V pražskom Parku Márie Terézie odhalili v utorok pomník tejto habsburskej vladárky. Ide o prvú sochu Márie Terézie - jedinej ženy na českom tróne - na území Česka. Mestská časť sa o umiestnenie diela usilovala od roku 2013. "Bude vyvolávať diskusiu," uviedol zástupca starostu Prahy 6 Jakub Stárek, ktorého citovala Česká televízia (ČT).

Mária Terézia ako figurka bez rúk, tváre a vlasov

"Mária Terézia našim končinám priniesla spoločne so svojím synom veľa nového a dobrého. Z ich reforiem vlastne žijeme dodnes. Aj preto sme pre jej pomník vybrali originálne a inovatívne riešenie, a ja som rád, že v Prahe 6 bude zaujímavé umelecké dielo - skutočná pocta panovníčke, ktorá českú krajinu priblížila modernému svetu," uviedol starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Nová pražská socha sa výrazne líši od slávnejší sochy Márie Terézie vo Viedni. Panovníčka nemá ruky ani vlasy, trup a široká sukňa sú bez jedinej ozdoby. Niektorí ľudia preto soche začali hovoriť šachová figúrka, alebo Človeče, nehnevaj sa, píšu české médiá. 

Oficiálne predstavenie sochy rakúskej vladárky a českej kráľovnej bolo na 20. októbra stanovené zámerne. Tohto dňa v roku 1740 sa totiž Mária Terézia ujala vlády nad habsburskou ríšou.

Autor sochy Márie Terézie: Je to symbol vládkyne

Pomník meria 5,5 metra a váži sedem ton. Mestská časť zaň autorovi zaplatila zhruba 3,6 milióna korún (132.000 eur). Návrh vytvoril sochár Jan Kovářík spolu s architektom Janom Proksom.

Dielo sa muselo odľahčiť kvôli umiestneniu nad podzemnými garážami. Jadro sochy preto vypĺňa polystyrén, povrch je vytvorený z takzvaného umelého kameňa. Socha má antigrafitový povrchový náter a stojí na podstavci z odľahčeného betónu.

Socha zámerne nemá konkrétnu tvár, nezodpovedá najviac zapísanej podobe Márie Terézie. "Tvar je redukovaný. Chceli sme vytvoriť skôr symbol veľkej vládkyne," vysvetlil Kovářík. Podotkol, že jeho snahou bolo urobiť dielo zodpovedajúce súčasnej dobe, nie realistický pomník ako napríklad monument vo Viedni alebo už neexistujúca jazdecká socha v Bratislave, ktoré vznikli koncom 19. storočia.

Súťaž na podobu pomníka vypísala mestská časť už v roku 2013, o rok neskôr boli vyhlásené výsledky. Zmluvu so sochárom Janom Kováříkom podpísala radnica predvlani.

Zámer sa však stretol aj s kritikou v podobe dvoch petícií. Iniciátorom petície vadilo predovšetkým umiestnenie sochy v parku, kde v roku 1942 padol člen protinacistického odboja Václav Morávek. Podporu nápadu naopak vyjadrila monarchistická strana Koruna Česká.