Katka má 31 rokov, je úspešná, baví ju práca, rada cestuje a je pánom svojho času. Užíva si svoj status single ako mnohí v jej veku.

Single vidia výhody v tom, že sa neprispôsobujú inej osobe, nemusia sa báť, že im partner ublíži a hlavne sú slobodní a nezávislí. Ukázali to dáta prieskumu agentúry 2FRESH, ktorý dostali Ženy v meste ako prvé k dispozícii „Hlavne ide o slobodu. Môžem si robiť, čo chcem a kedy chcem - a nemusím to nikomu vysvetľovať, pýtať si povolenie, ospravedlňovať sa,” znela jedna z reakcii, ktoré prieskum získal, keď oslovil 559 respondentov, z ktorých bolo 226 nezadaných. Najviac respondentov bolo vo veku 26-30 rokov (39,7 percent) a vo veku 31-35 rokov (26,7 percent).

 


Foto - unsplash.com

 

 

Pocit samoty trápi najviac

Katka si pochvaľuje výhody byť sama. Keď však príde domov, a nech je hocijako sama so sebou šťastná a spokojná so svojim životom, občas príde pocit osamelosti. „Nie je to o tom, žeby som potrebovala mať nutne niekoho pri sebe, aby som bola šťastnejšia. Bolo by však príjemné mať na niekoho, s kým by som mohla zdieľať každodenný život,“ vysvetľuje nám.

Pocit samoty je jedna z najčastejších príčin, prečo nezadaných štve byť single. Podľa spomínaného prieskumu medzi ďalšie nevýhody, ktoré slobodní uvádzajú, je nedostatok intimity či fyzického kontaktu, nedostatok emočnej podpory a v neposlednom rade aj tlak zo strany spoločnosti či rodiny​

Snaha nebyť sám či túžba založiť si v budúcnosti rodinu posmeľuje nezadaných v hľadaní partnera. Väčšina z tých, ktorí by sa radi s niekým zoznámili však vyhlasuje, že si partnera nehľadajú aktívne. Uprednostňujú náhodné zoznámenie na kultúrnych a spoločenských udalostiach a párty, čo bolo 59.3 percenta. Zoznamujú sa tiež cez kamarátov, cez spoločné záujmy či aj zoznamky cez internet. Vo všeobecnosti však nechávajú zoznámenie na osud či náhodu.

Prieskum si nechal vypracovať projekt TešíMa – párty pre singles, ktoré zorganizovali už tri párty pre nezadaných, dve v Bratislave a jednu v Prahe. Zistili tak, že takmer 43 percent respondentov prieskumu o nezadaných pracuje ako špecialista/špecialistka či expert, prípadne pracujú v strednom a nižšom manažmente (20.8 percent). S tým súvisí aj ich finančná nezávislosť. Viac ako tretina respondentov (38,5 percent) má príjem do 1000 eur, ďalších 30 percent mali plat od 1500  - 3000 eur (30 percent).

 


Párty pre nezadaných TešíMa v Prahe. Foto - facebook TešíMa

 

Žiadne nasilu zoznamovanie

„Naším cieľom nie je násilné zoznamovanie ľudí, či ich párovanie do dvojíc. Veľmi nám záleží na tom, aby sme vytvárali priestor pre nezadaných ľudí, kde sa môžu zábavnou formou spoznávať,“ hovorí Hana Poliačiková, organizátorka a duša projektu TešíMa. Nápad vznikol pod statusom poslanca Martina Poliačika o tom, že nerozumie, prečo jeho kamarát Ondrej nemá ženu.

 


Organizátorka projektu Hana Poliačiková s manželom Martinom. Foto - facebook TešíMa

 

Poliačiková potvrdzuje, že podobné párty začínajú byť na Slovensku stále populárnejšie, hoci ich ľudia stále vnímajú s odstupom. Myslia si, že to môže byť zaujímavé, ale neveria, že by tak mohli spoznať toho pravého/pravú. Jedna časť respondentov to hodnotí ako skvelý nápad, iní považujú tento typ zoznamovania za silený. Veľa nezadaných to považuje za dobrú príležitosť, no obáva sa toho, že budú pôsobiť zúfalo zo strany okolia. Tiež to môže pôsobiť ako trápna situácia, keď sa na jednom mieste stretnú ľudia, ktorí cielene hľadajú partnera.

Podľa Veroniky Pelcovej z agentúry 2FRESH Slovakia ich prieskum uistil v tom, že v bežnom živote sa väčšina respondentov hanbí osloviť niekoho, kto ich zaujme. Radšej sa kontaktu vyhnú, aby sa necítili odmietnutí či ponížení, avšak práve tieto aspekty by sa dali odstrániť pomocou nenútených párty.

 


Foto - facebook TešíMa

 

Pomáhajú zážitkové hry

Ako však docieliť, aby akcia nepôsobila škrobene a zoznamovanie ľudí nebolo trápne či násilné? Organizátori si zavolali na pomoc psychológov a odborníkov, ktorí vytvorili zážitkové hry, ktoré majú dopomôcť tomu, aby sa ľudia na akcii necítili nekomfortne. 

Napríklad môže ísť o kartičkovú hru, kedy muž dostane kartičku s menou muža, ktorý tvorí slávny pár. Napríklad Tarzan. Jeho úlohou je nájsť na akcii svoju Jane. Počas celej akcie sú prítomní facilitátori, ktorí sa snažia ľudí spájať a podporovať v konverzovaní. Istou možnosťou pomoci pri zoznamovaní môže byť samotná téma párty – karneval, keďže ľudia môžu prísť v maskách, ale nemusia sa kvôli tomu stresovať, na vstupe dostanú aj škrabošky.

„Nechceme zo single ľudí robiť zúfalcov, na druhú stranu je nám jasné (máme sami reálnu skúsenosť), že ľuďom je samým smutno a mať partnera/partnerku je prirodzené.“ Dodáva Poliačiková, ktorá so získanými dátami z prieskumu súhlasí a nič ju v zásade neprekvapilo. Nezisťuje si ani či a koľko ľudí sa dalo dokopy po párty, skôr prikladá dôležitosť dobrej pohode počas akcie.

Pocit osamelosti môže umocňovať aj blížiaci sa sviatok zamilovaných, keď na nezadaných priam z každého rohu číhajú červené srdiečka a zaľúbené páry. Aj keď si vo všeobecnosti tento sviatok veľa nezadaných nepripúšťa, tlak z okolia ich donúti tomu venovať aspoň jednu myšlienku. „Príde mi to trochu ľúto, keď vidím nejakú ponuku na valentínsky pobyt, kde by sa mi páčilo ísť, len si uvedomím, že vlastne nemám s kým,“ s úsmevom dodáva Katka.

 

 

 

Prečítajte si aj Najväčšia zoznamovacia party pre nezadaných