„O čo sme my horší, ako títo, čo sa vracajú do Viedne? Robíme rovnako, možno aj viac .... ,“ zamyslel sa nahlas manžel na letisku, keď sme sa vracali domov.  Boli sme sa pozrieť tam, kde občanom v roku 1999 na tlačovej konferencii vo vládnej  Papierničke sľuboval dôchodky rakúskych a nemeckých dôchodcov na Kanárskych ostrovoch minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši.  Už vtedy som ako novinárka pochybovala.

S poľutovaním mu však musím oznámiť, že 27 rokov po nežnej revolúcii si kávičku, paellu, vínečko a cigary  na slávnej promenáde v Las Palmas nevychutnával jediný slovenský dôchodca. Stretli sme iba tri slovenské dámy v rokoch, budúce dôchodkyne bez dôchodkov, ktoré však na rozdiel od rakúskych a nemeckých dôchodcov  neležali na ležadlách v závetrí slnečníkov, ale na uterákoch na studenom piesku, ktorý sa pod vplyvom vetra točil okolo nich, akoby im chcel naznačiť, nie dámy, zatiaľ na to v plnej paráde nemáte. Okolo žien, na ktorých bolo evidentne vidieť, že doma nečakajú s natrčenou rukou, ale tvrdo pracujú a na túto dovolenku možno šetrili roky. O čo sú horšie ony, ako tie rakúske dôchodkyne neďaleko s pohárom červeného vína?

Od jalových rečí ministra prešlo už viac ako 17 rokov, ale dodnes sú pláže v Las Palmas plné iba nemeckých a rakúskych dôchodcov, či mladých rodín z Anglicka a Škandinávie. O čo sme my horší národ ako oni? Prečo aj naši dôchodcovia, ktorí celý život pracovali, nemajú právo na dôstojný dôchodok? Naozaj im, či nám, stačia od politikov pohodené kostičky? Čo to bolo za rečí  o  dvojnásobných platoch a živote ako vo Švajčiarsku! Jediné, čo splnili sú dvojnásobné platy pri násobne drahšom živote. Za desaťročia nám už nasľubovali fakt úplne všetko...  To nás socializmus a KSČ skutočne tak otupili, že nám stačia vlaky zadarmo, či o pár centov zlacnené kura?

Raz sa náš premiér v Bruseli pochválil, ako ľahko spravuje našu krajinu a ako dokáže ľudí udržať doma bez štrajkových nálad aj s 300 eurovým dôchodkom. Že ako sa na neho v Bruseli s údivom pozerali premiéri západných krajín, ako to dokáže?

Nuž,  žijeme iba tak, ako si zaslúžime.

 

... a na Kanároch neboli ani dánski dôchodcovia. Tí chodia na Floridu.

Mimochodom,  Dánsko má takmer rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko.

 

Prečítajte si aj Silvester pápežskejší ako pápež