Moja práca so sebou často nesie aj mnohé príjemno-náročné povinnosti a síce – starostlivosť o zahraničné návštevy, organizovanie ich času, stretnutia s novinármi, fotografmi, autogramiády, či krsty kníh. Len veľmi nedávno bola naším hosťom svetová top modelka pôvodom zo Slovenska Adriana Sklenaříková-Karembeu. Je samozrejmé, že som nevedela, čo môžem očakávať. Aká bude žena, ktorú fotografovali najväčší a najznámejší fotografi sveta, ktorá bola tvárou značky Wonderbra, či patrila medzi modelky predvádzajúce pre svetových návrhárov? Aká bude božská Adriana? Bude mať svoje maniere? Bude nepríjemná, bude pohodová, bude náročná?

Adriana ma však prekvapila oveľa viac akoby som čakala. Bola nádherná, vysoká a majestátna. Ale hlavne, okrem neskutočne dlhých nôh má obrovské srdce a vyžaruje obrovskú láskavosť. Jej program bol nabitý a rozpočítaný na minúty. Všade sme meškali, lebo novinári a fotografi si vždy túžili uchmatnúť ešte aspoň jeden záber, jednu otázku navyše. A ona rozprávala, neodmietala, odpovedala, dala autogram, selfie, zapózovala. Zrušila všetky obedy a večere – nenavštívila žiadnu luxusnú reštauráciu, nedopriala si oddych a tvrdo pracovala. Od rána do neskorého večera sa fotila, robila rozhovory, pózovala častokrát vo veľmi improvizovaných podmienkach, keďže nebol čas na presuny na lepšie miesto s lepším svetlom. Adriana nemala problém prísť do súkromného rádia, navštíviť budovu Slovenského rozhlasu, presúvala sa z miesta na miesto a za necelé tri dni poskytla cez 30 krátkych aj dlhých rozhovorov a dve profesionálne niekoľkohodinové fotenia.

Veľmi ma prekvapila jej srdečnosť a zaujatosť. Intenzívne sa pýtala na situáciu na Slovensku, zaujímala sa o politiku aj o pocity ľudí. Keďže tu roky nežije, nepozná všetky detaily, ale je nesmierne zorienovaná. Zaujímala sa aj o prácu vydavateľstva, o slovenských autorov, požiadala o slovenské knihy, lebo rada a veľa číta v slovenčine. Materinský jazyk miluje a snaží sa ho nezabúdať, komunikuje krásnou stredoslovenčinou. Má rada svoje rodisko, navštevuje Banskú Bystricu aj okolie Brezna. Je otvorená a úprimná, hovorí bez okolkov o svojej rodine, manželstve, o túžbe po deťoch. Momentálne sa cíti veľmi šťastná a spokojná. Hoci má 46 rokov nebojí sa starnutia, nerieši ho. Berie ho ako súčasť života. Za ostatných 10 rokov vraj získala tie najlepšie pracovné ponuky vo svojej kariére.  

Posledný deň Adrianinej návštevy však bude pre mňa dňom, na ktorý nikdy nezabudnem. Uprostred tohto rušného dňa som asi po stý raz pozrela na mobil a po chrbte mi prebehol mráz. Dozvedela som sa, že môj milovaný otec po dlhej a ťažkej chorobe zomrel. Zostala som paralyzovaná. Vedela som, že to môže prísť. Všetci sme to vedeli. No v tom momente to bolo, ako keď sa vám zastaví čas. V tej chvíli som spoznala ďalší rozmer Adriany. Zavreli sme sa do miestnosti a rozprávali sme sa o tom, čo sa stalo. Tá slávna modelka a božská, ľuďmi obdivovaná žena sa zmenila na priateľku. Hoci ma poznala 48 hodín, prejavila obrovskú dávku súcitu a ľudskosti. Ten deň sme spoločne dokončili najmä vďaka jej empatii a profesionalite. Ja som popritom riešila rodinné veci a Adriana spoločne s jej manažérom mi pomohli všetko zvládnuť. Keď sme sa lúčili, bolo to silné a priateľské objatie. Napísala mi krásne a osobné venovanie do svojej knihy. No bolo v tom aj oveľa viac.

Niekedy v tej najťažšej chvíli máte pri sebe úplne neznámeho človeka, no on sa zachová tak pekne, že na to nikdy nezabudnete.

Pre mňa už nikdy nebude svetovou top modelkou. Pre mňa bude Adriana navždy svetovou ženou a priateľkou.