Stane sa tak v piatok, dva dni pred treťou adventnou nedeľou a tri dni od šialenej streľby, ktorú neprežili traja ľudia, jeden je v stave mozgovej smrti a ďalší traja bojujú o život. Vianočné trhy v Štrasburgu opäť otvoria.

Útočník je po heroickej naháňačke v štvrti Neudorf, kde sa policajtom najprv šikovne stratil, mŕtvy. Jedna z obetí, otec troch detí Kamal Naghchband bude mať piatok popoludní pohreb. Mesto sa neupokojilo, najkrajšie a najstaršie vianočné trhy v Európe budú navždy na sebe niesť krvavú stopu.

Čo sa stalo s Francúzskom? Nie je to tak dávno, ani nie štyri roky, keď maskovaní muži zaútočili na redakciu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo. Zomrelo 12 ľudí. Potom prišiel Paríž, november 2015, keď pri šiestich teroristických útokoch zahynulo 130 ľudí, vyše 350 bolo zranených. Teroristi strieľali z útočných pušiek v klube Bataclan a na niekoľkých miestach v centre Paríža. K útoku sa prihlásil Islamský štát. 14. júla 2016 v malebnom meste Nice na juhu Francúzska ľudia na uliciach oslavoval Deň dobytia Bastily, ktorý sa zmenil na krvavé jatky. Mohamed Lahouaiej Bouhlel nákladiakom vrazil do davu, zabil 85 ľudí a viac ako 300 zranil. A teraz Štrasburg...

 

Prečítajte si

 

Francúzsko sa zmenilo... je to tak. Európa sa zmenila, svet sa zmenil. Zrazu sme vo vojnovej zóne, kde nepriateľ prichádza neohlásený, útočí zákerne a zomierajú nevinní ľudia, ktorí možno nemajú absolútne nič proti jeho presvedčeniu. Kedy sa to skončí, alebo čo sa ešte musí stať, aby sme sa zobudili? Je Štrasburg naozaj taký vzdialený od Bratislavy, Viedne, Prahy či Budapešti? Nie, nie je...

Mrazí ma pri pomyslení, že nech sme kdekoľvek na svete, nie sme v bezpečí. A napriek tomu, že som veľakrát počula to naše: „Čo narobíš? Život ide ďalej....“, prípadne aj také hrdinskejšie: „Zastrašiť sa nedáme a doma sedieť nebudeme,“ priznávam, že mám v sebe na verejných priestranstvách nepokoj. Prekáža mi anonymná masa ľudí, ktorej som súčasťou a vedomie, že som bezbranná proti beštiálnemu násiliu a nemôžem sa ani ja a ani nikto brániť. Strach je silná emócia. Chcem veriť, že pokoj a mier budú silnejšie, nielen na Vianoce.