Stoly sú plné tirolských špecialít, na každej vizitke je okrem rakúskeho názvu aj slovenský preklad. “Pripravili sme to špeciálne pre vás, keďže máme výbornú kuchárku zo Slovenska, ktorá ich nielen navarila, ale aj urobila preklad,” víta slovenských hostí nadšená majiteľka 3-hviezdičkového hotela Hoferwirt Angelika  Zittera. Slovenka Dana Schneiderová pracuje v útulnom hoteli v Stubaital už osem rokov a majiteľka by veľmi chcela, aby ostala. “Hľadáme jej tirolského manžela,” vtipkuje, keď si ju k sebe pritúli a hovorí o nej, ako o svojej dcére.

Než si naberáme chutné jedlo, v televízii bežia dramatické správy o lyžiarskych strediskách, ktoré museli pre snehovú kalamitu zatvoriť.

 

Top výhľad na ľadovec  - Christoph Schoech

 

Stubaier Gletscher navštevuje stále viac Slovákov

Najväčšie ľadovcové lyžiarske stredisko Rakúska - Stubaier Gletscher pociťuje obmedzenia minimálne, hoci tu napadli takmer 4 metre snehu. “Sú zimy, keď máme snehu ešte viac, nie je to pre nás nič výnimočné. Len toho tento rok nasnežilo veľmi veľa naraz,” vysvetľuje Michael Gstrein z turistického zväzu Stubai Tirol.

V hoteli, kde večeriame, už Slovákov poznajú. Mali tu na praxi niekoľko slovenských študentov a študentiek zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Žiari nad Hronom, ktorú skončila Dana Schneiderová. “Raz sme tu mali veľký rozruch, keď sa u nás ubytoval jeden váš slávny herec, tuším Mastalír sa volal. Slovenky boli nadšené,” smeje sa rakúska majiteľka hotela, ktorá nášho herca nepoznala.

Počet Slovákov, ktorí navštívili a prenocovali v Rakúsku, sa za posledných desať rokov takmer zdvojnásobil. Ak ich v roku 2008 bolo takmer 389-tisíc, v roku 2018 to za desať mesiacov narástlo na 696-tisíc. A už to dávno nie je len blízka Viedeň či Semmering, kam sa vyberú na výlet v lete alebo zime.

 

 

Tirolsko dobieha Viedeň

Tirolsko, kde sa najväčšie ľadovcové lyžiarske stredisko Stubaier Gletscher nachádza, bolo v rebríčku najnavštevovanejších rakúskych spolkových krajín za desať mesiacov roku 2018 štvrté - po Salzburgu, Štajersku a Viedni. V zime 2016/2017 navštívilo Tirolsko takmer 105-tisíc Slovákov. “Počty turistov zo Slovenska u nás v Stubai pomaly rastú, počas zimy 2016/2017 ste boli na 13. mieste, minulú zimu už na 12. mieste,” vysvetľuje Michael Gstrein.

Aké je najčastejšie zloženie turistov v Stubaital, sa dozvieme už na druhý deň - lyžovať s nami na ľadovec idú Nemci a Taliani, ktorí to sem majú najbližšie. “Oplatilo sa mi v škole naučiť taliansky,” smeje sa Michael, keď vysvetľuje talianskym lyžiarkam v ich rodnom jazyku, aký je plán cesty.

Všetko je koordinované a na svahu sa všetci čakáme, lebo prebrázdiť zjazdovky uprostred tirolských Álp a nestratiť sa, je výzva. Celý areál tvoria štyri časti - ľadovec Stubaier Gletscher, rodinné stredisko Schlick 2000, Elfer a Serles. To znamená viac ako 100 km zjazdových tratí a 24 moderných lanoviek a vlekov. Lyžovať a využívať lanovky môžete už od 50 eur za deň, samozrejme, ak si kúpite skipas na viac dní alebo online, je to výhodnejšie. Deti do 10 rokov všade lyžujú zadarmo. Sneh je garantovaný: od októbra do konca júna.

 

Foto - autorka

 

Ľadová jaskyňa je teplejšia 

Premáva tu 26 vlekov a lanoviek. V roka 2016 spustili novú lanovku 3 S Eisgratbahn, ktorá je svojou dĺžkou 4,7 kilometra najdlhšou lanovkou svojho druhu v Alpách. Vezme vás z parkoviska až do stance Eisgrat vo výške 2900 metrov nad morom. A to za jedenásť minút a wifi v kabínke pre 32 ľudí.

