Britskí experti odporúčajú rodinám s deťmi nielen počas leta vycestovať a zmeniť vzduch. Podľa zistení, ktoré priniesol britský The Telegraph, sú totiž spoločné chvíle trávené mimo domova neoceniteľné.

Rodičom, ktorí váhajú či minú peniaze na hračky, ktoré o dva týždne budú ležať zabudnuté v kúte, odporúčajú radšej investovať do spoločne tráveného času. „Dovolenka s rodinou je deťmi veľmi cenená, nielen v tom momente, ale ostáva im dlho v pamäti,“ citoval The Telegraph britského psychológa a spisovateľa Olivera Jamesa. 

„Je to vlastne všetko len o rozprávaní o ničom s rodičmi, jedení zmrzliny a okamihoch, v ktorých sa skutočne zohľadňujú vaše záujmy. Ak teda na niečo míňate, je celkom jasné, ktorá možnosť dáva väčší zmysel,“ dodal.

Je tiež dokázané, že cestovanie s deťmi veľmi dobre vplýva na ich mozog. „Iné prostredie ponúka nové skúsenosti, ktoré sú silné v kombinovanej sociálnej, fyzickej, kognitívnej a senzorickej interakcii,“ povedala detská psychoterapeutka Dr. Margot Sunderlandová.

"Premýšľajte: rodina spolu v bazéne, na prechádzke v lese, opekanie klobások na táboráku, pocit piesku medzi prstami... To všetko dobre vplýva na nervové zakončenia v predných mozgových lalokoch,“ dodala. 

Aj výlet do prírody má svoje čaro. Ilustračné foto - pixabay.com

Podľa odborníčky každý jeden podobný zážitok vplýva aj na IQ dieťaťa. Z toho vyplýva jediné - kto chce mať múdrejšie dieťa, mal by s ním tráviť čas na nejakom mieste mimo domova.

Komu by sa málilo, je tu ešte jeden argument. Spomienky na dovolenku s rodinou vyvolávajú šťastné myšlienky, o ktoré sa potom môžeme oprieť v horších časoch. Aspoň tak to tvrdia údaje z prieskumu z roku 2015, ktorý vypracovala Family Holiday Association. Podľa nej až 49 percent opýtaných potvrdilo, že najšťastnejšie spomienky majú z dovoleniek s rodinou.

Štvrtina opýtaných potvrdila, že z týchto spomienok neskôr čerpala, keď na ňu prišli tzv. horšie časy. „Ak použijeme tieto spomienky ako nejakú kotvu, vďaka ktorej sa dostaneme späť k veselším okamihom, často sme schopní pristupovať k problémom s pocitom lepšej perspektívy,“ povedal pre Huffington Post riaditeľ britskej asociácie Family Holiday Association John McDonald. 

Zaujímavosťou je, že až polovica opýtaných vyhodnotila ako najlepšiu spomienku spoločné jedenie zmrzliny. Možno aj to je inšpirácia, že nemusíte cestovať ďaleko, stačí len pobaliť pár vecí na stanovačku, či vyraziť na zmrzlinu do susedného mesta alebo si ísť do lesa opiecť špekáčiky. Nápadom sa medze nekladú.