Sedí u mňa na lekárskom lôžku a rozpráva mi, ako bola na pracovnom pohovore. Neuspela však. Vraj je stará.

Neverila som vlastným ušiam. Pozrela som sa do jej zdravotnej karty. Dátum narodenia 1966. Preboha,  veď táto žena je podľa mňa v najlepšom veku! Bohužiaľ, na Slovensku si často niekto iný myslí opak a tak si to aj osvojili mnohé z nás.

Bohužiaľ, ženy z postkomunistických krajín pristúpili na akúsi  mustru. Musia vyzerať dobre, okrem toho postarať sa o rodinu, deti a  k tomu musia byť úspešné v práci. Najlepšie by bolo, keby popritom všetkom ešte aj mladli.  Zabúdajú o sebe hovoriť pozitívne a chváliť sa. Jednoducho o tom, čo je v nich na základe ich skúseností. Tak ako naši muži, ktorí nás presvedčili, že vekom dozrievajú ako víno. Čím staršie, tým lepšie. Naopak, ženy sú často terčom posmeškov. Dokonca aj od žien. „Chcela stará mladou, alebo jej asi šibe, lebo je v menopauze.“ Svoje by o tom vedeli rozprávať aj verejne známe osoby.

Večer prepínam televíziu a ešte stále myslím na moju klientku v rokoch. Uvedomím si, že na zahraničných televíznych staniciach sa mi prihovárajú redaktorky a moderátorky v rokoch, na ktorých jasne vidieť, že už majú odžité roky skúseností . Ich tváre presne kopírujú to množstvo skúseností. Pomyslím si,  vidieť toto u nás, diváci ich pošlú do šrotu. Neviem, kedy a kde sa to stalo, ale takto žijeme. Takto sa pozeráme na starnutie .....

Starnutie na trendové môžeme zmeniť iba my ženy. Tak ako mnohé iné veci. Bohužiaľ, sme sa nechali zotročiť a úplne dobrovoľne sa stali otrokyňami vlastných skúseností  a šikovnosti. To tak býva, že ten šikovnejší preberie všetku aktivitu na seba a ten nešikovnejší sa len vezie. Dnes muži chodia do sauny relaxovať, na manikúru, či pedikúru, či hrajú  golf a ženy otročia. A úplne dobrovoľne si spoločnosťou nechajú nadávať, že sú prestarnuté na nejakú pracovnú pozíciu.

POZOR! Omyl! Toto však už dlho nebude trvať. Demografické prieskumy hovoria  jasne, nezastaviteľné rýchlo starneme. Rodiny zakladáme ďaleko po 30, často aj po 40.  Pravá dospelosť sa teda začína okolo 40. Tak v akom veku nám začne potom staroba?!  Je to nový fenomén. Nikto si ho ešte nevyskúšal a možno budeme veľmi prekvapení, keďže ľudia si detstvo predlžujú. Nezodpovednosť sa im potom prejavuje aj vo výzore, oblečení, komunikácií , či nasadení. Takže uvidíme, kedy tá staroba naozaj príde...... 

Nebojme sa v 50 ísť na pracovný pohovor.  Neprepadajte rezignácii len preto, že spoločnosť je skazená a tak vy máte pocit, že ste starí. Naopak, ste skúsení a skúsenosti sa nedajú vyvážiť ani zlatom. Ak sa nenaučíte milovať samú seba takú aká ste, na pohovor nemusíte ani chodiť, prehrali ste dopredu. Zmeňme naše myslenie a začnite žiť tak ako si zaslúžime. Ako mladé, krásne a oproti iným skúsené! Teda vážiť si samé seba. Vážme si naše skúsenosti.

 

Prečítajte si aj Len sa sťažujeme