„Mám rada všetko, čo má logiku a ja som tú logiku v kaderníctve našla,“ popisuje Mirka Stroková prelom vo vnímaní profesie, ktorú jej zvolili rodičia. Sedíme spolu v kaviarni oproti jej kaderníckemu salónu v centre Bratislavy. Vnímam, ako pozoruje ľudí, ktorí sú vedľa nás pri stolíku. „Mám profesionálnu deformáciu,“ smeje sa. „Každému človeku vymýšľam, aký účes by sa mu najviac hodil a čo by sa iným strihom dalo vylepšiť,“ prezrádza. Na to, že ju pred tým účesy vôbec nebavili, je to pozoruhodný posun.

„V detstve som ani bábiky nečesala, ani nestrihala a keď mi rodičia zvolili školu, nebola som s tým spokojná,“ spomína na obdobie, keď chodila na základnú školu v Liesku. I tak šla na kadernícke učilište. Zlom prišiel so strihmi, fúkaním, geometriou. To ju začalo baviť do takej miery, že vo vzdelávaní pokračovala - najprv strednou školou v Dolnom Kubíne, potom dvojročným štúdiom v Bratislave. Potom už prišli ponuky učiť na škole, čomu sa venovala 10 rokov.

„Mňa to tak bavilo, že som neustále riešila, ako sa dozvedieť ešte viac,“ spomína Mirka, ktorá zároveň pracovala u dobrej kaderníčky a pobrala sa na vysokú školu: najprv to bol bakalár – 3 roky pre majstrov a majsterky odbornej výchovy, neskôr druhý stupeň – učiteľstvo technických profesijných predmetov na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave.

 

 

Vášeň v súťažení

Ako živnostníčka začala s budovaním vlastnej klientely, ale stále ju to ťahalo dosahovať viac. „Dobrého kaderníka spoznáte tak, že má túžbu vzdelávať sa, pracovať na sebe, zúčastňovať sa školení, vyhľadávať nové trendy,“ vysvetľuje Mirka. Niet sa čo čudovať, že s takým prístupom začala dosahovať úspechy aj v súťažiach. Najprv to bolo 2. miesto v Linzi na rakúskom pohári, kde súťažila v dámskom strihu. „Našla som aj vášeň v súťažení v technickej kategórii, čo je najťažšie, v čom sa dá súťažiť, lebo ide o veľmi náročné účesy, ktoré treba urobiť na čas,“ popisuje Mirka.

V tejto disciplíne v roku 2010 obsadila 5. miesto.

Je veľkou výzvou urobiť za 15 minút premyslený, extravagantný účes. Keď začínala s tréningom prvé účesy urobila za dve hodiny, no cvičením sa zdokonaľovala. „Neverili by ste, ale každú voľnú chvíľu som tomu venovala, aj počas silvestrovskej noci, keď som bola doma za rodičmi. Radšej som išla trénovať ako by som mala pozerať telku,“ spomína na minuloročné prípravy na súťaž.

 

 

V obklopení hláv

Najprv ju prehovorili známi kaderníci, aby sa pridala k ním a zúčastnila sa svetovej súťaže v Južnej Kórei, ktorá bola na jar minulého roka. V skupine potrebovali tretieho a zvolili si práve Mirku. Mala 9 mesiacov na to, aby sa na súťaž pripravila. Ich tím dosiahol impozantný výsledok –  4. miesto. Potom, v septembri boli prihlásení do Paríža – ona a Sean Kasumovič (tu stačili v tíme dvaja). Nasledovali dlhé mesiace driny. Investovali do toho všetky úspory a zarobené peniaze a ako hodnotí Mirka, ten obnos by stačil na nové, slušné auto.

Samotné štartovné na súťaž je 750 eur. Okrem toho, samozrejme, letenky, ubytovanie a pobyt. Pred tým ešte dlhé mesiace príprav pod dozorom nemeckého odborníka, za ktorým cestovali do Nemecka. Víkendové vyučovanie stálo 600 eur. No a aby mali na čom účesy trénovať, potrebujú aj umelé hlavy - jedna hlava to je investícia okolo 160 eur a tých hláv na cvičenia potrebujú toľko, koľko pokazia. Vlastne po chvíli si všímam, že Mirka žije v obklopení hláv – ako ilustráciu toho, čo robí mi ukazuje fotky hláv v mobile, ktorých ma približne 8 tisíc! Potom, keď sa zastavíme v jej kaderníckom salóne, mi niektoré z nich ukáže v reáli.

