Vanda Wolfová, Martina Sokolíková  a Alžběta Houzarová zo spoločnosti Google odporučili ženám aplikácie, ktoré denne využívajú a majú tak viac času na seba.

 

Hlasové vyhľadávanie

Potrebujete si niečo zistiť a šoférujete? Neviete, aký je momentálny kurz japonského jenu, ale máte plné ruky, aby ste si vyhľadali aktuálny kurz z jenu na eurá? Nemôžete si to vyťukať do mobilu? Povedzte to do hlasového vyhľadávača a on za vás informáciu nájde.

„Cez víkend sme išli so synom za mojím partnerom Richardom Müllerom na koncert do Čiech, tak som v aute využila hlasový vyhľadávač, aby som zistila, kde leží Žamberk. Zistila som, že nám cesta tam potrvá viac ako tri hodiny,“ vysvetľuje Vanda Wolfová, ktorá dnes riadi agentúrny sektor v spoločnosti Google pre český, slovenský a maďarský trh. Názorne ukazuje, o čo je jednoduchšie názov mesta vysloviť, než zastať a napísať ho do vyhľadávača. Využíva to v rannej špičke alebo keď hľadá inú cestu, aby sa vyhla v zápche a prišla domov skôr.

Mapy a navigácie

Vanda Wolfová sa označuje za netechnický typ, denne však využíva niekoľko aplikácií. Hlasový vyhľadávač používa rovnako často ako aplikáciu Mapy a navigácie. Tie odporúča všetkým ženám, ktoré cestujú za priateľmi na chatu alebo idú za rodinou. V rámci tejto aplikácie môžete využiť aj možnosť zdieľať údaje, čím budú mať vaša rodina i priatelia prehľad, kde sa na ceste k ním práve nachádzate a vy na mape uvidíte ako ste od nich ďaleko. Možno sa medzitým stihnete zastaviť aj na benzínovej pumpe a kúpiť pre nich darček.  

Keep

Alžbeta Houzarová, ktorá má v Google na starosti komunikáciu v Česku a na Slovensku si pochvaľuje pomocníka Keep. Keep pripomienka sa jej napríklad ozve, keď pôjde okolo drogérie. „Stane sa mi, že aj niekoľkokrát prejdem okolo obchodu, ktorý potrebujem navštíviť, ale v tej chvíli myslím na niečo iné a zabudnem. Aplikácia mi pripomenie, keď idem okolo,“ hovorí Houzarová. Používa ju, aj keď zdieľa s manželom zoznam vecí, ktoré treba vybaviť pred dovolenkou. Tak vidí, že kufor už manžel kúpil, ale ona ešte nestihla zabukovať letenky.

Hľadanie fotiek

Fotografií máte v mobile určite priveľa, ale už primálo času všetky ich vytriediť a uložiť do prehľadných albumov. Vanda Wolfová preto využíva aplikáciu na hľadanie a triedenie fotografií. „Veľmi mi to šetrí čas. V aplikácii Hľadanie fotiek si môžem hlasom dať vyhľadať fotky z návštevy Londýna, alebo z posledného výletu s babkou v Luhačoviciach. Fotografie mi aplikácia vytriedi a ja ich potom môžem rovno zdieľať, aj s babičkou,“ smeje sa Volfová. Aplikáciu môžete pohodlne použiť na stretnutiach s rodinou alebo na stretávke zo strednej školy. Napíšete alebo cez hlasový vyhľadávač poviete názov fotiek a ukazujete.

Prekladač

Ak sa ocitnete v exotickej krajine, ktorej reč neovládate, prípadne si neviete v reštaurácii prečítať menu, pomôže vám aplikácia Prekladač, ktorá zvládne 90 jazykov. Martina Sokolíková, ktorá v Google vedie napríklad projekt Digitálna garáž  a pracovala ako dobrovoľníčka v Amazonskom pralese, ju využila, keď bola na svadbe v Indii. Nadpisy, ktorým nerozumela si naskenovala alebo zadala do hlasového yyhľadávača a vedela aj komunikovať.

Street View

Cez aplikácie si viete nájsť hotel i recenzie, ale stále si neviete celkom  predstaviť ako vyzerá okolie hotela, či najbližšie ulice. „Využívam ju, aby som si pozrela krok po kroku ulice hneď vedľa hotela, či výhľad," hovorí Sokolíková. Street View vás zadarmo prevedie aj mnohými kultúrnymi pamiatkami.