PRAHA. Sexuálne pracovníčky vyberali veľmi starostlivo. "Majú väčšinou mnohoročné skúsenosti. A navyše sa už za tie roky praxe stretli aj s postihnutými klientmi," hovorí Lucie Šídová, výkonna riaditeľka organizácie Rozkoš bez rizika.

Jej organizácia začala dlhú cestu za zavedením tejto novej služby pred dvoma rokmi, kedy začala spolupracovať so zahraničnými organizáciami na projekte Právo na sex pre postihnutých aj pre seniorov. Podobné služby sexuálnej asistencie už poznajú napríklad vo Švajčiarsku, Nemecku, Dánsku, Belgicku, Francúzsku, Rakúsku alebo v Holandsku. České ministerstvo na to poskytlo grant dva milióny českých korún (72 358 eur).

 

 

Nie je to len o sexe

Jednou z tých, ktorá sa okolo zriaďovania postov sexuálnych asistentiek pre postihnutých pohybuje, je žena, ktorá si neželá zverejniť meno.

"Po vyškolení sa podpisuje etický kódex. S klientmi môžu mať asistentky sex, ale tiež sa s nimi len rozprávať. Niektorí klienti nevedia v sexuálnych otázkach vôbec chodiť a ani nevedia o svojich potrebách hovoriť a práve to je potrebné ich naučiť. Nie je to len o sexe."

Asistentky budú radiť postihnutým, ale aj ich rodinám, ako sa v týchto otázkach k postihnutému správať. "Sú aj páry postihnutých ľudí, ktorí nevedia ako začať, ako naštartovať sexuálny život. Asistentka im poradí aj ako treba používať antikoncepciu. Viete, postihnutí ľudia majú mnohokrát obrovské zábrany," hovorí pre české médiá nemenovaná žena.

 

 

Za hodinu 45 eur

Hodina s asistentkou stojí takmer 45 euro, čo sa môže zdať veľa, ale postihnutým ľuďom sa s pomocou asistentiek veľmi uľaví. Stále sa totiž stretávajú s tým, že ich ľudia vnímajú ako niekoho, kto nemá právo normálne sexuálne žiť a podľa odborníkov je veľa tých, ktorí dokonca ich sexualitu považujú za niečo škandalózne.

Podľa českého novinára Jiřího X. Doležala je zavedenie sexuálnych asistentiek pre Česko veľký pokrok: „Málokedy mám možnosť napísať článok, ktorý je celkovo pozitívny, pochvalný, optimistický, a vyznieva k spokojnosti všetkých zúčastnených. Toto je jeden z momentov, kedy taký článok môže vzniknúť. Česko prekročilo magický prah predsudkov a začalo poskytovať hendikepovaným pomoc aj v oblasti, ktorá je chúlostivá, citlivá a nesmierne krehká," napísal Doležal pre Reflex.cz.

Ak sa v nasledujúcich mesiacoch práca sexuálnych asistentiek pre postihnutých osvedčí, organizácia Rozkoš bez rizika vyškolí ďalšie. Prostitúcia nie je v Česku trestným činom, ale mohlo by ním v tomto prípade byť kupliarstvo. „Projekt sexuálnej asistencie sa dá pri súčasnej právnej úprave úspešne realizovať. Nebude v rozpore s právnou úpravou definujúcou kupliarstvo,“ potvrdil Michal Šmíd českého z ministerstva vnútra.

V Česku sa už dlho aj na najvyšších miestach hovorí o legalizácii prostitúcie, ktorá by mohla ženám, prevádzkujúcim najstaršie remeslo na svete, pomôcť v mnohých oblastiach. Práve sexuálne asistentky pre postihnutých by v takom prípade mali pre prácu oveľa lepšie podmienky.

 

Prečítajte si aj Česi chcú sexuálnych asistentov pre seniorov