V Číne existuje etnická skupina YAO, v ktorej si ženy strihajú vlasy iba raz za život. Robia to počas ich festivalu a to iba v čase, keď ešte nie sú vydaté. Ich vlasy neslúžia na ozdobu, nosia ich počas života zabalené v šatke. Vlasy často dosahujú dĺžku viac ako dva a pol metra. Nestrihanie ženských vlasov patrí k tradícii tohto kmeňa.

Podľa niektorých rozprávok a povestí je vo vlasoch nás, žien, ukrytá sila a ženskosť. Keď ženu zbavia vlasov, pripadá si neženská a ponížená. Poznáme mnoho prípadov, kedy ženské vlasy a ich dĺžka princeznám zakliatym vo veži pomohli k záchrane. Po ženských vlasoch sa dá vyšplhať, ak sú ženské vlasy zo zlata, vedia dokonca posvietiť na cestu. Ženským hrdinkám dodávajú silu v boji s inými ženami. Veď vieme, že pri súbojoch ženy vždy útočia na vlasy. Prečo sa vo vlasoch žien ukrýva toľko symboliky? Pre mužov sú dlhovlasé ženy viac žiadúce, ženy vlasmi zvádzajú, vedia nimi odpútať pozornosť od svojich nedostatkov.  Vlasy sú jednou z najsilnejších ženských zbraní.

Každá žena zažila určite moment, keď sa spontánne ostrihala nakrátko. Či už to bolo vlastnou rukou, s pomocou kamarátky, alebo sa zverila do rúk kaderníka. Boli to zväčša momenty, keď sa v našich životoch diali nejaké výrazné zmeny, na ktoré sme potrebovali iný typ sily a energie. Krátke vlasy nám vraj dodajú mužskú energiu, ktorá je potrebná, aby sme niektoré veci ustáli, zvládli, je potrebná, keď sa cítime submisívne a potrebujeme prebudiť v sebe dominanciu. Napríklad, keď sa potrebujeme presadiť v práci, či o niečo zabojovať. Veď aj Johanka z Arku nastúpila do boja s krátkymi vlasmi.

Krátkovlasé ženy sú často považované za dynamickejšie, energickejšie a rozhodnejšie. Možno to je dôvod, prečo sa striháme nakrátko po rozchode a dávame tým najavo určitú vnútornú zmenu. Strihanie po zmene alebo strate partnera je akýmsi manifestom našej samostatnosti, voľnosti, ale zároveň nám dodá silu na prekonanie smútku. Môžno sa tak na určitú dobu staneme menej žiaduce pre mužov a chránime sa pred unáhleným nadviazaním nového vzťahu. Ženy si skracujú vlasy aj vo vyššom veku, jednak preto, že vlasy možno stratili istú kvalitu, ale aj preto, že už nepotrebujú pútať pozornosť mužov. Vlasy patria medzi jednu z najpríťažlivejších vecí pre opačné pohlavie a krátkovlasá žena vraj dáva signál, že vo svojom živote chce mať od mužov väčší odstup.

Dôkazom odstupu od mužov bola I legendárna Coco Chanel, ktorá si začiatkom 20-tych rokov ostrihala svoje vlasy na krátko a odhalila svoj krk. Objavila svoj ikonický účes, ktorý nosila a propagovala po celý život. Podľa jej životopisu vraj nakrátko strihala aj svoje zákazníčky a tento strih vlasov odporúčala k svojim praktickým modelom šiat, či kostýmov, ktoré mali ženu oslobodzovať a robiť ju nezávislou. Coco si svoju nezávislosť ponechala až do svojej smrti a napriek množstvu nápadníkov a niekoľkých životných lások zostala navždy slečnou Chanel.

Krátke vlasy patria k mnohým životným etapám a rozhodnutiam a pre niektoré ženy sa stane krátky účes súčasťou ich identity a cítia sa v ňom dobre a žensky.

 

Prečítajte si aj Nepatríme do starého železa