BRATISLAVA. Asociácia súčasného divadla (ASD) zverejnila nominácie v ankete divadelných ocenení sezóny Dosky 2017. Tento rok hlasovalo 40 kritikov, teoretikov a publicistov. Najviac nominácií získalo opäť Slovenské národné divadlo. Ceremoniál 22. ročníka sa uskutoční 15. októbra v Sále činohry novej budovy SND a odvysiela ho aj RTVS na Dvojke.

V kategórii najlepšia inscenácia sezóny 2016/2017 sú nominované Elity v réžii Jiřího Havelku (Činohra SND), Vivaldiho Arsilda (Opera SND a koproducenti) a Anna Franková na motívy Denníka Anny Frankovej v podaní Nového divadla Nitra.

 

Táňa Pauhofová ako Anna Franková v inscenácii baletu Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej Denník Anny Frankovej, Balet Štátneho divadla Košice.  Foto - operaslovakia.sk

 

Najviac má Arsilda i Anna Franková 

Na ocenenie najlepšia réžia sú nominovaní Júlia Rázusová (Denník Anny Frankovej), Šimon Spišák (Anna Franková) a David Radok (Arsilda).

V kategórii najlepší mužský herecký výkon sezóny sú nominovaní Ady Hajdu (za postavu Čimborazku v inscenácii Letmý sneh), Jakub Rybárik (za postavu Dobroslava v inscenácii Dobro) a Tomáš Mischura (za postavu Dávida v inscenácii Deň, keď zomrel Gott).

Na ocenenie najlepší ženský herecký výkon získala až dve nominácie Táňa Pauhofová (za postavu novinárky v inscenácii Elity a za Annu Frankovú v inscenácii baletu Denník Anny Frankovej). Anna Franková priniesla nomináciu aj Lucii Korenej, ktorá stvárnila túto postavu v inscenácii Anna Franková v Novom divadle Nitra.

Trojicu nominovaných v kategórii najlepšia scénografia tvoria Lucia Škandíková (Elity), David Radok (Arsilda) a Sláva Daubnerová (za inscenáciu Spievajúci dom Činohry SND).

Za najlepší kostým získa ocenenie žena - nominované sú Ľudmila Várossová (Únos zo serailu, Opera SND), Diana Strauszová (Dobro, Divadlo A. Bagara v Nitre) a Zuzana Ježková (Arsilda, Opera SND).

V kategórii najlepšia scénická hudba dostali nominácie Andrej Kalinka za hudbu k inscenácii Kráľ, Martin Geišberg za hudbu k inscenácii Zhavranelí (obe sú produkciou Bratislavského bábkového divadla) a Daniel Fischer za hudbu k inscenácii Túžba po nepriateľovi (Činohra SND).

Antonio Vivaldi: Arsilda, Opera Slovenského národného divadla Bratislava a koproducenti.   Foto - operaslovakia.sk  

 

Prvá mimoriadna cena bábkarom 

V tomto roku prvýkrát udelia Mimoriadnu cenu ASD za projekt, ktorý získal výraznú podporu hlasujúcich, avšak sa nedal zaradiť ani do jednej z existujúcich kategórií. Ocenenie patrí Ivete Škripkovej a Mariánovi Peckovi z Bábkového divadla na Rázcestí za koncept festivalu Bábkarská Bystrica Tour 2016.

V rámci ceremoniálu sa bude opäť odovzdávať Cena Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Za mimoriadny prínos v oblasti divadla ju udelia divadelnému historikovi, kritikovi, dramaturgovi a režisérovi Vladimírovi Predmerskému. Aj v tomto roku sa organizátori rozhodli zapojiť do hlasovania bratislavských divákov, ktorí do 5. októbra na www.cenydosky.sk môžu hlasovať v ankete Bratislavské divadlo sezóny. Víťazné divadlo získa z rúk primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, ktorý prevzal záštitu nad podujatím, symbolickú dlažobnú kocku.

     

Spoluautori ocenenia DOSKY Zuzana Uličianska a René Parák o nomináciách 22. ročníka Divadelných ocenení sezóny - DOSKY 2017. Foto TASR - Dano Veselský

 

Veľa adaptácií

Ako informovala na tlačovej konferencii Zuzana Uličianska, garantka ankety, v tomto ročníku došlo k rozšíreniu kategórií z ôsmich na desať. Objav sezóny rozdelili na tri nové kategórie podľa divadelných druhov. Prvýkrát sa teda bude udeľovať oddelene Cena za počin v hudobnom, tanečnom aj v činohernom divadle. Na Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla sú nominovaní tvorcovia inscenácie Vojna nemá ženskú tvár (Slovenské komorné divadlo Martin), Mercedes Benz (Činohra SND) i projekt Miracles (Divadlo Pôtoň, Debris Company, Med a Prach, Sláva Daubnerová).

V oblasti tanečného divadla v nomináciách figurujú projekty Únos Európy (Debris Company), Denník Anny Frankovej (Balet Štátneho divadla Košice) a Romeo a Júlia, Tak ako včera (Balet SND a Fínska národná opera a balet v Helsinkách). Titul Mimoriadny počin v oblasti operného divadla môžu získať tvorcovia inscenácií Kráľ (Bábkové divadlo Bratislava), Arsilda (Opera SND) a Wagnerovej opery Víly (Opera Štátneho divadla Košice).

"Výrazný moment všetkých nominácií je, že je tam veľmi veľa adaptácií, veľa nových autorských projektov, niekoľko hier, ktoré robili ako slovenskí, tak aj zahraniční autori na objednávku našich divadiel," povedala pre TASR Uličianska: "Som veľmi rada, že množstvo projektov sa veľmi odvážnym a vo väčšine prípadov aj umelecky zaujímavým spôsobom výrazne postavilo k problémom súčasnosti."

 

Prečítajte si aj Keď ženy šijú a muži robia scény