Najväčšie bludisko v strednej Európe, chodník v korunách stromov, vyhliadková veža, kúpalisko medzi stromami i vodopád. Pozrite si miesta na Slovensku, ktoré by ste určite mali vidieť.

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád v kúpeľnej obci Lúčky, okres Ružomberok, patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú pamiatku. Raritou je, že sa nachádza uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj ďalšia zaujmavá atrakcia – Lúčanské travertíny.

Ide o veľmi špecifický vodopád. Na rozdiel od vodopádov strmo prepadávajúcich cez skalné bralá, ktoré padajúca voda spätne podomieľa a vodopád sa „posúva“ proti toku, tu to platí iba minimálne u niektorých prúdov. Intenzívna tvorba penovca rozdeľuje územie s pretekajúcou vodou na stupne, ktoré narastajú v smere toku a vytvárajú kaskády

Foto TASR - Branislav Račko

Vyhliadková veža nad Bojnicami

Nad kúpeľným mestom funguje vyhľadávaná turistická atrakcia. Kúpele Bojnice postavili tridsať metrov vysokú vyhliadkovú vežu s výhľadom na celé mesto. Veža pozostáva z oceľovej konštrukcie a drevenej lávky. Ide o pomerne náročnú technickú stavbu, ktorá nemá na Slovensku obdoby. Vyhliadková veža v Bojniciach sa inšpirovala podobnou vežou nachádzajúcou sa na Morave. Vstupné je 10 eur dispelý a 7,50 eur dieťa nad 4 roky.

Vyhliadková veža Bojnice.  Foto - TIK Bojnice

Najväčšie bludisko svojho druhu v strednej Európe Čertová skala - Viktóriine záhrady

Prvý júlový víkend otvorili dlho očakávaný unikát pri meste Stará Ľubovňa - bludisko Čertova skala, ktoré je s rozlohou 6400 m2 najväčšie svojho druhu v strednej Európe. Bludisko je súčasťou Viktoriiných záhrad. 

Myšlienka vytvoriť mestské záhrady s bludiskom vznikla v roku 2017, inšpiráciou bol labyrint v poľskom Zakopanom. S projektom prišiel vtedy len 22-ročný rodák zo Starej Ľubovne. Záhrady sa rozhodol pomenovať po svojej manželke a spolu s rodinou a priateľmi sa mu podarilo nápad po niekoľkých rokoch práce zrealizovať.

Záhrady s rozlohou viac ako 11 000 m2 sa v prvý júlový víkend otvorili na severovýchode Slovenska v meste Stará Ľubovňa pri rieke Jakubianka. Verejnosti sú prístupné počas ich otváracích hodín a vstup do areálu je bezplatný. Do bludiska Čertova skala už vstupné platí: 6 eur dospelý, 4 eurá deti. Deti do 5 rokov zadarmo.

Kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach

Najvyššie položené termálne kúpalisko v strednej Európe z technických príčin v roku 2001 po 65-ročnej nepretržitej prevádzky uzavreli. Unikátne funkcionalistické dielo architekta Bohuslava Fuchsa pre verejnosť opäť otvorili v auguste 2015. V lete sa tu schladíte v bazéne, ktorý bol čiastočne vytesaný do mohutnej skaly v kopci. 

Nájdete tu hlavný 33 metrov dlhý antikorový bazén s vodným gejzírom, masážnymi lavicami či divokou riekou, vírivku, slnečné terasy s ležadlami i detský bazén. Celodenný vstup pre dospelú osobu je 18 eur, vstup na tri hodiny je 13 eur, dieťa do 5 rokov zadarmo. 

Foto - archív ZVM

Chodník korunami stromov Bachledka

Užite si jedinečnosť prírody Spišskej Magury a objavte Chodník korunami stromov Bachledka. Nachádza sa v srdci druhovo pestrých lesov Pieninského národného parku. Trasa o dĺžke viac ako 600 m Vás prevedie druhovo pestrým lesom. Úplne si Vás získa výhľad z 32 metrov vysokej veže, vďaka ktorému budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie. 

Dospelý si za vstupné zapaltí 22 eru, dieťa od 3 do 14 rokov platí 18 eur. 

Chodník korunami stromov Bachledka  Foto - bachledka.sk