BRATISLAVA. Po minuloročnom júnovom teroristickom útoku na pláži, kde atentátnik postrieľal 39 turistov a ďalších zranil, zívajú tuniské pláže prázdnotou. Cestovné kancelárie síce Tunis ponúkajú za neuveriteľne nízke ceny, záujem však nie je ani o ich last minute. Dokonca, niektoré cestovné kancelárie zrušili aj charterové lety.

„Tunisko aj  Sinajský poloostrov stoja. Štandardne ponúkame Hurgadau a Turecko. Lety do Tuniska sme museli úplne zrušiť, pretože naši klienti ho úplne odpísali. Celá krajina trpí tým, čo sa tam stalo, aj keď momentálne tam vraj nehrozí akútne teroristické nebezpečenstvo,“ vysvetľuje pre Ženy v meste obchodný riaditeľ CK TUI ReiseCenter Slovensko Peter Kuracina. Aj CK  Satur registruje výrazne menší záujem o Tunisko. Naopak, záujem je o dovolenky v Egypte aj preto, že ceny, ktoré rezorty zverejnili, musia byť pre ne likvidačné.  V Egypte robia všetko preto, aby sa tam turisti vrátili. Ľudia však už nemajú taký veľký záujem ani o last minute v 4,5 hviezdičkovom hotely za 350 eur na týždeň all exlusive.  Problémy hlási aj Turecko.

 

Tunisania na trhovisku v Tunise. 

 

Turecko až po znížení cien

„Ľudia majú strach z Turecka.  Kým v januári sme už mávali Turecko vypredané, tento rok sa oň začali ľudia zaujímať pred dvoma týždňami po znížení cien,“ opisuje situáciu Kuracina, na ktorú veľmi obchodne zareagovali Chorváti. Napriek zvýšeným cenám hlásia posledné voľné izby na súkromí, ale aj v apartmánoch a hoteloch. Klienti jednoznačne uprednostňujú  bezpečnosť pred luxusom.

Nový trend odštartovala práve minuloročná tragédia v Tunisku a neustále atentáty v Turecku, aj keď mimo dovolenkových oblastí. Je to nová situácia aj pre cestovky. Po teroristickom útoku v Tunisku ako prvá cestovka sťahovala klientov nemecká TUI.  Lety dočasne následne rušili Satur, Koala, Tip travel a ďalší. Boli však aj také, ktoré vypravili dovolenkárov iba  pár hodín po útoku.

„Neregistroval som, že by v rovnakom čase cestovná kancelária svojich klientov sťahovala z ohrozenej destinácie a iná cestovka ich v to istom čase posielala tam dovolenkovať,“ hovorí Stanislav Macko, prezident Slovenskej agentúry cestovných kancelárii.

Na internete však dodnes visí informácia od zástupcu výkonného riaditeľa letiska Košice Štefana Fedáka, ktorý v deň útoku, 26. júna 2015 povedal, že po útoku na letovisko Sousse odletelo v ten deň z letiska Košice do Monastiru lietadlom spoločnosti Travel Service s 50 dovolenkármi. Cestovná kancelária Satur sa k pobytom v Tunise po čase vrátila.

 

Pláž v Tunise po útokoch.

 

Tunisko ostalo

„Tunisko sme nezrušili preto, lebo sú stále klienti, ktorí vyhľadávajú dovolenky aj v tejto destinácii a snažíme sa tak vyhovieť každému. Do ponuky nezaraďujeme iba krajiny, pri ktorých sa ukázalo, že nie je po nich zo strany klientov záujem,“ vysvetlila marketingová riaditeľka CK Satur Jana Zedníková.

Útoky v Tunise zmenili veľa. Od 26. júna 2015 najväčší tour operátor na svete TUI zriadil v Hannoveri veľký bezpečnostný štáb, kde analytici non-stop vyhodnocujú všetky hrozby kdekoľvek na svete dodnes.

