Kozmetické operácie už dávno nie sú výsadou slávnych a rozprávkovo bohatých, každý rok sa rukám estetických chirurgov zverí viac než 10 miliónov mužov a žien. Zo všetkých zákrokov je pritom dlhodobo najpopulárnejšie zväčšenie prsníkov (známe tiež ako augmentácia alebo odborne augmentačná mammaplastika).

V našich končinách služby plastickej chirurgie využívajú najmä dospelé ženy medzi 18. a 30. rokom života. Aktívna túžba vrátiť telu jeho pôvodné krivky obrúsené časom, dojčením alebo výraznou stratou váhy, však rastie aj medzi zrelými dámami. Ak vízia pevného dekoltu láka aj vás, ale neviete, či sú pre vás implantáty naozaj správnou voľbou, čítajte ďalej. Spísali sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa!

 

Pre koho je operácia určená?

Zvýrazniť krivky si môže ktorákoľvek zdravá žena nad 18 rokov, pri čom prsné implantáty nebránia ani dojčeniu. Je však vhodné operáciu podstúpiť minimálne 6 až 12 mesiacov pred plánovaným otehotnením, prípadne po ukončení dojčenia.

 

 

Ako prebieha zákrok?

Operácia trvá hodinu až dve a vykonáva sa v úplnej anestézii. Rez, ktorým sa implantát vkladá, je nenápadný a môže byť vedený tromi spôsobmi: v záhybe pod prsníkom, okolo bradavky alebo v podpazuší. Výber miesta závisí nielen od preferencií pacientky, ale aj od jej postavy, zdravotného stavu a želaného výsledku, a je tak na rozhodnutí lekára. Stehy sa odstraňujú po 7 až 14 dňoch od operácie.

 

Aké implantáty mám na výber?

Implantát môže byť okrúhly (pre výraznejší efekt) alebo anatomicky tvarovaný pre prirodzene pôsobiaci dekolt. Na Slovensku sa používajú takmer výhradne implantáty plnené silikónovým gélom a s textúrovaným povrchom, ktoré sa vkladajú pod sval alebo žľazu. Silikón je totiž najvernejším obrazom skutočného poprsia. Výhoda textúry oproti hladkému povrchu je najmä zdravotná: radikálne zmenšuje riziko tzv. kapsulárnej kontraktúry, jednej z najobávanejších pooperačných komplikácií. Všetky dôveryhodné kliniky vám však na základe vašich prianí a zdravotného stavu s výberom implantátu aj procedúry poradia.  

 


Ilustračné foto - depositphotos.com

 

Deň „po” alebo ako si zvyknúť

Zväčšenie prsníkov je síce len estetická, ale predsa chirurgia. Pooperačným bolestiam a úľavu prinášajúcim liekom sa tak nevyhnete, dĺžka rekonvalescencie je ale individuálna. Nejde však len o bolesť - zvyknúť si na väčší objem dekoltu je pre mnohé z nás náročnejšie, než by sa mohlo zdať. Ženy po operácii cítia často nepohodlie a ťažobu na hrudi, tieto však zvyčajne odznejú už po pár dňoch, a nastúpi spokojnosť s krajším výzorom. Na úvod počítajte aj s nosením špeciálnej podprsenky a dvomi až tromi týždňami obmedzenej práceschopnosti.

 

Lekár aj klinika sú dôležití

Súčasná plastická chirurgia stavia na desiatkach rokov skúseností chirurgov v obore, vďaka čomu je dnes pravdepodobnosť pooperačných komplikácií nízka. Ani najobyčajnejšia operácia však nezostáva bez rizika a zveriť sa do rúk skúseným profesionálom je nedoceniteľné. Na jednej z najdlhšie pôsobiacich kliník na Slovensku (GÉVÉ Klinika, v minulosti Centrum plastickej & estetickej chirurgie) sa lekári napríklad špecializujú výlučne na určitý okruh zákrokov, aby svoju zručnosť maximalizovali. Vyberte si aj vy lekára, ktorému budete dôverovať, a nebude sa báť klásť mu otázky. Skvelým pomocníkom pri výbere sú verejne dostupné referencie od klientiek, ktoré už rovnaký zákrok absolvovali.

 

 

Rady na záver

Vloženie prsných implantátov do tela je zákrok, ktorý vaše telo ovplyvní nastálo. Je preto zásadné, aby vaše rozhodnutie bolo naozaj len vaše, nie prianím vášho partnera alebo podľahnutím spoločenskému tlaku. Buďte si isté, že motivácia k operácii vychádza z vás. Ak ste však presvedčené, že ideálny tvar poprsia vám bude denne dvíhať sebavedomie a zlepšovať náladu, nenechajte sa od zákroku odradiť neprajníkmi. Majte ale realistické očakávania a vyberte si spoľahlivého chirurga, ktorý vám venuje dostatok pozornosti nielen na operačnom stole, ale aj vo fázach rozhodovania sa a následnej prípravy na operáciu.