ANKARA, BRATISLAVA. Ukázať prezidentovi chrbát nie je bežné v žiadnej krajine. Ak to urobia ženy hlave štátu v moslimskom Turecku je to ešte riskantnejšie gesto.

Turecké ženy to urobili na protest proti prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, keď okolo nich prechádzal v provincii Igdir na východe Turecka. Prezident, ktorý má byť nadstranícky, sa zapája do predvolebnej kampane vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami obchádza turecké provincie vo volebnom autobuse.

 Ženy sa mu obrátili chrbtom a zdvihli prsty v tvare V. Podľa miestnych novinárov išlo o stúpenkyne prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP), ktorá vládnu stranu ohrozuje. Erdogana gesto nahnevalo a neskôr na predvolebnom zhromaždení ženy kritizoval, že na takúto kritiku nemajú právo.

 

 

"Ženy by sa mali stať poslankyňami, aby mali právo na protest proti prezidentovi," povedal podľa spravodajských agentúr Erdogan. „Ak máte štipku slušnosti, cti a schopnosti, potom miestom pre politiku je parlament," dodal.

Ženy kritika nahnevala a hneď na druhý deň začali na twitter dávať fotografie, kde ukazujú prezidentovi chrbát. V ten deň sa k výzve pripojilo viac ako 100-tisíc žien, organizácie, ale aj mužov. Na fotografiách chrbty ukazujú prezidentovi aj zvieratá.

 

 

 

Nie je to prvý raz, čo sa turecké ženy spojili a na sociálnych sieťach hromadne protestujú proti výrokom politikov. Keď minulý rok v júli podpredseda vlády Bülent Arinc kritizoval ženy, že sa smejú na verejnosti, zaplavili twitter snímky smejúcich sa žien.

Napriek kritike prezidenta a jeho strany sa podľa prieskumov stane vládna AKP víťazom volieb, otázkou je len to, či bude mať väčšinu. Tú Erdogan potrebuje, aby cez parlament prešlo posilnenie právomoci prezidenta. Podľa agentúry Reuters posledné dva prieskumy predpovedali, že by vládna AKP o väčšinu mohla prísť.