Kráľovskú svadbu nikto nečakal. Beatrice a jej vyvolený, britský developer Edoardo Mapelli Mozzi (37), si povedali „áno“ ešte v piatok doobeda v kaplnke Všetkých svätých vo Windsore. Na obrad v úzkom kruhu prišlo len dvadsať hostí, medzi nimi aj jej stará mama, kráľovná Alžbeta II. a starý otec princ Phillip.

Nevestu viedol k oltáru jej otec, princ Andrew, avšak ten na oficiálnych fotografiách, ktoré zverejnil Buckinghamský palác chýbal. Britské médiá to označujú za jeho trest po tom, ako vlani koncom roku odstúpil z verejného života. Bol totiž zapletený do škandálu okolo amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, ktorého obvinili zo sexuálnych zločinov.

Hlavnou družičkou podľa očakávaní bola mladšia sestra nevesty – princezná Eugenie, ktorá sa v roku 2018 vydala za Jacka Brooksbanka.

Princezná Beatrice - šaty od kráľovnej

Kto by čakal okázalosť hodnú princeznej, mýlil sa. Po asi polhodinovom obrade v kaplnke, nasledovalo občerstvenie v dome princezniných rodičov. Samotná nevesta verejnosť prekvapila voľbou svadobných šiat. Boli z druhej ruky a pôvodne patrili jej kráľovskej babičke. Taftové šaty, posiate drobnými diamantmi, mala oblečené pred 60 rokmi na filmovej premiére. Kráľovnini garderobieri model od britského návrhára Sira Normana Hartnella prispôsobili Beatriciným požiadavkam.

Nová nebola ani tiara. Vzácny klenot mala na svojej svadbe v roku 1947 samotná kráľovná Alžbeta. Tá ju ešte požičala svojej dcére Anne, keď sa v roku 1973 vydávala za Marka Phillipsa. Pôvod tiary kráľovnej Mary je však oveľa starší, vyrobili ju v roku 1919 z náhrdelníka, ktorý darovala Alžbetinej starej mame kráľovná Viktória.

Princezná Beatrice a Edoardo plánovali väčšiu svadbu, no koronavírus im zrušil plány. Foto - TASR/AP

Ani kvetinová výzdoba necestovala cez pol planéty. Kvety v kaplnke, v aranžmánoch na vstupe, ale aj v samotnej nevestinej kytici totiž pochádzali z parku kráľovského sídla Windsor. Beatrice dodržala kráľovskú tradíciu a v kytici mala lístky myrty. Tak ako mnohé jej príbuzné, aj ona svoje kvety nechala na hrobe neznámeho vojaka vo Westminster Abbey.

Hoci sa princezná mala pôvodne vydávať v máji v kaplnke sv. Jakuba pred očami 150 hostí, kvôli koronavírusu svadbu odvolala. A aj na obrade boli prísne hygienické opatrenia. Azda aj preto na fotografii pózujú len manželia a kráľovná s princom Phillipom stoja obďaleč. V piatok poobede už kráľovná pokračovala vo svojom pracovnom programe. To, že bola na svadbe, prezradila storočnému vojenskému veteránovi Tomovi Moorovi, ktorého v ten deň pasovala za rytiera.

Beatrice - obyčajný život princeznej

Bea, ako ju familiárne nazývajú, dala jasne najavo, že členka kráľovskej rodiny nepotrebuje luxus a okázalosť. Nie je však typickou šľachtičnou, pretože má prácu na plný úväzok. Ešte v roku 2015 oznámila, že sa presťahovala do New Yorku a od roku 2017 pôsobí ako viceprezidentka pre stratégie v americkej nadnárodnej softvérovej firme Afinity. Okrem toho, že verejne priznala, že trpí dislexiou, silno bojuje za vyššie zastúpnie žien vo vedení firiem.

Princezná z Yorku dlho tvorila pár s Američanom Davom Clarkom, s ktorým sa po desiatich rokoch rozišla v roku 2016.  To, že sa jej život preplietol s bohatým developerom s talianskymi šľachtickými koreňmi, Edoardom, sa prevalilo o dva roky neskôr.

Sobášom sa dostala do novej pozície – stala sa macochou. Edo, ako ho volá, má štvorročného syna Wolfieho, ktorého má zo vzťahu s americkou architektkou Darou Huangovou.