“Pôvodne jazdila rýchlejšie, ale museli prevádzkovatelia zvoľniť tempo, aby sa ľudia stihli aklimatizovať na nadmorskú výšku,” vysvetľuje náš inštruktor.

Počty Slovákov, ktorí prídu zlyžovať ľadovec Stubai Gletscher stúpa. Najbližšie veľké mesto Innsbruck je síce od Bratislavy vzdialené asi 600 kilometrov po diaľnici, aly služby, ceny a vybavenie zjazdoviek za to stojí. My sme sa na lyžovačku prepravili celkom luxusne - let z Viedne do Innsbrucku trvá necelú hodinu. Celú lyžiarsku výstroj si môžete pohodlne a na mieru požičať v miestnych požičovniach za ceny, ktoré sú porovnateľné s tými slovenskými.

 

Ľadová jaskyňa - Andre Schoenherr

 

Ľadovec si môžete užiť nielen ako lyžiari alebo snowboardisti. Zo stanice Eisgrat môžete pohodlne zísť o 30 metrov nižšie k ľadovej jaskyni, ktorá je v zime otvorené od roku 2014. My sme si ju pozreli priamo v lyžiarkach. Je fascinujúce pozrieť si ľadovec zvnútra vo výške takmer 3000 metrov nad morom a zistiť, že kým vonku je mráz, v ľadovej jaskyni je teplejšie.

“Celý rok je tu teplota 0 stupňov, hoci vonkajšia teplota sa stále mení,” hovorí Michael a ukazuje nám graf porovnania teplôt. Teplota v jaskyni je na rovnakej úrovni, teplota vonku sa pohybuje od plus 20 po mínus 20 stupňov Celzia. Ľadová jaskyňa je 2,5 metra vysoká a 200 metrov dlhá a urobí dojem na dospelých i deti, ktoré tu majú špeciálny rozprávkový priestor. Jaskyňu vyhĺbili ručne za niekoľko mesiacov pod dozorom geológov, aby nič nenarušili. Vo vnútri uvidíte voľným okom jednotlivé vrstvy ľadu, ktoré sa vytvorili časom a sú staré 400  až 500 rokov. Vstupné je 6 eur, deti do 10 rokov to majú, tak ako všade na ľadovci, zadarmo.

 

Night of Colours v stredisku Schlick2000.  Foto - Stubai Tirol

 

Farebná šou na svahu a fakľový pochod

Ak sa vyberiete na lyžovačku cez týždeň, čaká na vás niekoľko ďalších zážitkov - každú stredu je to farebná šou Night of Colours pri strednej stanici lanovky v stredisku Schlick 2000. Dych vám vyrazí vystúpenie detí z lyžiarskej školy SkischuleStubai, jazdy na motokárach, ratraky s ohňostrojom a to všetko v rámci farebnej šou s osvetlením a hudbou, čo na bielom snehu vyzerá veľmi efektne. Pri jazde lanovkou si môžete požičať sánky a cestou späť zažiť nočnú sánkovačku, ktorá nadchne svojimi zákrutami a dĺžkou nielen deti. Výskať budú aj dospelí.

Dvakrát počas zimy organizujú miestni nočnú vandrovačku s fakľovým pochodom a najrôznejšími atrakciami v Natur Aktiv Park Klaus Äuele. Prechádzky uprostred zimnej krajiny, korčuľovanie, muzika, psie záprahy a špeciality z regiónu.

 

Nočná vandrovačka - Foto - Stubai Tirol

 

Stále častejšie počuť v tejto časti Rakúska slovenčinu - na svahu i v hoteloch. Niekoľkokrát do roka, hlavne mimo sezóny, tu lyžujú deti z Martinky Ski Team či zo SKI Martinské hole pod vedením bývalého trénera Petry Vlhovej Rasťa Mažguta. Dana Schneiderová, ktorá sa narodila v obci Vyhne, čo je v južnej časti Štiavnických vrchov a do tirolského hotela prišla pracovať hneď po hotelovej škole, sa tu cíti ako doma. “Hoci som 800 km od mojej rodiny, dáva mi Stubaital pocit domova, lebo sú tu ľudia, ktorí pri mne stoja,” vysvetľuje, prečo sa zatiaľ nechystá odísť.