Kde bolo, tam bolo, žila raz jedna Slovenka, ktorá odišla zo sľubného zamestnania, lebo nebola šťastná. Nevedela presne, čo je „jej osobný príbeh“. Preto zatiaľ pomáhala kamarátom naplňovať ich sny. „Jedna moja kamarátka, Slovenka z Los Angeles, túžila po zámku v okolí Prahy. Tak som sa rozhodla, že jej ho nájdem,“ spomína pre Ženy v meste Inéz Cusumano. Keď ho našla, zistila, že kamarátka to so svojím snom nemyslela úplne vážne. Nebola ochotná ísť do takého veľkého rizika. „Ja však áno,“ vysvetľuje začiatok príbehu premeny Zámku Mcely jeho majiteľka Inéz Cusumano.

Schátraný objekt ju priťahoval ako magnet. V tom čase bol jej život vo veľkej nerovnováhe. „Cítila som, že musím urobiť veľkú zmenu, aby som mohla žiť podľa svojich vnútorných hodnôt a v súlade s mojím poslaním,“ spomína na obdobie pred takmer 20 rokmi podnikateľka Inéz Cusumano.

 


Pôvodný stav Chateau Mcely.  Foto - archív (Mcely)

 

Bývalý lovecký zámok - Mcely

Pôvodný stav nehnuteľnosti pripomínal scénu z rozprávky o Šípkovej Ruženke, keď sa princ musí predrať cez záhony ruží k 100 rokov spiacej princeznej. „Len namiesto ruží bol zámok obrastený kriakmi všemožného druhu. Dažďová voda pretekala od strechy, cez poschodia až do prízemia. Takmer všetko z interiéru bolo vytrhané, odnesené či zničené,“ opisuje desivú spomienku na prvú obhliadku zámku. „Napriek tomu stavu ma miesto chytilo za srdce. Už som ho nemohla pustiť,“ hovorí dnes hoteliérka.

Zámok má za sebou veľa histórie. Kedysi patril šľachtickej rodine Thurn-Taxisov, ktorí ho využívali ako lovecký zámoček. V 19. storočí sa po zámockých chodbách prechádzal spisovateľ a básnik Rainer Maria Rilke a dokonca tam raz zavítal aj Mark Twain. Po druhej svetovej vojne, na základe Benešových dekrétov, objekt zoštátnili. Neskôr slúžil ako skladisko pre civilnú obranu. Viac ako 50 rokov zostal opustený.

 


Chateau Mcely. archív Chateau Mcely

 

Inéz Cusumano - majiteľka zámku Mcely

Keď v roku 2001 stála pred ruinou nová majiteľka, bol tak zdevastovaný, že už nebolo veľmi čo zachraňovať. Väčšinu vecí musela dať Inéz Cusumano vyrobiť na mieru. Napriek tomu veľmi citlivo pristupovala k renovácii. Chcela zachovať punc šľachtického zámku. Napríklad, symbol hortenzie hostia nájdu na tkaných závesoch či obliečkach v izbách. Členovia a členky rodu Thurn-Taxisov tento kvet milovali. „Chcela som si ich takto uctiť a preto sme hortenziu použili ako dekórum,“ hovorí Inéz a opisuje ďalšie kroky rekonštrukcie. Schodisko dostalo nový lak, zachované prvky nábytku sa dočkali renovácie a nové doplnky vyrobili českí výrobcovia.

Trvalo päť rokov, kým ruinu obnovili a vytvorili z nej nevšedný, luxusný hotel s 5 hviezdičkami. V súčasnosti nikomu nenapadne, že hotel bol kedysi zrúcaninou uprostred kraja. „Už ani mi ani nechce veriť ako zámok vyzeral a do akého šialenstva som sa to vlastne pustila,“ vraví podnikateľka.

 


Inéz Cusumano. archív Chateau Mcely

 

Moderná rozprávka - Chateau Mcely

Dievča zo skromných pomerov sa zamiluje do princa a neskôr sa presťahuje na pompézny hrad. Taký dej ponúka väčšina rozprávok. Česká podnikateľka, pochádzajúca zo Slovenska, však nikdy netúžila po bývaní ako z rozprávky. Okrem toho svojho princa spoznala až vtedy, keď si kúpila zámok. „Myslím si, že aj v rozprávkach nastal obrat od obvyklého scenára. Princezné už nečakajú na princa, aby ich zachránil, či sa o ne postaral. Väčšinou sa spoľahnú samé na seba alebo inú ženu,“ hovorí úspešná hotelierka. Ako príklad uvádza filmovú rozprávku Ľadové kráľovstvo, kde Elzu zachráni láska jej sestry Anny.

Aj rozprávka zo Zámku Mcely má moderné prevedenie. Inéz Cusumano si na zámok priviedla princa až po tom, čo si ho sama kúpila. „Bola to síce zrúcanina a princ nebol na bielom koni, ale mal zlaté srdce,“ s úsmevom hovorí Inéz.

