Švédsko má za sebou kráľovskú svadbu. Jediný syn kráľa Carla XVI. Gustava princ Carl Philip sa oženil s 30-ročnou Sofiou Hellqvistovou. Bývalá modelka nie je urodzeného pôvodu, ale Švédi si už zvykli, že ich monarchovia si životných partnerov vyberajú nie na zámkoch, ale v “podzámčí”. Napokon aj súčasná kráľovná Silvia je bývalá nemecká letuška a tlmočníčka (na snímke TASR s bývalým talianskym premiérom Silviom Berlusconim).

 

 

Sofia Hellqvistová, ktorá sa, mimochodom, podľa švédskych médií veľmi podobá na mladú Silviu, má trochu iný problém ako plebejský pôvod. Aj pre liberálnych Švédov bolo trochu ťažké zžiť sa s myšlienkou, že manželkou ich princa sa stane mladá žena, ktorá sa ukazovala v panských magazínoch či účinkovala v reality show.

 

 

Búrlivá minulosť

Kráľovská rodina sa však za ňu postavila. Keď palác pred piatimi rokmi oznámil, že brunetka je priateľkou princa, dal médiám aj verejnosti najavo, že o jej minulosti vie a ticho ju akceptoval. Ona sama hovorí, že každú skúsenosť považuje za cennú, ale niektoré veci by už asi nerobila.

Napokon jej nastávajúci princ Carl Philip (35) jej divokú mladosť nemôže vyčítať. Dlho ho označovali za rozmaznaného synáčika, ktorý si mohol dovoliť čokoľvek a dosť to aj zneužíval. Rýchle autá, búrlivé večierky, zvláštni priatelia. S princom, ktorý je tretím v poradí čakateľov na trón po svojej sestre Victorii a neteri Estelle, sa ako s kráľom príliš neráta a tak bol vždy trochu samorast mimo dosahu rodičov, protokolu a nárokov. Faktom ale je aj to, že je talentovaným dizajnérom.

 

 

 

Sofia ako Kate

Kráľovská rodina tiež posledné roky popracovala na tom, aby mala nejaké poriadne zamestanie aj budúca princezná Sofia. Začala sa konzervatívnejšie obliekať a stále viac sa zapájala do charitatívnych projektov a aktivít. Minulý rok pár oznámil, že sa zasnúbil. To už sa naplno hovorilo o tom, že z budúcej nevesty nie je kráľovná Silvia príliš nadšená. Obe ženy to však popreli.

Sofia a Carl Philip sú mimoriadne atraktívny pár a hovorí sa, že by dokonca mohli zatieniť Kate a Williama z Británie. Sofia vyvoláva podobné reakcie ako Kate, pokiaľ ide o módu. Aj v jej prípade platí, že čokoľvek v čom sa objaví, okamžite mizne z predajní. Rovnako ako Kate ani Sofia nemá urodzenú krv a tak sa očakáva, že by mohla monarchiu trochu oživiť. Niektorí sa len obávajú, že až príliš. 

 

Minulý rok v júni mala svadbu švédska princezná Madeleine (vpravo), ktorá si vzala amerického bankára Chrisa O'Neilla.