 

 

Kreativita a remeslo

Účasť na súťažiach to nie sú len finančné, ale aj časové investície. „To je život bez víkendov, bez dovoleniek, cez leto som sa ani neslnila, ani nekúpala,“ opisuje Mirka a smeje sa, že je vlastne dobre, že nemá rodinu. „Veď, kto by to vydržal?“

Tých niekoľko mesiacov neskutočnej driny už dospala. Keď sa jej pýtam, čo jej to dáva a aký to ma význam v jej každodennej práci, odpovedá jednoznačne: „Klientky ku mne nechodia na kreatívny účes, ale ten, kto ho vie spraviť, vie v normálnej kaderníckej práci dosiahnuť omnoho viac ako bežný kaderník.“ Vysvetľuje, že s tým kreatívnym účesom je to podobné, ako so šatami od haute couture – sú prehnané, ale slúžia ako inšpirácia. Na Mirkinej práci je to vidieť a v spojení s jej precíznosťou a dôslednosťou je to ideálna kombinácia. Vedie si zoznamy svojich klientov, zapisuje si, aké farby použila a aké účesy im spravila.

Podľa nej je zásadný rozdiel medzi kreatívnym kaderníkom a remeselníkom. Hneď mi napadne otázka, ako ich rozlišuje, keď si napríklad do svojho kaderníckeho salónu hľadá zamestnancov. „Hneď to zbadám, lebo vidím, ako tieto osoby reagujú, keď im poviem, že u mňa sa pracuje naozaj veľmi veľa,“ prezrádza. Také reakcie, ako strach, či pýtanie sa na prestávky prezradia o uchádzačovi veľa.

 

 

Obrovské emócie

Súťaže sú aj o emóciách a tých si Mirka užila veľa. „Nemám rada rutinu, v živote potrebujem zmeny,“ vysvetľuje, no zároveň hovorí o veľkom rešpekte a pokore, ktorej ju súťaže naučili. „Keď som si uvedomila, že celý rok makám na tom, čo sa stane počas súťaže za 15 minút. Je to neskutočné, lebo aj pár sekúnd, o ktoré človek príde, ovplyvní konečný výsledok,“ popisuje. Neraz jej bolo do plaču, keď dočesala – sú to obrovské emócie, ako počas vrcholného športu, keď sa ide na plný výkon.

Pýtam sa Mirky, či sa jej život po tej výhre zmenil. „Ani veľmi nie, lebo aj pred tým som vedela, čo dokážem.“ Podľa nej ju iní začali vnímať ináč. „Chválim sa tým, mám v salóne diplomy, ale nemám pocit, že by som bola hviezdou,“ doplní majsterka sveta, ktorá si z Paríža okrem diplomu odniesla medailu a pohár. „Nie je to o finančnej výhre, ale o prestíži,“ zhodnotí.

 

 

Dobrý mužský zákazník

Mirka si vybudovala klientelu 200 – 300 zákazníčok. Keď sa k nej chcete objednať, treba to urobiť v takmer dvojmesačnom predstihu. Jej základňu tvoria predovšetkým manažérky, majiteľky firiem, ktoré chcú dobre vyzerať, ale nemajú veľa času, aby sa tomu venovali. Navštevujú ju aj muži - okolo 35 – 40 mesačne. Tých Mirka hodnotí ako veľmi dobrých zákazníkov. „Keď sú spokojní, sú verní, na rozdiel od žien, ktoré často vyhľadávajú niečo nové,“ vysvetlí.

Keď sa Mirky opýtam, či nejaké účesy pokazila, odpovie, že určite. „Keď nepoznám históriu hlavy, vždy ma môže niečo prekvapiť, ale ubezpečujem klienta, že odo mňa nevyjde kým nebudem ja aj on spokojný,“ popíše a zaspomína si na prípady, na ktoré myslela ešte mesiac od návštevy zákazníka.

 

 

Terapia

V kaderníckych salónoch sa veľa rozpráva a Mirka mi potvrdzuje, že o ľuďoch vie od nich samých strašne veľa. Vždy sa však drží zásady, že nemôže nikoho ohovárať a prezrádzať tajomstva iných. Stáva sa teda, že sa tvári prekvapene, aj keď už nejakú novinku počula predtým. „Chodia ku mne aj celé rodiny, takže keď sa od manželky dozviem o nejakej hádke, nemôžem o pár dní na tú informáciu nadviazať, keď za mnou príde jej muž,“ vraví a potvrdí mi, že niekedy je nielen kaderníčkou, ale aj psychoterapeutkou.

Sama tiež potrebuje terapiu - tou je pre ňu hudba, ktorú nacvičuje a spieva v zbore Technik pri Slovenskej technickej univerzite. Vtedy sústreďuje na úplne iné veci a je rada, že počas spevu si oddýchne aj fyzicky. Takú regeneráciu vrcholní športovci a kaderníci potrebujú.

.

Prečítajte si aj Trendy sú zdravé vlasy, podobné detským, hovorí Miroslava Stroková