Otvorený list poslankyne Simony Petrík (PS/SPOLU) poslankyniam Eve Antošovej, Magdaléne Kuciaňovej a Eve Smolíkovej (všetky SNS) k ich návrhu na obmedzenie výkonu interrupcií.

Vážené kolegyne a poslankyne Antošová, Kuciaňová a Smolíková,

po traume, akú Slovensko zažíva po prevalení Threemy a Gorily, som bola presvedčená, že sa určite zhodneme aspoň v jednom. Že najväčšie problémy Slovenska sú ovládnutie štátu oligarchiou, korupcia či zlyhávajúce súdnictvo a prokuratúra. Mýlila som sa. Podľa Vás sú to interrupcie. 

Minulý týždeň prešiel v parlamente do druhého čítania Váš návrh zákona, ktorým by sa sprísnil výkon umelých prerušení tehotenstva. Ako ženu ma šokuje, že zákon, ktorý má oklieštiť naše práva, predkladáte práve Vy, ženské kolegyne. 

Chcela sa s Vami o tom porozprávať v televíznej relácii Téma dňa na TA3, kde sme mali minulý utorok na túto tému diskutovať. Ani jedna z Vás sa však neodvážila prísť. Plánovala som sa spýtať, prečo ste Váš návrh vôbec nekonzultovali s odbornou verejnosťou. Ak by ste to urobili, odborníci by Vám určite povedali, že nápad nútiť lekárov púšťať ženám pred potratom tlkot srdca ich plodu, je nebezpečný. 

Ak by to aj tieto ženy obmäkčilo a svoje rozhodnutie by na poslednú chvíľu zmenili, vysoké frekvencie ultrazvuku by v tak nízkom štádiu vývinu mohli plod poškodiť. Je možné, že interrupcia by sa napokon z dôvodu nenávratného poškodenia plodu konala každopádne, akurát neskôr. Takto sa ochraňujú nenarodené deti? 

Rozumiem, že obhájiť si takýto neodborný nápad v televízii bol príliš tvrdý oriešok. Bez oponenta je jednoduchšie zľahčovať tvrdenia expertov, ako napríklad Jozefa Záhumenského, prednostu gynekologicko-pôrodnickej kliniky v Nemocnici Ružinov. Ten jasne označil Váš návrh za nebezpečný. Reakciou na jeho odborné stanovisko je petícia Vášho dobrého spojenca Aliancie za rodinu za jeho odvolanie. Veď prečo nešikanovať okrem žien ešte aj lekárov, ktorí si robia svoju prácu a informujú o rizikách? 

Je mi jasné, že otvárať tému interrupcií je pre SNS z pohľadu predvolebného boja lákavé. Asi ste nemohli nechať len tak na zemi ležať lacné politické body. Ich skutočnou cenou je však živenie hnevu, emócií a rozdeľovanie spoločnosti na dva nenávistné tábory, čo nakoniec aj tak pomôže fašistom. 

Vážené kolegyne a poslankyne Antošová, Kuciaňová a Smolíková,

ak sa chcete tejto téme predsa venovať, robte to odborne a komplexne – tak, ako sa na 21. storočie patrí. Nie populisticky a fušersky.

Interrupcia je pre ženu posledná možnosť, ktorá je psychicky a fyzicky mimoriadne náročná. Navyše, nie je lacná. Žiadna žena to nerobí z dlhej chvíle, ale preto, lebo už nevidí iné východisko. Navyše je naša legislatíva štandardná a citlivo rieši konflikt medzi právom na možnosť voľby a právo na život nenarodeného dieťaťa. 

Namiesto toho, aby sme šikanovali ženy a okliešťovali ich o práva, vidíme riešenia inde.  V prvom rade potrebujeme zaviesť už od druhého stupňa základných škôl poriadnu sexuálnu výchovu, aby sme v oblasti reprodukčného zdravia učili mladých zodpovednosti. Takto to robia vyspelé krajiny. 

Zároveň sme v PS/SPOLU za to, aby bola antikoncepcia hradená zo zdravotného poistenia. Prevencia je vždy účinnejším nástrojom ako represia. 

A v neposlednom rade chceme vytvoriť také podmienky, aby bolo na Slovensku jednoduché založiť si rodinu. Takmer štyri roky predkladám opakovane do parlamentu návrh zákona, ktorý by garantoval miesto v štátnej škôlke už trojročným deťom. Ak by ste to s podporou rodín a mám mysleli úprimne, určite by ste nemali problém ho už dávno podporiť. 

Tieto a ďalšie opatrenia na podporu rodín a žien máme v našom koaličnom programe Bod zlomu. Verím, že si ho prečítate. 

Na začiatok postačí, keď stiahnete váš škodlivý návrh z rokovania parlamentu. Vopred vám za to v mene žien, ktoré si vážia svoje práva, ďakujem.

 

S pozdravom,
Simona Petrík