AMSTERDAM, BRATISLAVA. Najznámejší denník na svete je online. Holandský vedec Oliver Ertzscheid a francúzska ľavicová politička Isabelle Attardová zverejnili denník Anny Frankovej na internete v holandskom origináli. Tvrdia, že od 1. januára sa dá dielo voľne šíriť, pretože od smrti autorky v nacistickom koncentračnom tábore Bergen-Belsen uplynulo 70 rokov. Sedemdesiatročnú ochrannú lehotu zaviedlo európske právo v roku 1993.

 

Denník Anny Frankovej v múzeu v holandskom Amsterdame.

 

Sporný dátum

Holandský Štátny ústav pre vojnovú dokumentáciu (NIOD) však v roku 1986 vydal nové vydanie denníka židovského dievčaťa, ktoré sa s rodinou takmer dva roky skrývalo v Amsterdame pred nacistami. Obsahovalo dovtedy nezverejnené texty a podľa rozhodnutia holandského súdu je teda chránené do roku 2037. Práva na denník má Nadácia Anna Frankovej v švajčiarskom Bazileji, ktorý založil Annin otec, jediný člen rodiny, ktorý prežil koncentračný tábor.    

Holandský vedec a francúzska poslankyňa ho zverejnili napriek súdnej dohre. "V súvislosti s touto knihou, týmto svedectvom, a tým, čo predstavuje ... som presvedčený, že neexistuje väčší boj, než boj za jej slobodu, a niet väčšej pocty, než zdieľať ju bez obmedzenia," napísal na svojom blogu Olivier Ertzscheid z univerzity v Nantes.

Denník Anny Frankovej je jedinečné svedectvo dievčaťa a jej rodiny, ktorá nemohla opustiť nevyužívaný sklad na ulici Prinsengracht 263 v Amsterdame takmer 761 dní. Úkryt pred nacistami je nakoniec prezradený a rodinu deportujú do koncentračných táborov Auschwitz-Birkenau a Bergen-Belsen. Anna Fraková zomrela ako 15-ročná, prežil len jej otec Otto Frank.

 

Miep Giesová patrila k Pomocníkom, ako ich nazvala Anna Franková za to, že jej rodine poskytovali tajne jedlo, knihy a psychickú podporu. Denník Anny Frankovej našla práve Miet Giesová, ktorá zomrela v roku 2010 vo veku 100 rokov.

 

 

Vychádza aj Mein Kampf

Denník, ktorý prvý raz vyšiel dva roky po vojne, bol preložený do viac ako 60 jazykov a predalo sa z neho 30 miliónov výtlačkov. UNESCO ho v roku 2009 zaradilo k svetovému dedičstvu. „So svojím denníkom ukrytým na povale vzdorovala nacistom a prepožičala ľudstvu zapálený hlas boja za ľudskú dôstojnosť,“ napísal o diele časopis Time, keď Frankovú zaradil v roku 1999 medzi 100 najvplyvnejších ľudí 20. storočia.

Po 70 rokoch sa v kníhkupectvá môže objaviť aj dielo Mein Kampf nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Autorské práva na knihu, ktorá okrem iného obhajuje nadradenosť rás a národov nad inými, mala nemecká spolková krajina Bavorsko. Práva, ktoré získala po skončení druhej svetovej vojny od víťazných mocností na 70 rokov, uplynuli rokom 2015. Inštitút pre súčasné dejiny v Mníchove pripravuje podľa agentúry DPA na 8. januára 2000-stranové komentované vydanie Mein Kampf.

 

Anna Franková.

 

Prečítajte si aj Môžeme sa smiať na Hitlerovi? Do kín prichádza filmová satira o nacistickom vodcovi