Hlavnými oblasťami, kde sa konajú všetky oslavy vína sú Wachau, Kremstal, Kamptal, Traisental, Wagram, Weinviertel, Thermenregion a Carnuntum. Práve sem by ste sa určite mali vybrať, ak chcete zažiť tie najkrajšie slávnosti. A prečo sa počas vinárskej jesene určite oplatí navštíviť práve Dolné Rakúsko? Tu je 5 hlavných dôvodov:

 

 

1. Víno, kultúra, tradície

Vinárska jeseň spája všetko to, čo majú ľudia v tomto období najradšej: pôžitok z vína, staré tradície, kulinárske radosti, farebnú jesennú prírodu a mnohokrát i veľa prekvapení a noviniek. A to je prvý a základný dôvod, pre ktorý majú ľudia vinársku jeseň tak radi. Slávnosti vo vínnych uličkách lákajú práve tam, kde víno z Dolného Rakúska vzniká. Oslavy burčiaku (v nemčine „Sturm“) vítajú prvých poslov vína a lákajú svojou sladkou chuťou, staré zvyky udržiavajú pri živote krsty vín a dožinkové slávnosti. V poslednom období sa medzi turistami udomácnila i turistika a cyklotúry cez vinice, ktoré v sebe spájajú pôžitok s pohybom.

Pôvabnú vinohradnícku krajinu môžete sledovať na chodníku Spitzer Weinwanderweg, ktorý vedie cez najznámejšie vinohrady ku krásnym vyhliadkam na údolie Wachau - a samozrejme aj popri vinároch, ktorí pozývajú na víno a oddych. Na chodníku "Pivničnej mačky" na vás čaká 24 napínavých a chutných zastávok, interaktívne hry a množstvo informácií. Rozmanitá okružná trasa vedie cez rôzne pivnice a umožní vám hlboko sa ponoriť do regiónu. Uličkou Sitzendorfer Kellergasse v Hollabrunne vás po celý čas bude sprevádzať pivničná mačka.

 

 

2. Najviac podujatí počas vinárskej sezóny

Každý rok sa v Dolnom Rakúsku počas jesene koná až 1000 rôznych podujatí. Menších, väčších, rodinných i veľkolepých. Pestrá ponuka slávností vína a vinárskych kulinárskych špecialít láka pôžitkárov a gurmánov na stretnutia pri oslavách v dobrej nálade a väčšinou v sprievode tradičnej dolnorakúskej hudby. O otvorenie sezóny sa tento rok postará "Noc hviezd" (Starnacht aus der Wachau), ktorá 2. a 3. septembra privíta vinársku jeseň veľkolepou hrou na tympány. Medzi ďalšie úvodné podujatia patria i "Pôžitkárska míľa" (Genussmeile) v regióne Thermenregion 3. a 4. septembra, "Drahocenný Kamptal" (Kostbares Kamptal) 2. až 11. septembra, "Slávnosti vínnych uličiek" (Rohrendorfer Kellergassenfest) alebo oficiálne otvorenie vinárskej sezóny v Traisentali, ktoré sa koná 9. septembra.

Tento rok si organizátori v oblasti Mistelbach dokonca pripravili novinku v podobne taxíka, ktorý premáva počas vínnej jesene. Vďaka tzv. Weinherbst-Taxi si môžete v pokoji vychutnať lahodné vína a nemyslieť na dopravu. Ďalšie podujatia nájdete i na oficiálnej stránke www.dolne-rakusko.info.

