Najzapadnutejšie zásuvky, tmavé kúty skríň a spodné police komod sú pre mnohých z nás len skladiskom, ktoré čaká na prevetranie. Treba len nájsť správny čas. Je vedecky potvrdené, že v upratanom priestore sa aj jeho obyvateľ cíti lepšie.

Odhodlať sa k takémuto kroku však chce veľkú dávku odvahy. Ako teda správne vytriediť veci, aby sme to neskôr neľutovali? Je na to pár zaručených rád.

Na správne upratovanie treba hlavne čas a dobré naladenie. Ilustračné foto - pixabay.com

Kedy naposledy ste to použili?

Zamyslite sa, či ste danú vec použili posledný rok alebo iné obdobie, ktoré si sami určíte.  Je jasné, že do nohavíc, ktoré ste mali naposledy pred troma rokmi, už neschudnete. Zaprášený toustovač nebol použitý celé mesiace.  A vyblednuté tričko je už škaredé a neforemné. Ak je to tak, všetky veci treba vyhodiť alebo ak sú ešte dobré, posunúť ďalej.

Kúpili by ste si to znova?

Položte si otázku: Ak by ste boli práve na nákupoch, kúpili by ste si túto vec? Ak odpovedáte áno, určite ju odložte na kopu a nájdite jej nové miesto. Najlepšie také, aby ste ju mali na očiach a bola tak väčšia pravdepodobnosť, že ju použijete. Ak nie, preč s ňou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wishing you all a joyful week! 🌞

Príspevok, ktorý zdieľa Marie Kondo (@mariekondo),

Je vám ľúto peňazí?

Schovávate vec len preto, že vám je ľúto peňazí? Ak ste si odpovedali áno, zamyslite sa, či by nemohla poslúžiť niekomu inému. Ak je tak vzácna, do úvahy pripadá aj predaj za nejakú nižšiu alebo symbolickú sumu. Na sociálnych sieťach je množstvo skupín, kde si susedia alebo známi navzájom ponúkajú podobné nepotrebné veci. V neposlednom rade každú vec môžete podarovať, uľavíte tak svojmu svedomiu a niekomu spravíte radosť.

Máte pekné spomienky?

Viažu sa vám k predmetu pekné spomienky?  Ak ide o drobnosti ako mušle z dovolenky, pohľadnice, kresbičky od detí alebo iné suveníry, je fajn si ich uložiť na jedno miesto. Stačí, keď si na to vytvoríte nejakú peknú škatuľu. Keď na vás príde sentimentálna chvíľka, otvoríte si ju, prezriete si ich a pospomínate na príjemné chvíle. A ak je to však rozmernejšie, je dobré to vyhodiť.  Ak je vám to ľúto, existuje ešte jedna dobrá rada - vyfotografujte si to a odložte si len snímku.

Leto je ako stvorené na veľké upratovanie. Ilustračné foto - pixabay

Vyvoláva vo vás pocit radosti?

Prináša vám vec alebo oblečenie to radosť? Japonská expertka na upratovanie Marie Kondová radí pri triedení vecí, aby si každý predmet majiteľ chytil do rúk a sám sa seba opýtal, či v ňom vyvoláva iskru radosti. Radí, aby sme sa sami seba opýtali, prečo by sme danú vec nemali vyhodiť. 

Rozdeľujte podľa kategórií

Ďalšia rada od upratovacej expertky Kondovej - upratujte podľa kategórií. Marie radí, aby sme veci neupratovali podľa miestností – napríklad spálňu alebo chodbu, ale podľa kategórií. Oblečenie totiž zvyčajne mávame na viacerých miestach – napríklad  v šatníkovej skrini v spálni aj v chodbe. Všetky veci by sme si mali podeliť na kategórie – oblečenie, knihy, písomnosti, sentimentálne predmety a poslednú kategóriu by sme mohli nazvať rôzne iné. Tak budeme mať väčší prehľad v tom, čo vlastníme.

Najprv vyhodiť, potom uložiť

Najprv vyhadzovať, potom ukladať na miesto. Dobrou radou je aj fakt, že každú vec treba vybrať z poličky či zásuvky a až pretriedené predmety potom naukladať späť. Najprv sa však treba zbaviť vecí, ktoré sa nám jednoduchšie vyhadzujú. Tie, ku ktorým máme nejaký citový vzťah si treba odložiť a vytriediť ich ako posledné.

Ak dodržíte spomenuté rady, malo by byť vaše upratovanie úspešné. Ešte jedna vec je však dôležitá – triedenie nesmie trvať dlho, musíte byť v dobrej nálade a v žiadnom prípade nemajte pomocníkov, ani keby to bola vaša mama či sestra. Nadbytoční svedkovia vedia človeka zneistiť.