Na svoje jedenáste narodeniny v roku 1803 dostane od rodičov do vlastníctva čiernu slúžku Hetty zvanú Hŕstka.
Sarah sa otroctvo protiví a Hŕstku by najradšej vrátila, darovala jej slobodu, no také čosi je v tých časoch nemysliteľné. „Otroctvo je náš životný štýl,“ hovorievala jej mama, „zmier sa s tým.“

Osudy Hŕstky a Sarah sa tak navždy spoja a my sledujeme tridsaťpäť rokov ich života zasvätených túžbe po slobode a spravodlivosti. Zničené nádeje, zradu, neopätovanú lásku a spoločenské vyhostenie - to všetko musí Sarah pretrpieť, kým si nenájde miesto po boku svojej nebojácnej mladšej sestry Angeliny, bojovníčky za zrušenie otroctva a ženské práva. Ich odhodlanie preslávi sestry po celej krajine.

Autorka Sue Monk Kiddová zmiešala skutočné a fiktívne postavy, aby majstrovsky vykreslila jedno z najbolestnejších období amerických dejín.

Začítajte sa do prvý strán z novinky Vynález krídiel.