Koľko času pre seba si vieme nájsť my ženy, ktoré máme deti? Niekedy to nie je ani 10 minút denne. Neustále niečo zariaďujeme, vezieme niekoho niekam, prenášame, odnášame, varíme, upratujeme a zasa varíme…a keď máme chvíľku pre seba, tak… zaspíme.

V jednom článku som čítala, že najviac času pre seba má žena, ktorá má dieťa v striedavej starostlivosti so svojím bývalým partnerom. Keďže mám syna v striedavej starostlivosti, začala som o tom premýšľať a po chvíli som dala tomuto tvrdeniu celkom za pravdu. Naozaj mám oveľa viac času na vzdelávanie, oddych, prácu, starostlivosť o domácnosť, či psa.  Naozaj mám dni, kedy si čítam. Idem do kina a dokonca aj do divadla. Stíham kaderníčku, aj manikúru. A pritom mám pocit, že nič zvlášť nezanedbávam. Mám dva dni v týždni a každý druhý víkend len pre seba. A v lete dokonca celý mesiac!

Mám pocit, že dni, kedy som so synom, si užívame oveľa intenzívnejšie. Viac sa rozprávame a viac si pomáhame. Jeho otec si to tiež pochvaľuje. Vozí ho na tréningy a chodia lyžovať či bicyklovať. A aj on má čas pre seba.

Otázkou je, prečo sme sa nestriedali predtým? Prečo sme si nedokázali v manželstve určiť pravidlo “raz ty a raz ja”? Prečo som na seba zabudla, a prečo na seba zabudol on? V manželstvách niekedy strácame seba, obetujeme viac, než by sme chceli a často to od nás ani nikto nečaká. Naše vnútro nás ženie do vykonávania nezmyselných činností v snahe dokázať sebe, aj iným, že na to mám. Že som matkou, manželkou, aj ženou roka. V manželstve sme sa jednoducho ešte nenaučili striedavej starostlivosti o seba samých.

Striedavá starostlivosť po rozchode má svoje výhody aj nevýhody. Nepopieram, dva domovy nie sú pre dieťa vždy ideálne. Niekedy si zabúda veci a nevie sa správne zakoreniť. Nevie, kde je doma. Ale aj tak je to ten najlepší spôsob, ako sa po rozchode dieťaťu rovnako venovať, ako mu dať pocit, že má aj naďalej oboch rodičov.

Ak teda existuje ideálny model starostlivosti, je to striedavá starostlivosť. Deľme ju medzi seba a druhých. Starajme sa o to, aby bolo postarané nielen o naše deti, ale aj o nás.