BRATISLAVA. Po minulotýždňových Košiciach osvetlí tento víkend žiarivé umenie aj hlavné mesto. Celkovo sa môžeme tešiť na 52 umeleckých projektov, koncerty aj tanec.

Premiérový ročník videlo 100 tisíc ľudí. Tento rok sa dá očakávať rekordná účasť, keďže Bratislavský samosprávny kraj pridal kvôli festivalu nočné regionálne spoje. Na festival tak môžu prísť aj ľudia z okolia Bratislavy.

Zapojila sa aj Cyklokoalícia. „Spríjemnime si tento festival tak, aby sme nemuseli stáť v zápchach a hľadať parkovacie miesta,“ hovorí Tomáš Peciar. Pripravené sú cyklobusy z mestských častí do centra k Cyklokuchyni pod Starým mostom, kde môžete bicykel bezpečne zaparkovať.

Tento ročník je oproti prvému už čiastočne spoplatnený. Takzvaný BN PASS za 8 eur vám umožní vstup k 20-tim umeleckým inštaláciám v interiéroch.

„Po neľahkom zvažovaní sme sa rozhodli zaviesť festivalovú permanentku. Festival patrí medzi technicky, produkčne a finančne obzvlášť náročne projekty,“ hovorí umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková. Deti do 15 rokov, ZŤP a dôchodcovia majú vstup zdarma.

 

Najväčšie hviezdy festivalu

Festivalová trasa povedie od Slovenského rozhlasu, cez Prezidentskú záhradu, okolo Dómu sv. Martina, cez Klarisky, popri hoteli Kyjev, Modrý kostolík, cez Starý most aj Nový most až po Sad Janka Kráľa.

 

Caitlind r. c. Brown & Wayne Garrett: Mrak (Kanada), Rudnayovo námestie – roh Kapitulská

Príďte aktivovať búrku! Svetelný interaktívny objekt Mrak, vytvorený zo 6 000 žiaroviek, patrí medzi ikonické diela súčasného svetelného dizajnu. Čarovné búrkové mračno ovládané návštevníkmi mení verejný priestor na kontrastnú krajinu.

 

Braňo Bernár: Kvapky (SK), Sad Janka Kráľa

Svetlo a voda spoločne vytvoria abstraktnú hmotu, vďaka ktorej sa park v Sade Janka Kráľa zmení na magickú lúku posiatu svetelnými objektmi – vodnými kvetmi.

 

Sabina Lang & Daniel Baumann: COMFORT #14 (Švajčiarsko), Slovenský rozhlas

Budova Slovenského rozhlasu svojím tvarom obrátenej pyramídy inšpiruje k umeleckému zásahu. Biela noc na ňu tentokrát umiestni umelecký architektonický objekt – päť vzduchom naplnených bielych rúr inštalovaných horizontálne cez tri rady okien.

 

Esther Stocker: Z budúcnosti (Rakúsko, Taliansko), Kunsthalle LAB

Umelkyňa vás vtiahne do svojej čiernobielej geometrickej krajiny kde neexistuje perspektíva a horizont je nejasný. Jej inštalácie pôsobia ako optické ilúzie, do ktorých sa chceme ponoriť.

 

Maotik: Rozsvetľovači (Kanada), Grassalkovichova záhrada (Prezidentská záhrada)

Rozsvetlovatelia sú zmyslovou a poetickou skúsenosťou, obdivom krásy prírody cez využitie svetla. Dielo pozýva divákov, aby sa ponorili do fascinujúceho sveta a prešli zaujímavú interaktívnu cestu. Táto inštalácia, založená na hravých a estetických princípoch komunikácie svetlušiek, mení prírodu na plátno.

 

Nonotak: Day Dream V.2. (Japonsko, Francúzsko), Divadlo Lab

Day Dream alebo snívanie s otvorenými očami je audiovizuálna inštalácia skresľujúca priestor. Vzťah medzi priestorom a časom, zrýchlenia, zmršťovanie sa, posuny a metamorfózy sú základnými pojmami definujúcimi tento projekt.

 

Vincent Leroy: Boreal Halo (Francúzsko), Stará tržnica

Monumentálny, 10 metrov široký, prstenec sa magicky vznáša v priestore, vlniac sa do rytmu Aurory Borealis (Polárnej žiary).

