BRATISLAVA. Maroš Kramár ako Vladimír Mečiar, Ján Greššo ako prezident Michal Kováč, Boris Farkaš ako Ivan Gašparovič, Milan Ondrík pod prezývkou "chalanisko" ako šéf SIS Ivan Lexa a Ingrid Timková ako Anna Remiášová. Také je herecké obsadenie prvého politického thrilleru v dejinách porevolučnej slovenskej kinematografie Únos, ktoré malo včera premiéru v Bratislave. Vo filme sa konkrétne mená politikov spomínajú len v narážkach.

Film režisérky Mariany Čengel Solčanskej je o zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováča a vraždy Róberta Remiáša v 90. rokoch minulého storočia, ktoré neboli dodnes vyšetrené. V oboch existuje vážne podozrenie, že za nimi bola vtedajšia štátna moc. Páchateľov však doteraz nebolo možné potrestať pre amnestie, ktoré vydal expremiér a vtedy aj zastupujúci prezident Vladimír Mečiar.

 

Herec Milan Ondrík (chalanisko) ako Ivan Lexa. Foto TASR - Dano Veselský

 

Film, čo sa zakladá na pravde

Premiéru filmu si včera pozrel aj prezident Andrej Kiska. "Je to nesmierne smutný film a najsmutnejšie na tom filme je, že sa zakladá na pravde," uviedol podľa TASR Kiska. Matke Róberta Remiáša prisľúbil, že bude bojovať za spravodlivosť. Považuje totižto za neprípustné, že zomrel mladý človek a "niekto to odmieta vyšetriť".

 

Prezident Andrej Kiska na premiére filmu.   Foto TASR - Dano Veselský

 

V hľadisku včera sedela aj mama Róberta Anna Remiášová. „Tvorcovia a herci tohoto filmu si zaslúžia veľké uznanie. Po vyše 20-tich rokoch zdokumentovať zverstvá, ktoré sa spáchali za mečiarizmu bola veľmi tvrdá práca. Podstatné je, že vo filme je pravdivo zdokumentované prepojenie vládnych činiteľov s podsvetím. Na ich objednávku mafia vylúpila nitriansku banku, spolupracovala na únose i vražde, likvidácii a zastrašovaní nepohodlných svedkov, atď....“ povedala médiám ešte počas nakrúcania filmu.

Pod réžiu a scenár Únosu sa podpísala Mariana Čengel Solčanská, ktorá má na svojom konte filmy ako Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010), Miluj ma alebo odíď (2012) a rozprávku Láska na vlásku (2014).

Premiéru filmu si prišla s prezidentom pozrieť aj jeho dcéra Natália, ktorú film podľa vlastných slov dostal. "Boli to ľudia v mojom veku, ktorí tam bojovali za to, aby sa spravodlivosť stala, a spravodlivosť sa doteraz nestala," vyhlásila Natália Kisková a poďakovala režisérke i producentom snímky za to, že vznikla: "Inak by ľudia v mojom veku a možno ešte mladší nevedeli, čo možno je realita. Áno, je to film, ale tento film sa môže stať aj teraz. Mám troch súrodencov, a keby sa to stalo hocikomu z nás, tak si to neviem predstaviť."

 

Režisérka filmu Mariana Čengel Solčanská.  Foto - TASR

 

Väčšina Slovákov chce zrušiť amnestie

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Za zrušenie tzv. Mečiarových amnestií  je 63 percent) Slovákov. Podľa prieskumu agentúry Focus  je za zrušenie rozhodne 32 percent opýtaných, skôr za ďalších 31 percent. Opačný názor má spolu 20 percent opýtaných. Z toho rozhodne proti zrušeniu je osem percent a skôr proti sa vyslovilo 12 percent. Sedemnásť percent odpovedalo, že nevie.

Od dnes si môžete film Únos pozrieť už aj v kinách. Vo filme ďalej účinkujú Tomáš Hanák, David Hartl, Vladislav Plevčík, Milan Mikulčík, Ján Greššo, Juraj Hrčka, Maroš Kramár, Ingrid Timková a ďalší.

 

.

Prečítajte si aj Režisérka Piussi: Vytváranie strachu je veľmi nebezpečné