MADRID. Mimoriadne vysoké teploty zaznamenané cez víkend v Portugalsku sa podľa meteorológov približujú k rekordu 48 stupňov Celzia - doteraz najvyššie nameranej teplote v krajinách na juhu Európy, píše spravodajský server Sky News.  V súvislosti s vlnou extrémnych horúčav vydali záchranné služby pre Portugalsko a Španielsko červené varovanie, čo znamená stav najvyššej pohotovosti.      

 

Rekord v Portugalsku

Teploty v Portugalsku podľa predpovede na niektorých miestach dosiahnu v sobotu až 47 stupňov. Najvyššia teplota, aká bola kedy zaznamenaná v Portugalsku, dosiahla 47,4 stupňa Celzia v roku 2003. Osem lokalít v strednej, južnej a východnej časti Portugalska už v súčasnej vlne horúčav prekonalo svoje teplotné rekordy. 

V Portugalsku došlo v dôsledku extrémneho sucha a vysokých teplôt k viacerým požiarom. Tamojší prezident Marcelo Rebelo de Sousa označil vysoké teploty v krajine za "veľmi vážnu situáciu", píše agentúra AP. Úrady v Madride vydali výstrahy pred zdravotnými rizikami pre 41 z celkovo 50 španielskych provincií, keďže teploty majú podľa očakávania dosiahnuť až 44 stupňov Celzia.

 

 

Historický rekord drží Grécko

Meteorológovia vysvetľujú, že teploty na Pyrenejskom polostrove ženie vyššie masa horúceho vzduchu pohybujúca sa z Afriky smerom na sever. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že rekord v kontinentálnej Európe je 48 stupňov Celzia a zaznamenali ho v Grécku v roku 1977.