 

Guillaume Marmin: Timée (Francúzsko), Koncertná sieň Klarisky

Timée – umelý vesmír, ktorý si opäť predstavil solárny systém ako sonorické ľahké štruktúry vychádzajúce z imerzných lúčov a zvukových vĺn.

 

Andrej Kolenčík & Veronika Kocourková: Duch mesta, Fasáda hotela Kyjev

Duch mesta je vizuálna projekcia, ktorá vychádza z rovnomenného videoklipu Jany Kirschner a odkaz jej piesne nesie ďalej. Samotní duchovia nočnej Bratislavy sa tentokrát zjavia priamo na fasáde Hotela Kyjev a hlavné mesto sa na moment zmení na jednu veľku retro videohru. Hudba: Jana Kirschner

 

Praktické informácie

Biela noc je festival súčasného umenia, nie festival svetla. Tvorí ju mnoho umeleckých žánrov cez vizuálne umenie (vrátane digitálneho umenia a svetelného dizajnu), po live performance, hudbu, literatúru a film.

BN PASS. Dostanete sa ním do všetkých interiérových alebo ohradených priestorov, ostatné inštalácie vo verejnom priestranstve zostávajú naďalej bezplatné. Deti do 15 rokov, ZŤP a dôchodcovia majú vstup zdarma.

Aplikácia. Stiahnite si špeciálnu mobilnú aplikáciu Bielej noci a prečítajte si o každom diele.

Mapy. Festivalová mapa je bezplatná, nájdete ju na webstránke na stiahnutie v pdf formáte, ako aj v mobilnej aplikácii. V printovej podobe si ju môžete vyzdvihnúť počas BN v bodoch BN PASS-u.

Doprava. V čase festivalu vám odporúčame nechať auto doma. V mape nájdete aj odporúčané cyklotrasy ako aj strážené parkovisko pre bicykle v Cyklokuchyni. Vďaka cyklokoalícii sa na BN dostanete aj v sprievode tzv. cyklobusov z jednotlivých mestských častí.

Nestojte v rade. Podľa skúseností najväčší nával návštevníkov v centre mesta býva od 19:00 do 22:00 hod. Ak sa chcete vyhnúť davu, začnite z okrajových bodov a do centra sa dostavte postupne.

Highlighty. Určite nepremeškajte headlinerov, na mape sú označení hviezdičkou.

Načasovanie. Mnohé inštalácie trvajú celú noc (niektoré aj dlhšie), avšak živé predstavenia a koncerty sa konajú len párkrát za večer v konkrétnych časoch. Na mape sú označené krúžkom.

Výstavy. Niektoré inštalácie ostávajú v meste dlhšie a pozrieť si ich môžete aj po Bielej noci. Na mape sú označené štvorčekom. Presné dátumy nájdete na našej web stránke.

Pre deti. Biela noc myslí aj na detského diváka. Vymysleli sme špeciálnu festivalovú trasu pre rodiny s deťmi. Avšak, v programe je aj pár výnimiek, ktoré nie sú vhodné pre detského diváka.

Afterpárty. Biela noc trvá až do východu slnka. Príďte sa spolu s nami a našimi umelcami zabaviť na oficiálnu Afterpárty v Ateliéri Babylon.

 

Biela noc v číslach

1 noc

52 umeleckých projektov

8 000 žiaroviek

1 000 kryštálov

230 účinkujúcich

milión kvapiek

20 „zásahových“ vozidiel

2 000 svätojánskych mušiek

94 laserových lúčov

50 geometrických tvarov z budúcnosti

10m široký prstenec

tisíce tlkotov sŕdc

20 km káblov

1 levitujúca Zuzana

169 lúčov vesmíru

1 hosť do domu

120 m farebnej fólie

2 tunely do nekonečnosti

1 zvuková mapa

3067 tancujúcich pixelov

48 vodných trysiek

1 maják

80 naprogramovaných balónov

1 vesmírny parazit

9 8356 defragmentovaných bodov

1 Oživlo

1 Modrý kostolík, ktorý nebude modrý

1000 m2 nafukovačiek

54 odtieňov dúhy

 

Prečítajte si aj Bratislava zažila Bielu noc prvýkrát. Pozrite si ju na fotografiách