BRATISLAVA. Výstava s názvom Dve predstavuje prevažne novú tvorbu dvoch výtvarníčok, maliarky Julie Haluzovej a sochárky Jany Brisudovej. Ich prvá spoločná prezentácia v Bratislave v Savoy Gallery potrvá do 12. januára 2018.

Tohtoročné akrylové maľby na plátne Haluzová (1981) pomenovala Šálka s čajom, Čajník a cyklus Esencia farieb. Dopĺňajú ich vlaňajšie obrazy Instantná jar, Zátišie s Maneki Neko a ďalšie. Sú to pestrofarebné diela s prírodnou tematikou, množstvom kvetov.

 

Foto - archív JB

 

Príroda, humor a irónia v obrazoch

"V žiarivých zakvitnutých lúkach a kvetinových zátišiach interpretuje tichý, nenápadný no krásny svet prírody. Je zrkadlom autorkinej čistej a nefalšovanej radosti z tvorby. Obrazy maľuje obvykle v cykloch. Raz poseje plátno priam impresionistickými pastóznymi škvrnami a vytvorí abstraktnú harmóniu farieb, inokedy na vymedzenú plochu kvetinového zátišia alebo na neutrálne pozadie vmaľúva jemnými ťahmi štetca drobné postavičky, zvieratká, lietadlá, ale i celé žánrové scénky so zaujímavým príbehom. Často používa žiarivé zlaté pozadie alebo detaily zdôrazňujúc na spôsob byzantskej či stredovej maľby významovosť odkazu, ktorý vo svojich obrazoch ukrýva. Nechýba jej humor, jemný a nenápadný s drobnými ostňami irónie. Často spája všedné s výnimočným, reálne s absurdným, naivné či banálne s vážnym, čím do obrazov vnáša priam surrealistické napätie, nové asociačné väzby, ale i nečakanú poetiku. Napriek tomuto posunu z reálneho sveta do sveta absurdít jej obrazy pôsobia veľmi prirodzene a ľudsky," povedala na piatkovej vernisáži jej kurátorka Mária Horváthová.

 

Foto - archív JB

 

Čisté a oblé línie 

Expozíciu závesných diel spestrujú Brisudovej (1976) bronzové sochy prevažne na kamenných podstavcoch: Spinoza, Daphne, V objatí Hádesa, Anjel s diablom v tele, Milovať orchideu, Prepojenia, DonBaran, Sayang, Podvodníci a iné. Sochárka vystavuje aj svoju prvú kolekciu šperkov.

 

Foto - archív JB

 

Podľa Horváthovej za uplynulé desaťročie vytvorila množstvo pôsobivých komorných diel. Ako jedna z mála našich sochárok sa odvážila i na kompozície s monumentálnejšími rozmermi. Jej sochy charakterizujú čisté a oblé línie, veľkoryso modelované objemy a dynamické gestá, technická dokonalosť stvárnenia a výrazová sila prameniaca z klasického sochárskeho tvaroslovia štylizovaného do poeticko-lyrickej sochárskej reči. V tvorbe čerpá z literárnych prameňov, antických mýtov, využíva symboliku a podobenstvá, hľadá hlbší význam každodenných situácií i javov a ich paralely k antickej dráme, čo prepožičiava sochám príchuť tajomna a neznáma. V širokej palete jej diel sú antické motívy, figurálne kompozície, akty, zvieracie postavy a húfy rozprávkových i dravých rýb a morských potvor. No najmä postava ženy sa pre Brisudovú stáva stelesnením veľkých tém z histórie i mytológie, poézie a hudby, zároveň však tlmočí i najvnútornejšie pocity a stavy duše i mysle súčasného človeka. 

 

Foto - archív JB

 

"S Juliou sa poznáme dávnejšie. Najviac sme sa zblížili na spoločnej výstave v New Yorku, keď sme spali na jednej posteli u konzultantky, ktorá nás prichýlila," prezradila Brisudová a rozosmiala zaplnenú galériu. 

 

Foto - archív JB