„Často nás vyhľadajú najmä potom, ako prežili svoje nezabudnuteľné prvé leto po ukončení štúdií, ktoré oslavovali práve niekde v prímorskej krajine. Atmosféra urobí svoje a z nezabudnuteľných dovoleniek sa vracajú potetovaní na miestach, ktoré nie vždy akceptujú ich budúci zamestnávatelia, či partneri. Ak sa chcete opýtať, či pomoc s odstránením tetovania hľadajú u nás aj napríklad s vytetovaným menom, srdcom, či ružou, tak áno,“ zasmeje sa primárka kliniky Esthetic, dermatologička MUDr. Alexandra Novotná.

 

 

Tri nástavce lasera

Na odstránenie tetovania alebo permanentného make-upu používajú špičkový modulárnym prístrojom s výkonnou laserovou hlavicou pre tmavé aj svetlé farebné odtiene pigmentu.

„Máme tri veľkosti nástavca pre laser a tým rôzne frekvencie, ktoré rozbijú tetovanie. Veľkosti prispôsobujeme druhu a farbe tetovania a, samozrejme, aj kože. Laser vždy ide po nejakom farbive. Napríklad melaníne, či hemoglobíne. Vieme ho prispôsobiť aj tomu, či ide o syntetické alebo prírodné farby. Bez výrazného porušenia vrstvy kože prejde laser na farbivo a začne na neho pôsobiť. Je to jednoduché. Najlepšie odstránime, samozrejme, plytšie tetovanie, ktoré laser jednoduchšie rozbije. Maličký výstrel môže trochu začervenať pokožku, niekedy aj jemne zakrvácať, ale toto je naozaj prirodzené a známka toho, že tetovanie odstraňujeme správne,“ vysvetľuje Novotná.

Laser produkuje krátke záblesky, akési pulzy, ktoré prechádzajú cez vrchnú vrstvu kože bez toho, aby ju výrazne porušili. Svetlo rôznych vlnových dĺžok je vstrebávané pigmentom tetovacích farieb a dochádza k jeho následnému rozstreleniu, teda rozloženiu pigmentu na malé častice. Poškodené farebné častice už odstráni imunitný systém kože alebo sa odlúpnu spolu s poškodenými povrchovými bunkami. S každým ďalším ošetrením sa hĺbka, do ktorej laser pôsobí, zvyšuje a odstraňuje. Rovnako aj tetovanie v spodnejších vrstvách kože. Laser tak odstráni aj najhlbšie a najproblematickejšie farebné tetovania.

 

 

Zázraky až opakovane

„Dôležité je, aby si klienti uvedomili, že zázraky na počkanie nerobíme. Ak vám niekto odstránenie tetovania sľubuje už na druhom sedení, tak je to neseriózne. Ošetrenie na odstránenie tetovania či permanentného make-upu, musíme opakovať viackrát. Mali sme tu tetovania, ktoré sme museli opakovať aj šesťkrát. Ale prišli k nám aj zúfalí klienti, ktorí inde boli desaťkrát, ale žiadnu zmenu s tetovaním nepostrehli. To znamená, že niekto zvolil nesprávnu intenzitu lasera, teda nevhodnú na dané tetovanie a klient chodil a platil zbytočne. Musím upozorniť, že na našej klinike Esthetic sme pri odstraňovaní tetovania spokojní len vtedy, ak je miesto po ošetrení aspoň začervenané. Je to známka toho, že intenzitu sme na daný druh tetovania a permanentného make-upu určili správne a staré tetovanie sa pomaličky začne vstrebávať do tela. Môže prísť k jej začervenaniu a vzniku chrastičiek, ktoré sa ale čoskoro odlúpnu. Ak niektorá klinika sľubuje, že tetovanie odstráni úplne, klame,“ upozorňuje primárka kliniky Esthetic.

Samozrejme, najviac sa k úplnému odstráneniu priblížia čerstvé a plytšie rozložené tetovania. „ Klasické letné tetovanie ruža, či srdce si vyžadujú viac ako tri sedenia. Naozaj je to mimoriadne individuálne. Musím zopakovať, že tu jednoznačne platí pravidlo, pomaly ďalej zájdeš. Naozaj svoju prácu vykonávame profesionálne a tým aj zodpovedne, takže vždy a za každých okolností opatrne,“ upozorňuje Novotná .

„Úspešnosť odstránenia závisí aj od citlivosti klienta, aj keď ošetrenie nepatrí medzi bolestivé, ale určite nemôžme tvrdiť, že ho klient necíti. To by sme neboli seriózna klinika, keby sme to tvrdili, ale určite sa dá bez problémov vydržať,“ vysvetľuje zákrok.

 

 

Úplne to nejde

Odstrániť tetovanie úplne je takmer nemožné. Cieľom je jeho maximálna eliminácia tak, že na pokožke matne badať, že tam nejaké tetovanie bolo. K spokojnému výsledku aj pre klienta sa tak na klinike Esthetic vedia dopracovať, vyžaduje si to však trpezlivosť. Úspešný výsledok už nenarúša vzhľad klienta, čo je hlavným cieľom zákroku odstránenia tetovania a permanentného make-upu pomocou špičkového modulárneho prístroja s výkonnou laserovou hlavicou .

„Mali sme klientku, ktorá na inej klinike bola na odstránení už 10 krát. Dokonca tam trvala na zvýšenej intenzite, ale aj tak nebola spokojná. U nás sme jej to urobili s vyššou intenzitou a efekt odstránenia sa dostavil. Ak niekto bol už na takom ošetrení a nič sa nedeje, niečo nebolo správne. Naozaj k výberu intenzity a hlavice lasera pristupujeme zodpovedne. Vyberáme si veľkosť spotu aj podľa farby tetovania, či je robené prírodnými farbami, alebo syntetickou farbou, staršie, novšie, hlbšie vložené, plytšie, prípadne kombinácia niekoľkonásobného pretetovania a podobne. Vtedy musíme odstraňovať doslova vrstvu po vrstve,“ vysvetľuje pravidla doktorka Sandra Novotná z kliniky Esthetic.

S každým ďalším ošetrením sa hĺbka, do ktorej laser pôsobí zvyšuje a odstraňuje sa tak i tetovanie v spodnejších vrstvách kože. Laser tým odstráni aj najhlbšie a najproblematickejšie farebné tetovania. Najdôležitejšia je však práve metóda, akou bolo tetovanie urobené, na čo na klinike Esthetic kladú mimoriadnu pozornosť. Práve preto je po ošetrení žiaduca koža začervenaná, opuchnutá a môžu sa na nej objaviť drobné krvácania, neskôr modriny. Zriedkavými komplikáciami laserového ošetrenia je vznik pľuzgierov, chrást, či jazvičiek.