Titul Učiteľ Slovenska 2019 vyhral Peter Pallo (39), ktorý učí na prvom stupni Základnej školy s materskou školou Rudolfa Dilonga v Trstenej. Stal sa víťazom spomedzi 10 finalistov, ktorých odborná porota vybrala zo 70 prihlásených pedagógov a pedagogičiek.

 

Učiteľ Slovenska 2019 Peter Pallo.  Foto - facebook

 

Učiteľ Slovenska 2019: Peter Pallo

"Peter Pallo očaril porotu už počas svojej ukážkovej hodiny, bola absolútne prispôsobená súčasnému nastaveniu detí. Prváčikovia využívali moderné technológie, kreslili, diskutovali, nechýbala však ani hra na harmonike a rozcvička. V závere vyučovania žiaci ukončili projekt zameraný na sledovanie vývojových štádií motýľov, ktorých vypustili do voľnej prírody. Forma hodiny však napriek tomu nebola nadradená obsahu," uviedol pre denník SME koordinátor ocenenia Učiteľ Slovenska František Cimerman.

Petra Palla sme v jeho škole navštívili v roku 2006. Viedol notebookovú triedu ako učiteľ prvého stupňa, kde sme väčšinou zvyknutí na učiteľky a pracoval v škole, ktorá mala od svojho vzniku na čele len riaditeľky, nie riaditeľov. V materskej a základnej škole Rudolfa Dilonga v Trstenej fungovali bez problémov veci, ktoré si neviete predstaviť ani v mnohých bratislavských školách.

„Snažil som sa od začiatku zaujať deti aj niečím iným ako meotarom,“ povedal nám vtedy Peter Pallo, ktorý na škole učí od roku 2002. „Išiel som preto na konferenciu Microsoftu a povedal som im, že by som chcel učiť tak, aby mali deti notebooky a interaktívnu tabuľu,“ spomína si Pallo, ktorý učí prvý stupeň.

 

 

Učiteľ Slovenska 2019: Peter Pallo

V roku 2006 sa jeho trieda stala prvou notebookovou triedou na Slovensku v rámci projektu Notebook pre každého žiaka. „Mne to prípravu na hodiny a prácu počas vyučovania veľmi uľahčuje, pre deti je to zábavné a zaujímavé. Hlavne ich učíme technológie správne používať, aby vedeli, že to nie je len hračka, ale aj učebnica, či zošit, z ktorých sa učia,“ vysvetľuje. 

Peter Pallo je ako inovatívny učiteľ známy po celom Slovensku. Získal niekoľko ocenení (Cena Slovak Telekom, Celosvetové fórum moderných učiteľov - ocenenie v súťaži Innovative Teachers Forum vo Viedni a v Portugalsku...), chodí prednášať na konferencie, sám aj učiteľov školí. Aby však uživitl rodinu s troma deťmi mal v čase, keď sme ho navštívili, ďalšie dve zamestnania. Na umeleckej škole učil tanečnú a školil technológie - vo firmách i na školách.