 „Nie sme citlivejší na bezpečnosť ako iné kancelárie. Bezpečnosť je u každej serióznej cestovky na prvom mieste. Vieme len rýchlejšie zareagovať a nerobia nám problém ani náhradné lietadlá. Takže sme z Tuniska naozaj sťahovali prví  na pokyn Nemcov a naši klienti nemuseli čakať na vládne lietadlo. Aj s letiskami sa vieme lepšie dohodnúť. Nečakáme na odporúčania MZV SR. Konáme okamžite podľa vlastných zistení a uváženia centrály v Hannoveri. Okrem všetkých svetových tlačových agentúr tam dodnes 24 hodín vyhodnocujeme aj vlastné interné zdroje. Naše  bezpečnostné zložky vedia tak niekedy zareagovať rýchlejšie, ako k niečomu vôbec dôjde,“ vysvetľuje novinku Peter Kuracina.

„Takéto opatrenie sme urobili aj ohľadom Egypta Sharm-el-Sheikh, kde sme prestali lietať už asi pred troma rokmi. Manažment v Nemecku tam totiž vyhodnotil vysoké riziko možných teroristických útokov. Množstvo iných cestoviek tento smer ponúka ďalej, “ vysvetľuje riaditeľka CK TUI ReiseCenter Slovensko Mariana Metwaly-Veiglová.

 

Chorvátska Rijeka.

 

Egypt, Turecko a Tunis nie sú bezpečné

Na bezpečnostné opatrenia sme sa pýtali aj ďalších slovenských cestovných kancelárií, ktoré zatiaľ na naše otázky nereagovali. Prezident ich asociácie nás ubezpečil, že bezpečnosť klientov je pre všetky  prvoradá. 

„Najúčelnejšie sú pre nás informácie z oboch prameňov, tak z ministerstva zahraničných vecí ako aj z cestovných kancelárií,“ reagoval Stanislav Macko.

Egypt, Turecko a Tunis nepovažuje rezort diplomacie za najbezpečnejšie na dovolenku.

„Pre uvedené krajiny ministerstvo vyhlásilo 2. stupeň cestovného odporúčania, teda zvážiť nevyhnutnosť cestovania do ich určitých oblastí,“ uviedol pre Ženy v meste hovorca ministerstva Peter Stano.

Rezort sme upozornili, že po útoku v Tunisku reagovali promtnejšie veľké zahraničné cestovky ako naše domáce a rýchlejšie reagovalo aj nemecké a rakúske ministerstvo zahraničných vecí.

„Týka sa to predovšetkým cestovných kanceárií, ako sú pripravené riešiť prípadnú krízovú situáciu a či sú na takéto prípady vôbec poistené. Rezort diplomacie vždy odporúča turistom, aby sa pri ceste do zahraničia pripoistili,“ hovorí Stano.

Zaujímalo nás, či má rezort sťaženú možnosť pomôcť, ak ide o turistu bez cestovnej kancelárie. „Pri vážnych problémoch je výhodou spolupráca s cestovkou. Hlavným predpokladom rýchlej reakcie je však dobrovoľná registrácia cestovateľov na webovej stránke ministerstva, ktorá poskytuje priamy kontakt na občana SR v ohrozenej oblasti,“ vysvetlil hovorca Peter Stano a vyzval všetkých, aby sa pred cestou zaregistrovali na dobrovoľnom registračnom formulári rezortu.

 

Pláž v španielskej Barcelone.

 

Idú Grécko, Taliansko a Španielsko

Tohtoročnou novinkou sú Španielsko a grécke ostrovy, bez ohľadu na utečeneckú krízu.

„Španielsko doteraz stagnovalo, lebo za vyššie ceny ponúkalo výrazne nižší štandard ako Turecko. V Španielsku je záujem hlavne o Malorku, Ibizu, Menorku Formeteru a Kanárske ostrovy. Dokonca na španielske pobrežie sme museli zriadiť charterové lety do ďalších destinácií,“  vysvetľuje Peter Kuracina z TUI.

CK Satur zasa pri autobusovej a  individuálnej doprave okrem Chorvátska eviduje enormný záujem o sever Talianska.

„Veľký nárast sme zaznamenali pri poznávacích zájazdoch v Európe, či o exotiku alebo Dubaj. Silnú sezónu čaká aj Slovensko. Vplyvom udalostí vo svete sa klienti preskupujú do iných krajín. Zaujímavosťou je, že  neočakávame veľké množstvo last minute. Skôr bude opačný problém, že budú chýbať voľné kapacity,“ uviedla Jana Zedníková z  CK SATUR.

 

Grécke ostrovy.

 

Prečítajte si aj Dubaj za 500 eur môže byť podvod