Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a predseda Európskej rady Charles Michel rokovali aj o právach žien, prvú ženu na poste šéfky Európske komisie Ursulu von der Leyenová však posadili bokom.

Vysokí predstavitelia Únie prišli do Ankary po približne roku, aby zmiernili napätie vo vzťahoch medzi Bruselom a Ankarou. Vyjadrili tiež znepokojenie nad porušovaním ľudských práv. Témou boli aj ženské práva potom, čo Turecko v marci odmietlo Istanbulský dohovor. Dohovor mal predchádzať násiliu na ženách a domácemu násiliu v krajine, kde minulý rok zabili najmenej 300 žien.

Van der Leyenová na gauči, muži v kreslách

Erdogan s Michelom si sadli vedľa seba do kresiel, van der Leyenová ostala bezradne stáť a iba si vzdychla. Svojim "ehm" upozornila na skutočnosť, že nie si je istá, kam má ísť, až kým jej hostitelia neponúkli miesto na pohovke, trochu ďalej od svojich kolegov, naproti protokolárne nižšie postavenému tureckému ministrovi zahraničných vecí Mevlütovi Čavušoglovi.

Podľa protokolu bolo zrejme všetko v poriadku. Kabinet  Charlesa Michela podľa bruselského webu Politico uviedol, že hlavným Erdoganovým hosťom bol Michel a šéfka Komisie ho iba dopl´ňala. Michelova holandská kolegyňa zo skupiny európskych liberálov Sophie in 't Veldová však na twitteri uverejnila fotografiu zo stretnutia Erdogana s predchádzajúcimi šéfmi Únie Donaldom Tuskom a Jeanom-Claudom Junckerom, ktorí sedeli v kreslách rovnocenne vedľa tureckého prezidenta.

V Bruseli táto situácia, médiami označovaná ako "sofagate" (sofa = pohovka), preto vyvolala pobúrenie v niektorých politických kruhoch. Von der Leyenová má rovnaký politický význam a postavenie ako Michel a v minulosti, pri oficiálnom stretnutí s Erdoganom, bývalí šéfovia EK a Európskej rady, obaja muži, mali zaistené rovnaké protokolárne postavenie.

Ehm na sociálnych sieťach 

Bezradný povzdych van der Leyenovej vyvolal podľa agentúry ČTK na sociálnych sieťach silnú kritiku. "Ehm' je nový výraz pre 'takto by vzťahy EÚ s Tureckom vyzerať nemali'," napísal nemecký europoslanec za Zelených Sergey Lagodinsky. "Najskôr odstúpia od Istanbulskej zmluvy a teraz nedajú predsedníčke Európskej komisie miesto na sedenie. Hanba," napísala španielska šéfka európskych socialistov Iratxe Garcíaová.

Časť politikov a komentátorov kritizovala Erdoganov "protokolárny mačizmus", iní kritizovali aj samotného Michela, že nezareagoval.

"Som hlboko znepokojená skutočnosťou, že Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru. Ide o ochranu žien a ochranu detí pred násilím a v súčasnosti je to zjavne nesprávny signál," povedala von der Leyenová po trojhodinových rokovaniach.

AFP uviedla, že faux pas tureckej strany mnohí v Bruseli vnímajú ako nenáležité pre prvú ženu, ktorá obsadila jednu z dvoch najdôležitejších funkcií EÚ.