„Poviem škaredé slovo!“ pohrozila nahlas počas rodinnej oslavy 4–ročná slečna. Všetci stíchli. Oči sediacich pri stole boli upreté na dievčatko, ktoré sa mama snažila presvedčiť, že by malo niečo zjesť. Mama vyskúšala už všetky argumenty.

Teraz v boji pritvrdila jej dcéra a vytiahla ťažkú zbraň. „Už to idem povedať: kur...“ zavesila hlas. Ticho v miestnosti sa dalo krájať, prerušil ho zvuk na tanier padajúcej striebornej vidličky. To asi babka dievčatka nezvládla napätie. Vždy sa chcela vnučkou pred rodinou, kamarátkami, známymi pochváliť... Taká hanba!

Priznám sa, že to dievčatko som bola ja (to boli časy, keď ma museli prehovárať, aby som niečo zjedla). A zdá sa, že ten večer som svoju rodinu dosť potrápila. Nakoniec, keď všetci hostia v očakávaní ani slinu neprehltli, som to priklincovala: „kurrr.... kúrnik šopa!“

Všetkým sa uľavilo a začali sa nahlas smiať. Dokonca mi zatlieskali. Cítila som sa ako hviezda, ktorá pobavila veľké publikum. Ešte som sa snažila fór zopakovať, ale už to nebolo zábavné. Mama mi vtedy povedala, že stačilo, že treba mať mieru. Vtedy som sa prvýkrát zamyslela nad tým, ako sa zachováva miera.

Príležitostí o tom rozmýšľať máme v živote veľa. Napríklad vtedy, keď v krčme počujete, že tamten by si už mohol dať s pitím pokoj, že nepozná mieru. Alebo, že sa dcéra susedy z piateho hrozne oblieka, že navešia na seba toho toľko, akoby nepoznala mieru. Niekto tak veľa o sebe rozpráva, že sa s ním radšej ľudia ani nedajú do reči, lebo vedia, že tak rýchlo neskončí.

Iná kapitola je o tých, čo nepoznajú mieru v jedení. No všetko sa (ako-tak) dá zvládnuť, pokiaľ ten, kto nemá mieru, neprekračuje hranice iných. Keď sa to už stáva, život vedľa takej osoby je hrozný. A to nehovorím len o tých závislých na alkohole.

Poviem to takto: život s tými, ktorí nepoznajú mieru, môže naháňať strach. Oni totiž prekračujú hranice bez výčitiek svedomia.

Viete, že práve uplynul rok odo dňa, keď sa začali vedľa našich krajín posúvať hranice? Že Krym sa pred rokom stal súčasťou iného štátu? A nie som si istá, či tí, ktorí to spravili, poznajú mieru. Nechcem povedať škaredé slovo, ale... kurnik šopa, nie je to na smiech! Aj keď v Rusku si tlieskajú.