Anise Rasuli sa považuje za jednu z mála neskorumpovaných zástupkýň sudcovského stavu v krajine. Na rozdiel od mnohých kolegov, nemá slobodná Rasuli ani vlastný dom ani auto, lebo tie sa len zo sudcovského platu nedajú kúpiť.

Pracuje ako odvolacia sudkyňa na súde pre mladistvých, ale má vzdelanie aj skúsenosti na to, aby mohla ašpirovať aj na vyššiu funkciu. Bola výborná študentka, neskôr sa rozhodla stať sa sudkyňou a pracovala aj na mnohých mimovládnych projektoch. Vybrali ju na stáž do Spojených štátov, kde sa stretla s vtedajším prezidentom Georgeom Bushom, aj legendárnou sudkyňou amerického Najvyššieho súdu Ruth Bader Ginsburg, ktorá ju veľmi inšpirovala. Rasuli prednášala vo viacerých krajinách. 

 

 

 

Je slobodná

To, že ju nezvolili, má niekoľko dôvodov. Jedným sú záujmy niektorých skupín naviazaných na politiku, ktoré nemajú záujem o to, aby na Najvyššom súde sedela poctivá sudkyňa. V tradičnej spoločnosti je problémom aj to, že je slobodná. Žena bez muža má v Afganistane len slabé slovo.

Moslimskí duchovní zase argumentujú tým, že žena nemôže byť dobrou sudkyňou lebo má od prírody dobré srdce a dáva príliš mäkké tresty. “Sudkyne nemajú na to, aby nechávali odsúdených popravovať, či im odsekávať končatiny,” hovorí jeden z poslancov, čo hlasoval proti Rasuli.

Tí, čo hlasovali za však hovoria, že najvyšší súd potrebuje ženu, ktorá by vedela inak posúdiť prípady týkajúce sa žien či rodinného práva.

 

Úspechom je aj nominácia

Štyridsaťsedemročná Rasuli v denníku Washington Post povedala, že ak by za ňu zahlasovali ženy, sedela by už na Najvyššom súde.

Jej kritika a sklamanie nie sú len prejavom jej zranených osobných ambícií, ale aj dôkazom, že  Afganistan má čo naprávať v postavení žien.

Na druhej strane, v krajine, kde ešte pred štrnástimi rokmi za vlády Talibanu nemohli ženy ani len vyjsť na ulicu bez mužského sprievodcu, nikto ich nezamestnal a dievčatám sa nedostávalo vzdelanie, bola významná už len jej nominácia.

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.