 


Zámok Mcely. archív Chateau Mcely

 

Zámok Mcely - hodnoty v tíme

V Amerike spoznala Jima, ktorý sa venoval podnikaniu. Obaja mali podobný osud, ovdoveli. V Knihe Poklad rodiny Mcely Jim Cusumano opisuje, ako sa do Inéz zaľúbil na prvý pohľad. Keď sa vracala späť do Česka, nasadol na prvé lietadlo a už sa nevrátil. Obaja hľadali nový začiatok. Tým bol aj Zámok Mcely. „Bez neho by dnešná podoba zámku bola úplne iná,“ vysvetľuje podnikateľka, ktorú zo začiatku všetci odhovárali od kúpy.

Úspech Chateau Mcely vidia manželia Cusumanoví v spoločných hodnotách. Tie si stanovili prvé dni po otvorení. Na tomto trval práve manžel Jim, ktorý chcel do tímu vdýchnuť súdržnosť a jedinečnosť. „Nechceli sme prinášať len pohostinnosť naším hosťom. Priali sme si obohacovať život našich zamestnancov, hostí, investorov, miestnych obyvateľov a tým prispieť k lepšiemu svetu,“ prezrádza majiteľka Inéz Cusumano.

 


PR manažérka Chateau Mcely Eva Plchová. archív Chateau Mcely

 

Systém fungovania na základe trvalých hodnôt sa zjavne vypláca. Zamestnanci chodia do práce radi. Potvrdzuje nám to aj PR manažérka Chateau Mcely Eva Plchová. Spolu s manželom sú od začiatku súčasťou príbehu obnovy zámku. „Niekedy mám pocit, že mi bol zámok predurčený ešte pred tým, ako som sa narodila. Moja rodina pochádza z najbližšieho okolia a ja som sa sem po rokoch vrátila. Od začiatku ma baví chodiť do práce a nechcem sa jej vzdať, aj keď nám pribudli do rodiny dve deti,“ hovorí nám počas prehliadky zámku Mcely Eva Plchová. Ona s mužom nie sú jediným príbehom lásky, ktorá prekypuje na zámockých chodbách.

Za 13 rokov fungovania hotela v tíme vzniklo osem párov, ktoré sa dali dokopy. Z toho štyri dvojice sú už manželmi. „Detí, ktoré sa narodili v rámci nášho tímu, je päťnásť,“ s úsmevom prezrádza Eva Plchová.

 

Foto - zámok Mcely, archív Chateau Mcely

 

Princezná a Chateau Mcely

Jedným z detí je aj dcéra Jima a Inéz. „Princeznovský sen som si vynahradila pri dcére,“ hovorí Inéz Cusumano, ktorá prežívala detstvo dcéry na zámku od rána do večera. V tom čase stihla aj napísať knižku o Princeznej Nely zo Chateau Mcely, ktorá vyšla v češtine a v slovenčine. Okrem toho na zámku majú špeciálnu izbu pre všetky dievčatá, ktoré sa na chvíľu túžia stať princeznami.

„Táto téma je veľmi populárna. Každoročne organizujeme veľké víkendové stretnutie princezien na zámku. Už teraz máme rezervácie na izby na rok 2021,“ priznáva PR manažérka Eva Plchová. Okrem radovánok pre princezné sa v Chateau Mcely konajú svadby či oslavy výročí. Na Vianoce organizujú aj podujatia pre miestnych a na zámok sa radi vracajú aj potomkovia Thurn-Taxisov. „Sme v kontakte, občas si na u nás spravia rodinné stretnutie. Úprimne sa z toho teším,“ hovorí Inéz.

 

 

Čaro zámku spočíva aj v spájaní histórie so súčasnosťou. Kraj, len hodinu vzdialený od Prahy, má silnú tradíciu v zbere byliniek. Pravidelne, na začiatku leta tradične zbierali bylinky deviatich kvetov, teda rastliny s mimoriadnym účinkom na ľudské neduhy a trápenia. Tradíciu starého liečivého umenia majiteľka Inéz obnovila. Pozbierala vedomosti od starých mám a vytvorila unikátnu kozmetiku Mcely Bouquet.

„Stálo to veľa úsilia a hodín strávených v zámockom laboratóriu,“ opisuje Inéz. Ale podarilo sa. V roku 2010 predstavila exkluzívnu kozmetiku inšpirovanú tradíciou liečivých bylín. Kozmetiku môžete aj jesť, keďže je celá v bio kvalite. Unikátne produkty vznikajú z takmer deväťdesiatich rôznych druhov surovín. V laboratóriu, ktoré sa nachádza v areáli, kozmetiku miešajú a kompletizujú maximálne dve ženy. Omladzujúce nočné sérum obsahuje viac ako 4-tisíc okvetných lístkov ruže.

Príbeh Slovenky, ktorá kúpila zdevastovaný lovecký zámok, obnovila ho a vytvorila unikátny hotel, isto nie je na konci. „Plánov a snov máme veľa, uvidíme, ktoré sa podarí uskutočniť,“ prezrádza pre Ženy v meste Inéz Cusumano.

Poučenie z rozprávky si však môžu mladé dievčatá zobrať už teraz – netreba čakať na princa. Vytrvalosťou, úsilím a štipkou odvahy si môžete vytvoriť vlastné kráľovstvo.

(Obsah vznikol v spolupráci s CzechTourism)