Fantastické zvery a ich výskyt je povinná učebnica na Rokforte z fiktívneho sveta Harryho Pottera. Učia sa z nej prváci, predslov napísal Albus Dumbledore. Je potrebná na hodiny Obrana proti čiernej mágii a Starostlivosť o zázračné tvory. Po prvom filme vyšiel scenár aj knižne, takže fanúšikovia J.K.Rowlingovej sa opäť môžu ponoriť do čarodejníckeho sveta.

Dej sa odohráva päťdesiat rokov pred začiatkom príbehu Harryho Pottera. V tomto veľkolepom rozprávaní o priateľstve, mágii a zmätkoch sa stretneme s mnohými pozoruhodnými postavami a prežijeme plno dobrodružstiev.

Objaviteľ a magizoológ M.L.O.K. (Mlok) Scamander sa vracia z cesty okolo sveta, na ktorej hľadal vzácne a nezvyčajné čarovné tvory. V New Yorku sa plánoval zdržať len krátko, no náhodná zámena jeho kufríka, z ktorého unikne niekoľko fantastických zvierat do mesta, jeho plány zmení a všetkým spôsobí veľké starosti...

Fantastické zvery a ich výskyt sú scenáristický debut J.K. Rowlingovej, autorky mimoriadne obľúbených svetových bestsellerov o Harrym Potterovi. Nakrútili podľa neho celovečerný film v hlavnej úlohe s Eddiem Redmaynom, nositeľom ceny Academy Award®, ktorý stvárňuje Mloka Scamandera.

Rowlingová v knihe opäť rozohráva svet kúziel, má výborné nápady a kopec fantázie, ktorú používa premyslene a pútavo. Príbeh Fantastické zvery a ich výskyt sa odohráva v roku 1926, dávno predtým, ako Harry Potter bojoval s temným lordom Voldemortom. No o napätie nie je núdza.

Film Fantastické zvery a ich výskyt je prvý z plánovaných piatich častí. „Vždy sme vedeli, že pôjde o viac než jeden film. Pôvodne sme určili trilógiu, no na základe toho, ako som usporiadala dej, som si istá, že pôjde o päť filmov,“ vyhlásila 51-ročná J.K.Rowlingová, ktorá napíše scenár všetkých dielov očakávaného spin-offu Harryho Pottera.

J.K. Rowlingová je autorka slávnej série siedmich bestsellerov o Harrym Potterovi, vydaných v rokoch 1997 až 2007, z ktorých sa na celom svete predalo vyše 450 miliónov výtlačkov. Dodnes vychádzajú vo viac ako 200 svetových vydavateľstvách v 79 jazykoch a spoločnosť Warner Bros podľa nich nakrútila osem úspešných filmov.

 

 

Začítajte sa do knihy Fantastické zvery a ich výskyt:

SCÉNA 1
EXT. NIEKDE V EURÓPE – 1926 – NOC
Z tmy sa vynorí veľký, osamotený, spustnutý zámok. Zameriame sa na dláždené námestie pred budovou zahalené hmlou, tajomné a tiché.
Stojí tam päť aurorov s pripravenými prútikmi a opatrne sa pomaly blížia k zámku. Pri náhlom výbuchu jasného bieleho svetla sa rozletia na všetky strany.

Zvrtneme sa a vidíme ich nehybné telá rozhádzané pri vchode do veľkého parku. Do obrazu chrbtom ku kamere vstupuje postava (GRINDELWALD), ignoruje telá a hľadí na nočnú oblohu a my prejdeme kamerou na mesiac.

MONTÁŽ: vidíme titulky rôznych čarodejníckych novín z roku 1926 týkajúce sa GRINDELWALDOVÝCH útokov po celom svete – GRINDELWALD ZNOVA ÚTOČÍ V EURÓPE, ROKFORTSKÁ ŠKOLA ZVYŠUJE BEZPEČNOSŤ, KDE JE GRINDELWALD? Je vážnou hrozbou pre čarodejnícke spoločenstvo a zmizol. Na pohyblivých fotografiách sú detaily zničených budov, požiare, kričiace obete. Články sa zjavujú husto a rýchlo − celosvetová honba na GRINDELWALDA pokračuje. Priblížime sa k záverečnému článku, na ktorom je fotografia Sochy slobody.

NASLEDUJE:
SCÉNA 2
EXT. LOĎ VCHÁDZAJÚCA DO NEW YORKU – NASLEDUJÚCE RÁNO Slnečný jasný deň v New Yorku. Na oblohe lietajú čajky.

Veľká osobná loď sa kĺže popri Soche slobody. Cestujúci sa nakláňajú ponad zábradlie a nadšene hľadia na blížiacu sa pevninu.

NÁJAZD KAMEROU na postavu sediacu na lavičke chrbtom k nám – MLOK SCAMANDER, ošľahaný vetrom, šľachovitý, v starom modrom zvrchníku. Vedľa neho stojí ošúchaný hnedý kožený kufrík. Zámka na kufríku sa otvorí sama od seba. MLOK sa rýchlo skloní a zavrie ju. Položí si kufrík na kolená, nakloní sa k nemu a zašepká.

MLOK
Dougal... teraz sa upokoj, prosím ťa. Ešte chvíľu.

SCÉNA 3
EXT. NEW YORK – DEŇ

ZÁBER ZO VZDUCHU na New York.

SCÉNA 4
EXT. LOĎ/INT. COLNICA – KRÁTKO NATO – DEŇ

Spolu s náhliacim sa davom MLOK kráča po mostíku lode a nasleduje nájazd kamery na jeho kufrík.

COLNÝ ÚRADNÍK
(mimo obrazu)
Ďalší.

MLOK stojí na colnici – dlhý rad stolov pri budove lodenice, za ktorými stoja vážne sa tváriaci americkí úradníci. COLNÝ ÚRADNÍK skúma MLOKOV veľmi ošúchaný britský pas.

COLNÝ ÚRADNÍK
Takže Brit...

MLOK
Áno.

COLNÝ ÚRADNÍK
Prvýkrát v New Yorku?

MLOK
Áno.

COLNÝ ÚRADNÍK
(ukazuje na MLOKOV kufrík)
Nejaké potraviny?

MLOK
(položí si ruku na náprsné vrecko)
Nie.

COLNÝ ÚRADNÍK
Zvieratá?

Zámka na MLOKOVOM kufríku sa znovu otvorí. MLOK pozrie dole a rýchlo ju zatvorí.

MLOK
Dám to opraviť... Ehm, nie.

COLNÝ ÚRADNÍK
(podozrievavo)
Otvorte mi to.

MLOK položí kufrík na stôl medzi nimi a nenápadne prepne mosadzný ciferník na „Pre muklov“.

COLNÝ ÚRADNÍK otočí kufrík k sebe a otvorí zámky, zdvihne veko a vidí pyžamo, rôzne mapy, denník, budík, lupu a šál z Bifľomoru. Nakoniec spokojný kufrík zatvorí.

COLNÝ ÚRADNÍK
Vitajte v New Yorku.

MLOK
Ďakujem.

MLOK si vezme pas a kufrík.

COLNÝ ÚRADNÍK
Ďalší!

MLOK odchádza cez colnicu.

.

Prečítajte si aj Kristína Farkašová pokrstila druhú knihu a stále je mama