Tehotné ženy či dojčiace mamy sú pri rozhodovaní o očkovaní proti koronavírusu opatrnejšie. Nerozhodujú len o sebe, ale aj o dieťaťku. Aj preto viac zvažujú riziká. A nie vždy sa môžu rozhodovať na základe faktov. Veľké klinické štúdie ešte nie sú a ani lekári a lekárky nie sú v odporúčaniach jednotní a presvedčiví. 

Naše ministerstvo zdravotníctva očkovanie tehotných žien neprikazuje, ale odporúča. Odkazuje na rady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podľa expertov sú totiž tehotné ženy rizikovejšie ako ich rovesníčky.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zase uviedol, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v tehotenstve alebo pri dojčení je možné, treba ho však individuálne skonzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná celkový zdravotný stav pacientky.

Podľa gynekologičky Lucie Ďurčekovej je riziko ťažkého priebehu COVID-19 v tehotenstve nízke. „Platí však, že tehotné ženy oproti netehotným predsa len majú väčšie riziko závažného priebehu ochorenia. Gravidita sama o sebe je rizikový faktor a zvyšuje šancu na komplikovaný priebeh infekcie,“ hovorí pre Ženy v meste. 

Spomína však ďalšie možné komplikácie gravidity spojené s infekciou, ako je predčasný pôrod, predčasné prasknutie plodových obalov a predčasný odtok plodovej vody, zaostávanie plodu v raste, zvýšené riziko hospitalizácie a úmrtnosti v porovnaní s netehotnými ženami v rovnakom veku. „Za zmienku stojí aj to, že tehotenstvo samo osebe považujeme za stav, keď je žena tzv. ,zahustená´ a viac ohrozená tromboembóliou. COVID toto riziko ešte zvyšuje. Rovnako zvyšuje zápalovú odpoveď organizmu v gravidite,“ pokračuje ženská lekárka.

Hrozí, že mama s koronavírusom nakazí aj svoje bábätko v brušku? Odborníci sami ešte presne nevedia, ako je to s prenosom infekcie na plod cez pupočnú šnúru. „Po prekonaní infekcie matky dochádza k tzv. ,pasívnej imunizácii´ plodu, čo znamená, že aj plod má protilátky získané od mamy, ktoré ho chránia. Protilátky pri narodení má však len vtedy, ak mama bola infekčná viac ako 14 dní pred pôrodom,“ pokračuje Ďurčeková a dodáva, že očkovanie je bezpečnejší a účinnejší spôsob získania protilátok ako samotná infekcia.

Covid a očkovanie tehotných: viac benefitov ako nevýhod

Očkovanie víta aj pôrodná asistentka a laktačná poradkyňa Jana Krpalová Mračková. „Keďže je pri ochorení tehotnej ženy oveľa väčšia pravdepodobnosť horšieho priebehu ochorenia COVID-19, či dokonca zvýšeného výskytu predčasného pôrodu, myslím si, že benefit očkovania prevyšuje možné nežiaduce účinky očkovania,“ hovorí pre Ženy v meste.

Česká gynekologička Krystína Koutná pripúšťa, že okolo vakcinácie gravidných žien sú isté otázniky. „Veľké klinické štúdie zatiaľ dostupné nie sú, ale pri mRNA vakcínach u tehotných žien, napríklad aj zdravotníčok, je očkovanie povolené. Vieme, že očkovanie u tehotných žien vyvolalo odpoveď a novorodenec bol už chránený. Samotná partikula vakcíny zrejme neprestupuje placentou a aj keby áno, bola by zrejme degradovaná,“ povedala nám. 

Ilustračné foto - pexels.com

Ako uvádza Lucia Ďurčeková, limitované údaje získané na zvieracích štúdiách nepreukázali škodlivý efekt na embryo, vnútromaternicový vývoj plodu ani na samotné tehotenstvo. „Veľmi optimistické sú aj závery zo Spojených štátov z februára 2021, kde z 20 000 zaočkovaných tehotných žien neboli zaznamenané nijaké vážne komplikácie,“ pokračuje.

Ani podľa pediatričky Denisy Jaššovej výsledky zo štúdií na zvieratách, ako aj pozorovania u neúmyselne zaočkovaných gravidných žien, nepreukázali škodlivé účinky.  „V súčasnosti používané vakcíny proti COVIDu-19 patria do kategórie neživých vakcín, ktorých použitie je vo všeobecnosti počas gravidity a dojčenia možné. WHO aj Americká akadémia gynekológov a pôrodníkov očkovanie tehotných žien vyslovene odporúča,“ povedala Ženám v meste.

Dodáva však, že ak budúca mamička dostane po podanej vakcíne horúčku, tá na plod pôsobí nepriaznivo a treba ju zraziť paracetamolom. „Zatiaľ nie je preferovaná žiadna z vakcín na použitie pre tehotné ženy,“ pokračuje.

Kedy sa dať zaočkovať?

