Pôvodne mala začiatkom marca spustiť kampaň proti násiliu na ženách nezisková organizácia Možnosť voľby. Začiatok kampane nakoniec posunuli, lebo ešte dávajú dokopy spoty a fotografovanie a chcú, aby bolo všetko profesionálne. Osloviť chceli hlavne známych mužov, aby to boli práve oni, čo nahlas povedia, že ženy sa nesmú biť.

Hoci si neziskovka dávala veľký pozor, aby sa do kampane nezapojila žiadna politická strana, kampaň im ukradol vládnuci SMER a podpredseda parlamentného výboru pre ľudské práva Vladimír Jánoš. Vo vlastnom spote ponúkol Slovensku príbeh politika, ktorý zrejme bil svoju ženu a zneužíval svoje postavenie, aby to utajil.    

Už dávnejšie sa zapojil aj SMER. Doteraz Slovensko pod jeho vedením neratifikovalo Istanbulský dohovor, ktorý má pomôcť zastaviť násilie páchané na ženách.

Bez protokolu sa v praxi nemôžu zaviesť konkrétne opatrenia. Bezpečné domy, intervenčné centrá, nemení sa výučba v materských školách ani na vysokých školách, ktorá často podporuje predsudky o ženách, ktoré si za to môžu samé.

Vláda Roberta Fica Istanbulský dohovor neschválila, hoci to sľúbila urobiť v roku 2013 i 2014. Vyčkáva aj  preto, že sa k slovu príliš dostali konzervatívne kruhy. Tie, ktoré nás vo februári presviedčali, že tradičnú rodinu ohrozujú homosexuáli, lebo chcú manželstvo a adopcie. Ani slovo o domácom násilí, ktoré ohrozuje matky, deti a ničí manželstvá muža a ženy. Argumenty expertov je ťažké nasadiť proti viere a tak nemusí Aliancia za rodinu robiť nič extra, len oponovať a spochybňovať. Výsledok je rovnaký – nedeje sa nič.  

Násilie proti ženám neodsúdili vládni politici tak, aby mali ostatné ženy väčší pocit bezpečia. Priamej reakcii sa vyhla aj primátorka Prievidza, hoci je to žena a politička, ktorá pre podporu iných žien robí vcelku dosť.

Súdy zase zareagovali spôsobom, ktorý musí vystrašiť Ivetu Jánošovú, ale aj mnohé týrané ženy, Ukázal, že keď obvinený sľúbi, že sa polepší a sestra za neho zloží kauciu, pustia ho na slobodu. Systém nechráni obeť, ale pravdepodobného vinníka.

Už aby kampaň od vládnej strany prebrala neziskovka tak, ako má v pláne a hovorila nahlas o násilí páchanom na ženách. Pretože ticho, ako vám povedia experti na domáce násilie, je najsilnejšou zbraňou násilníkov.