WASHINGTON, BRATISLAVA. Skákali si do rečí, zvyšovali hlas, vysmievali sa jeden druhému a neodpustili si ani osobné útoky. Prvá televízna debata prezidentských kandidátov demokratky Hillary Clintonovej a republikána Donalda Trumpa bol agresívna tak ako sa čakalo. Podľa bleskového prieskumu televízie CNN súboj lepšie zvládla Clintonová, ktorá bola podľa odborníkov lepšie obsahovo pripravená, odolala Trumpovým útokom a ukázala zmysel pre humor.

Za víťazku duelu, ktorý moderoval Lester Holt z televízie NBC, ju označilo 62 percent opýtaných. Trumpa, ktorý pôsobil nervózne, ocenilo 27 percent. Trumpov priateľ a republikán, bývalý starosta New York Rudy Giuliani, na Twitter napísal: „Táto debate nebola jeho najlepšia, ale ešte budú dve. Uisťujem vás, že Donald Trump bude na ďalšiu debatu pripravený lepšie.“

 

 

 

Obchodník a typická politička

Počas debaty Clintonová oslovovala miliardára Trumpa Donald a vytkla mu, že žije vo vlastnej realite. Trump oslovoval Clintonovú pani ministerka zahraničných vecí s tým, že je to „typická politička, žiadna akcia," kým u seba vyzdvihoval svoje manažérske schopnosti obchodníka.

Bývalá šéfka americkej diplomacie v narážke na Trumpa konštatovala, že treba vybudovať ekonomiku, ktorá funguje pre všetkých, nie iba pre tých hore

„Dnes sú druhí narodeniny mojej vnučky, nielen preto o budúcnosti Ameriky uvažujem viac ako dosť. Najskôr chcem vybudovať ekonomiku, ktorá bude fungovať pre všetkých a nielen pre tých niekoľkých, ktorí sú navrchu. Potrebujeme nové pracovné miesta a rastúce príjmy,“ povedala Clintonová, ktorá chce zvýšiť minimálnu mzdu, zaručiť rovnakú mzdu pre ženy, chce platenú materskú dovolenku, chce viac využívať obnoviteľné zdroje energie a podporiť malé podniky, ktoré podľa nej vytvárajú viac pracovných miest.

Trump vyhlásil, že pracovné miesta berú Američanom krajiny ako Mexiko a Čína a kritizoval daňovú politiku vlády. To podľa neho vedie k tomu, že stále viac podnikateľov opúšťa Spojené štáty a berie so sebou pracovné miesta.

Clintonová vytkla Trumpovi, že nedáva peniaze na charitu a neplatí dane. „Zverejním svoje daňové priznanie - proti vôli môjho advokáta, keď ona zverejní 33 tisíc emailov, ktoré boli odstránené,“ reagoval republikán narážkou na kauzu Clintonovej.

Clintonová označila používanie súkromnej elektronickej schránky na posielanie pracovnej pošty počas pôsobenia na ministerstve zahraničných vecí za chybu. "Nebudem sa vyhovárať. Bola to chyba, prijímam za to zodpovednosť," uviedla. 

 

 

 

 

Najsilnejší moment Clintonovej

V zahraničnej politike Clintonová kritizovala Trumpa za jeho nekritický obdiv k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Odmietla Trumpovu kritiku, že Islamský štát posilnilo stiahnutie amerických jednotiek z Iraku a pripomenula mu, že to bolo rozhodnutie administratíva republikána Georga W. Busha, nie Obamu. Clintonová chce zintenzívniť útoky na Islamský štát.

Podľa nemeckého magazínu Der Spiegel Clintonovej najlepší moment v dueli prišiel v momente, keď sa začalo debatovať o tom, kde sa narodil prezident Barack Obama. Trump roky tvrdil, že sa narodil mimo Spojených štátov - v Keni a nie na Havaji. Podľa Trumpa s tým prišli ľudia z Clintonovej tímu v roku 2008. Clintonová to využila a zaútočila: „Trump odštartoval svoju politickú kariéru rasistickým klamstvom.“ Pred miliónovým publikom tak podľa magazínu Der Spiegele z neho urobila rasistického nepriateľa Afroameričanov a človeka, ktorý rozdeľuje. To bol zároveň najslabším Trumpov moment v dueli.

 

 

Sto miliónov

Utorková debata bola podľa BBC najsledovanejším politickým duelom v americkej histórii, keď ju sledovalo asi 100 miliónov ľudí. Rekord doteraz držal súboj medzi Jimmym Carterom a Ronaldom Reaganom pre voľbami v roku 1980, ktorý sledovalo 80 miliónov ľudí.

Otázka je, aký bude mať dopad na prezidentský súboj, v ktorom momentálne Clintonová vedie len tesne, o štyri percentá. Obaja kandidáti sa snažili osloviť hlavne svojich voličov, či presvedčili nerozhodnutých voličov isté nie je.   

 

Melanie Trumpová a Bill Clinton. 

 

 

 

Prečítajte si aj Novinárka Taranová: Clintonová prebrala Američanky, hlasy slobodných matiek má isté