Pracovala na svojej kariére podľa pravidiel, ktoré fungujú v komerčnom biznisovom svete. Vyštudovala vysokú školu, začínala na marketingu a na PR, neskôr to boli ľudské zdroje (HR). “Veľa som pracovala a cestovala, postupovala som v rebríčku a riadila ľudí, ale mala som málo času na seba. Spočiatku som si to nevšímala, pretože som bola hrdá na svoje výsledky,” vysvetľuje Zuzana Kopáčiková Štefanská.

 

Kopáčiková Štefanská: Ženy v biznise často neriešia zdravie

Od HR bol logický posun ku koučingu a Zuzana začala v roku 2010 pracovať ako certifikovaná koučka, hlavne so ženami v biznise. “Riešili sme v rámci koučingu rôzne problémy, ale často sa ukázalo, že hlavný problém je často v tom, čo tie ženy neriešia  - a to bolo ich zdravotná a psychická stránka,“ vysvetľuje koučka.

Vedela sa naladiť na to, čím si ženy vo funkciách prechádzajú, pretože taká bola aj jej vlastná skúsenosť. “Na jednej strane podávali výkony, ale necítili sa spokojné, ich ženská stránka bola ochudobnená. Biznis momentálne je nastavený na výkon a lineárny postup, je to mužský svet s mužskou energiou, preto je pre ženy často ťažko uchopiteľný. Predpokladá sa, že žena bude postupovať tak ako muž, vyššie a vyššie, ale ženský organizmus a ženská psychika je nastavená inak. To neznamená, že je nedostatočná alebo nevie podať výkon ako muži, naopak, vie fungovať aj lepšie a kreatívnejšie, ale nemôže podávať rovnaké výkony každý deň, napríklad počas menštruácie,” hovorí Zuzana Kopáčiková Štefanská.  

 

Fertility koučka Zuzana Kopáčiková Štefanská.  Foto - Miroslava Spodniaková

 

Kopáčiková Štefanská: Ženy tlačia na výkon

V rámci koučingu sa preto začala viac sústreďovať na tému, ktorej sa venovala už na vysokej škole, ale v biznisovom prostredí ju  dala bokom. “Vyštudovala som estetiku s filozofiou a ešte počas vysokej školy ma veľmi ma zaujala téma ženského zdravia a ženskej psychológie. Študovala som knihy z vydavateľstva, ktoré vydávalo knihy so ženskými témami, o ktorých sa u nás vtedy bežne nepísalo. Bola to napríklad problematika vnímania ženského tela, ženského orgazmu, ženskej spiritualite, menštruácie. Bola som nadšená otvorenosťou, s akou sa tie témy riešili. To bol rok 1999,” hovorí Kopáčiková Štefanská

Znalosti teraz naplno využíva vo fertility koučingu, ktorému sa intenzívne venuje už viac ako šesť rokov. Hlavne učí ženy, aby si pripustili, čo cítia a aby sa naučili pracovať so stresom. “Ženy tlačia na to, aby zapadli a podali častokrát aj vyšší výkon ako muži. Potlačujú v sebe to prirodzené. Tam je zárodok ženských psychosomatických problémov,” hovorí fertility koučka.

 

Fertility koučka Zuzana Kopáčiková Štefanská.  Foto - Miroslava Spodniaková

 

Kopáčiková Štefanská rieši so ženami neplodnosť 

Ignorovať zdravotnú a psychickú stránku má svoje následky. Zuzana Kopáčiková Štefanská si tým sama prešla. “Mala som gynekologické problémy a lekári mi povedali, že nemôžem mať deti, lebo mám endometriózu. S endometriózou som si prírodnou cestou poradila (a aj vďaka množstvu lekárskych a laboratórnych vyšetrení, ktoré som aktívne iniciovala ja sama). Teraz už to nie je problém. Koučka ďalej dodáva:„ viem, čím ženy prechádzajú, keď riešia neúspešné otehotnenie. Aj vďaka osobnej skúsenosti viem týmto ženám pomôcť“.

So ženami rieši vo svojej poradni psychické následky neplodnosti. Pomáha im zvládnuť prirodzenou cestou otehotnenie alebo psychickú a výživovú prípravu na asistovanú reprodukciu. Venuje sa aj ďalším témam gynekologickej psychosomatiky, ako je problematika bolestivej menštruácie, anovulačné cykly, PMS, PCOS, (Syndróm polycystických ovarií), endometrióze, vaginálnym mykózam, opakovaným infekciám močových ciest, či detoxu od hormonálnej antikoncepcii.

Ponúka hlavne bezpečné prostredie, kde môžu otvorene a bez zábran hovoriť o tom, čo ich trápi. “Sú to často osobné traumy, ako je napríklad perinatálna strata, tj. strata nenarodeného dieťaťa, strach z pôrodu či obava z gynekologického výkonu,” hovorí Zuzana Kopáčiková Štefanská, ktorá spolupracuje s lekármi a gynekológmi a funguje aj ako odborná pomoc v jednom bratislavskom centre asistovanej reprodukcie.

“Pre ženy som často tá posledná záchrana. Vyhľadajú ma, keď už rok alebo dva skúšajú všetko možné a bezvýsledne,” hovorí. Ženám ponúka pomoc, na konci ktorej je to najdôležitejšie: obnovená vitalita a psychická pohoda.