BRATISLAVA. Štrajkujúci učitelia ministra Juraja Draxlera z miery nevyviedli, je rád, že sa o škosktve hovorí. Diskusia v bratislavskom Satori Stage sa začala včera pod taktovkou ministra - ten vyše 20 minút hovoril o tom, čo by sa v rezorte malo zmeniť. K slovu sa napokon dostali aj odborníci na vzdelávanie z kampane A DOSŤ!

„V regionálnom školstve potrebujeme upratať,“ začal Draxler. Súvisí s tým podľa neho aj téma platov. Učitelia mu často hovoria, že hoci premiér hovorí o 22-percentnom zvýšení platov, oni to na výplatnej páske necítia. Ide o priemer, vysvetlil – niekde to bolo menej, inde viac.

 

Diskusné fórum A DOSŤ! Foto - A DOSŤ!

 

Peniaze v rozpočte nie sú

Požiadavky demonštrujúcich učiteľov na peniaze do školstva považuje Draxler za nereálne – nájsť žiadaných 650 miliónov eur v rozpočte nie je možné. „To nie sú peniaze, ktoré môžete vziať zo vzduchu, ale musíte ich niekomu vziať. A komu?,“ pýtal sa.

Rovnako je to podľa neho aj s prílišnou byrokraciou – často je problém na samotnej škole, nie v predpisoch ministerstva školstva.

Žiakov, učiteľov či školy chce minister viac testovať. „Potrebujeme vedieť, čo sa na školách deje,“ vysvetľoval. Proti tomu sa bránila riaditeľka zo základnej školy v Novákoch Hana Chlupíková. Školy aj učitelia si zaslúžia podporu ministra, nie ďalšie testy. „Dobrý riaditeľ presne vie, akých má učiteľov,“ povedala.

Pár minút venoval minister aj vysokým školám a výskumu. Systém musíme čistiť, aj na úkor straty akreditácie odborov či zániku škôl. “Potrebujeme sa pozrieť na mobility – koľko ľudí zostáva zaseknutých na svojej univerzite až do profesorského titulu,“ povedal. Toto by mal podľa neho ukázať hĺbkový audit.

 

Foto - A DOSŤ!

 

Memorandum za lepšie vzdelávanie a budúcnosť Slovenska:

Národná stratégia školstva a vzdelávania na 10 rokov vypracovaná do roka.

Zvýšenie financií na vzdelávanie aspoň o 150 miliónov eur ročne.

Zvýšenie kapacity materských škôl.

Rovný príspevok na žiaka.

Vytvorenie systému nezávislého akreditovania a financovania vysokých škôl.

Zvýšenie priemerného platu učiteľov o 10 percent ročne.

Zdroj: Kampaň A DOSŤ!

 

Pondelkový protest učiteľov v Bratislave. Foto - TASR

 

Memorandum pre školstvo

Panuje veľká skepsa či sú politici schopní prijať konkrétne riešenia, podotkol moderátor fóra Pavol Demeš z kampane A DOSŤ!. „Potrebujeme politickú garanciu, za ktorú sa musí v prvom rade postaviť jednotne školské prostredie a potom to aj politici podpíšu,“ odpovedal Draxler.

Cieľom kampane je podľa jej hovorcu Stanislava Boledoviča sformulovať Memorandum za lepšie vzdelávanie a budúcnosť Slovenska. To by mali podpísať politické strany a malo by garantovať, kam sa rezort školstva bude uberať po voľbách.

Zahrnuté je aj zvyšovanie platov v rezorte – tie by sa mali zvyšovať o desatinu ročne. „Ak platy nezvýšime, tak najlepší ľudia v tejto krajine sa nebudú chcieť stať učiteľmi, čo sa už deje,“ povedal.

 

Protesty učiteľov odštartoval Zraz dlhých nosov v decembri minulého roka. Foto - autorka

 

Tento týždeň pokračujú učitelia v štrajku. Zapojených je vyše 11 tisíc učiteľov z celého Slovenska. Dnes pokračujú protesty učiteľov v Košiciach a Nových Zámkoch. V piatok v Banskej Bystrici. Tento týždeň sa protestovalo v Bratislave a v Leviciach. Na pondelok chystajú učitelia zhromaždenia po celom Slovensku.

K učiteľom sa pridali aj rodičia. Tí tento utorok založili Iniciatívu bratislavských rodičov. Tiež vzniklo viacero podporných skupín na sociálnych sieťach.

 

Preťítajte si aj Učiteľky o proteste: Pomôžu len aktivity zdola