 

 

3. Najdlhšia sieť podzemných vínnych uličiek

V Dolnom Rakúsku sa nachádza viac ako 1100 vínnych uličiek - alebo „dedín bez komínov“, ako sa ľudovo nazývajú. Vínna ulička je ulička, v ktorej sa nachádzajú pivnice a lisovne. Najdlhšia pešia pivnička má dĺžku 1,6 kilometra a nájdete ju v obci Hadres v regióne Pulkautal. Najkrajšiu vínnu uličku možno nájsť aj v prekrásnom regióne Weinviertel, konkrétne v obci Wildendürnbach. Najstaršie datované pivnice pochádzajú zo 17. storočia. Vtedy však ešte neboli také populárne a až neskôr sa pivnice rozšírili do blízkosti vinohradov, až kým v 50. rokoch 20. storočia nestratili v dôsledku modernizácie svoj pôvodný význam a slúžili len ako výrobne a skladovacie priestory. Dnes však na niektorých miestach opäť ožívajú pri mimoriadnych príležitostiach.

Ak máte radi cyklistiku, odporúčame navštíviť mestečko Retz. V obkolesení historického komplexu Verderberhaus v benátskom renesančnom štýle a budov v štýle baroko a Biedermeier sa človek cíti ako v starých dobách. Najväčší lákadlom je však podzemie tohto mestečka. Nájdete tam totiž „Zážitkovú pivnicu“ so svojimi 21 km dlhými a 30 m hlbokými chodbami, ktoré spolu tvoria najväčšiu vínnu pivnicu strednej Európy!

 

 

 

4. Úctivé prepojenie moderného a historického

Vinohradníctvo a architektúra boli v Dolnom Rakúsku úzko prepojené už od čias baroka. Vtedy, ako aj dnes, sú to predovšetkým top vinárstva, ktorým možno vďačiť za skvelé príklady súčasnej architektúry a ktoré sa určite oplatí navštíviť, pretože ich návšteva je pre každého výnimočným zážitkom. S veľkou úctou totiž prepájajú tradíciu a moderný prístup k vínu.

Mimozemsky pôsobiaca kocka Freda Loimersa v Langenloiskej vínnej uličke, presklený lodný mostík F. X. Pichlersa vo vinohradoch Oberloiben alebo filigránska vínotéka v mohutných barokových klenbách opátstva Stift Klosterneuburg. V množstve vinárstiev sa v architektúre manifestuje to, čo je na dolnorakúskej vinárskej scéne jasné už viac ako dvadsať rokov: nová generácia vinárov tu vsádza na jemnú modernizáciu. A svojimi modernými stavbami sa zároveň stará o to, že sa v ich vinárstvach stretávajú tak milovníci architektúry, ako aj vína.

 

 

5. Zážitkové svety a múzeá vína

V dolnorakúskych zážitkových svetoch vína sa možno hravou formou veľa naučiť o tejto vzácnej hroznovej šťave. Veľmi moderným spôsobom možno víno spoznať v zážitkovom svete vína LOISIUM WeinErlebnisWelt & Vinothek in Langenlois, kde je hroznová šťava tematizovaná veľmi kreatívnym spôsobom svetelnými a zvukovými efektmi, animáciami a exponátmi.

Rovnako zaujímavo prezentuje spolok vinárov Winzer Krems sídliaci na adrese Sandgrube 13 wein.sinn kremské víno z jeho najkrajšej stránky. Jedno z najkrajších miest wachauského vína je pivničný zámok v Dürnsteine. Tu možno ochutnať vína značky Domäne Wachau. Hravá je aj prevádzka Poysdorfer Vino Versum v oblasti Weinviertel, kde sa víno oslavuje rôznymi spôsobmi formou inštalácií, interaktívnych zastávok, múzea, ako aj starých pivníc.

 

 

Vinárska jeseň patrí medzi najkrajšie ročné obdobia roka a pre obyvateľov Dolného Rakúska má veľký význam. V celej krajine ožíva kultúra vína prostredníctvom starých zvykov, očarujúcich slávností a lahodných ochutnávok. Ak počas vinárskej jesene Dolné Rakúsko navštívite, určite si nájdete minimálne ďalších 5 vlastných dôvodov, pre ktoré sa návšteva tohto kraja oplatí.

 

Prečítajte si aj Mravčia trasa pred deti, najväčší lezecký park alebo rakúsky Grand Canyon. Vymeňte kúpaliská za hory