Kedy je však správny čas na očkovanie? Sami odborníci v tom celkom jasno nemajú. Najčastejšie sa spomína druhý a tretí trimester, keď je dieťa zrelšie. Iní experti odporúčajú očkovať počas celého obdobia gravidity. Napríklad Bratislavský samosprávny kraj  zaradil budúce mamy na zoznamy náhradníkov popri chronicky chorých osobách a uprednostňuje ich. Podmienkou je však súhlas ich gynekológa a odporúčajú sa neskoršie štádiá gravidity.

Mnohé ženy sú však neisté a časté otázky mieria aj na pracovníkov vakcinačných centier. A tam sa niektoré mamy stretávajú so skôr odmietavým názorom.  „Manžel sa pýtal v očkovacom centre, či by vakcínu odporučili aj mne, ale vraj sa tvárili kadejako,“  hovorí pre Ženy v meste Katarína.

Tá sa na očkovanie pýtala aj svojej lekárky, no narazila na veľmi zamietavý postoj. Podľa jej gynekologičky sa v žiadnom prípade tehotné ženy neočkujú. „Začala sa rozčuľovať, že to je už zúfalstvo očkovať tehotné ženy neodskúšanou vakcínou. A že mladí do päťdesiatky by sa nemali očkovať vôbec. Že aj keby som to dostala, tak budem mať ľahký priebeh a maximálne tak budem kašľať,“ dodáva Katarína.

Ona sama je teraz na pochybách. Pozná prípady mladých ľudí, ktorí boj s koronavírusom prehrali, a desí ju to.

Mnohí lekári sa v názoroch rozchádzajú a Katarínina lekárka nie je sama, kto svoje pacientky od očkovania odhovára. „Som absolútne pobúrená tým, že veľa lekárov v poslednej dobre predkladá svoje názory. Nie sme tu na to. Sme tu na to, aby sme si naštudovali odporúčania a komunikovali tie,“ reaguje na konanie svojich kolegov pediatrička Jaššová.

Dojčiace mamy 

Je tu však aj iná veľká skupina žien, ktoré majú viac otázok a to sú dojčiace mamy. Mnohé z nich sa sťažujú, že dostali radu, aby po podaní vakcíny prestali s dojčením. Nami oslovené odborníčky sa zhodujú, že ani dojčiace ženy na to nemajú dôvod.  „Ženám, ktoré sa chcú dať počas dojčenia zaočkovať, nie je jediný medicínsky dôvod upierať očkovanie. Na svete už boli zaočkované milióny dojčiacich žien a u nás tiež,“  reaguje Andrea Poloková, laktačná poradkyňa o.z. Mamila.

 „Ja som rozhodne zástancom vakcíny. Sama som očkovaná a dojčím. Molekula proteínu vakcíny neprechádza do materského mlieka, ale protilátky áno, čím môžu dieťa chrániť,“ okomentovala to gynekologička Koutná.

Autorka príručky o rodičovstve Lenka Žofajová sa tiež radí k dojčiacim matkám, ktoré sa plánujú dať zaočkovať. „Ja som v čakárni registrovaná už niekoľko týždňov a čakám, kedy na mňa príde rad. Dojčím, ale očkovania sa neobávam, vnímam ho ako cestu na slobodu. O to viac, že kolektívna imunita ochráni aj naše deti,“ myslí si.

Ilustračné foto: pexels.com

Podľa gynekologičky Lucie Ďurčekovej doteraz nebol dokázaný prenos infekcie dojčením. Podľa nej tu nie je žiadne riziko, skôr vidí výhody. „Predpokladá sa priamy benefit pre novorodenca, pretože vakcína podporuje tvorbu tzv.imunoglobulínu, čo sú protilátky. Dojčiacim ženám by sa nemalo očkovanie zakazovať aj napriek tomu, že neboli zahrnuté do testovania,“ uzatvára.  

Podľa pediatričky neživé vakcíny nepredstavujú žiadne riziko pre dojčiacu ženu ani jej dieťa. „Čo je dôležité, po podaní vakcíny naozaj nie je potrebné prerušenie dojčenia,“ dodáva Jaššová.

Niektoré mamy sa však stretli s problémom, že po podaní vakcíny sa im znížila tvorba materského mlieka. Jednou z nich je aj Marta, ktorá dostala vakcínu päť mesiacov po pôrode a dala sa zaočkovať hlavne kvôli astme, ktorou trpí.

Keďže od svojej známej pediatričky už mala informáciu, že môže mať problémy so zníženou tvorbou mlieka, pripravila si zásoby do mrazničky. „Po očkovaní som mala menej mlieka. Cítila som to už hneď v ten deň,“  hovorí pre Ženy v meste. Tento stav trval približne týždeň. Marta si nasadila bylinky na podporu laktácie a problémy postupne ustúpili. Sama však tvrdí, že si nie je istá, či by sa dala očkovať aj počas tehotenstva.

Niektorí odborníci odporúčajú, aby matky zvážili, či sú vystavované väčšiemu riziku nákazy. Očkovanie by vážne mali zvážiť tie, ktoré prichádzajú do denného styku s väčším množstvom ľudí.