Fekišovce sú nepochybne fenomén. Video je virál, ľudia sa nasmiali, aj vážne komentáre sa k situácii dali prečítať. Starostka sa správala ako v zlom filme o nepríjemných učiteľkách, poslanci sedeli a nechali sa terorizovať. 

Lenže k tomu treba dať aj niekoľko poznámok - tá prvá je, že ono to nie je až také vtipné, pretože tak to naozaj je. A nie iba vo Fekišovciach. Je množstvo obcí, kde starostovia nedodržujú zákon, nevedú normálne zastupiteľstvá, v tých horších prípadoch kradnú. V tých lepších sú prosto len nekompetentní. Množstvo obcí mohli poslednú dekádu napríklad čerpať európske peniaze, ale nečerpalo. Lebo starostovia nevedeli ako. 

Dá sa to ale zazlievať obciam, kde vlastne starostu nikto ani nechce robiť? A pritom vždy, keď príde diskusia o zlučovaní obcí, ľudia nechcú. Argumenty nemajú, ale nechcú. A tak to zatiaľ nikto nedokázal urobiť a namiesto skupiny obcí, ktorým by šéfoval jeden starosta, máme päť obcí s 400 obyvateľmi, so štyrmi starostami, ktorí nemajú v rozpočte s tak málo obyvateľmi peniaze, a často nevedia zaplatiť ani osvetlenie na uliciach. 

 

 

A potom tu máme domové schôdze. Určite to poznáte, je to peklo. Tie naše sú šialené statočne - máme dva tábory - starousadlíkov a novousadlíkov. Starousadlíci tomu šéfujú, ale nevedia to robiť. Neustále strašia ľudí, že ak by sme správu domu dali do rúk profíkom, zvýšia sa ceny za teplo a okradnú nás. Časť ľudí im naozaj verí. A tak nám zateká strecha a máme 50-ročný výťah. Schôdze vyzerajú trocha kultivovanejšie ako vo Fekišovciach, ale ja som minule došla k vážnemu záveru - zistila som, že časť ľudí, ktorá na našich domových schôdzach hlasuje, nevie, o čom sa vlastne hovorí. Hlasujú, ale nevedia o čom. V každom baráku na Slovensku je trochu Fekišoviec. 

Pre mňa je virálne video z Fekišoviec tak trocha obraz nás všetkých. V krajine, kde šikanu necháme bez povšimnutia. Kde sa tomu potom na videu smejeme, ale v skutočnosti mávneme rukou. Na Slovensku máme schopných aj neschopných ľudí. Jedni aj druhí aspoň niečo robia. Ale najhoršia, najhoršia je mlčiaca väčšina. Pretože tá dáva kľúče od miešačky - je na nás, či tým schopným alebo neschopným.