Jeden z najzbytočnejších plastov používame asi všetci pri nákupoch - na potraviny, ovocie, pečivo. Ale nemuseli by sme, stačilo by, keby supermarkety nahradia plastové sáčky papierovými. Práve na to chcela poukázať guerilla kampaň ‘Ty rozhoduješ!’.

Stále si veľa ľudí neuvedomuje, že mesačne zjeme aj niekoľko desiatok gramov plastov práve preto, že sa už vyskytujú takmer všade. Vedci analyzovali aj pitnú vodu na Slovensku a výskum pred dvomi rokmi ukázal, že aj v slovenských vodovodoch tečú plasty.

Ako bojovať proti plastom?

Ako sa dá znížiť využívania plastov, ktoré sú denne okolo nás a ako to ukázať ľuďom s tým, aby si to všimli a uvedomili si, čo sa deje? Túto otázku si položili študenti marketingu a reklamy Univerzity Koštantíta Filozofa v Nitre. Rozhodli sa vytvoriť kampaň a osloviť ňou svoje okolie.

Študenti dali vedľa seba do obchodu plastové a papierové vrecká a nad nimi bola kampaňová výzva. Keď dostali ľudia na výber, vybrali si vo väčšej miere papierové vrecká.

Supermarkety a obchody však používajú najmä plastové sáčky. “Chceli sme ukázať, že sa to dá inak. Keď zákazníci dostanú alternatívu, siahnu po nej. Reakcie boli pozitívne,” povedala Monika Holotová, jedna zo študentiek.

Vždy je alternatíva, stačí nosiť vlastné tašky

Kampaň pokračovala aj online, na Instagrame sa šírila správa o kampani aj s anketovými otázkami. Jedna otázka zisťovala, či by ľudia takúto kampaň privítali aj vo svojom obchode - viac ako 90 percent odpovedalo, že áno. Ďalšia otázka sa dopytovala, či si nosia vlastnú plátenú tašku a takmer 80 percent sa vyjadrilo pozitívne.

Výsledkom kampane tak bola nielen osveta ale aj priama výzva na zmenu. Samozrejme, každý by mal začať od seba, ale ako sa ukázalo, veľmi by pomohol aj iný prístup obchodných reťazcov.